Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 22 grudnia 2020, 14:45

autor: Karol Laska

Gry 2021 roku, na które najbardziej czekamy - wybór redakcji

W 2021 roku już na dobre zanurzymy się w świat konsol oraz kart graficznych nowej generacji. Następne miesiące przyniosą wiele ekscytujących gier – w tym między innymi nowego God of war, Horizon: Forbidden West i Resident Evil 8.

Spis treści

Możemy narzekać na 2020 rok z wielu różnych powodów, ale na pewno nie sposób odmówić mu paru gorących dla branży premier. Mowa zarówno o tak głośnych tytułach jak The Last of Us: Part II i Cyberpunk 2077, jak i o potężnym sprzęcie pokroju PlayStation 5 i Xboksa Series X, a także o nowych kartach graficznych z serii RTX 3000. Szczególnie dzięki wspomnianym osiągnięciom technologicznym mamy już gotowy fundament na kolejne lata, pozwalający twórcom na opracowywanie innowacyjnych gier wideo. I choć następny rok z pewnością nie zdoła wykorzystać maksimum potencjału nowej generacji, to i tak przyniesie wiele ekscytujących i różnorodnych produkcji, na które warto mieć oko. Oto najważniejsze z nich.

REDAKCYJNE GŁOSOWANIE

Poniższa lista powstała na bazie głosów oddanych przez redakcję, a więc jest ona mocno subiektywna. Znajdziecie tu najrozmaitsze tytuły, choć nie zdołaliśmy uwzględnić wszystkich ciekawych premier nadchodzącego roku. Zestawienie ułożyliśmy od najmniej (choć i tak mocno) do najbardziej oczekiwanej przez nas gry. Nie zapomnijcie podzielić się z nami swoimi przyszłorocznymi typami!

16. Atomic Heart – rosyjska sklejka BioShocka z Preyem

BioShock po roku na Kamczatce. - Gry 2021 roku, na które najbardziej czekamy - wybór redakcji - dokument - 2020-12-23
BioShock po roku na Kamczatce.
  1. Czekamy, ponieważ: wschodnioeuropejskie science fiction nigdy nie zawodzi pod względem klimatu i pomysłowości
  2. Data premiery: 2021
  3. Gatunek: FPP akcji
  4. Platformy: PC, PS5, PS4, XSX/S, XOne

Przenieśmy się na chwilę do alternatywnego świata, a konkretnie w sam środek dystopicznego, zmechanizowanego Związku Radzieckiego, gdzie w tajemniczych laboratoriach dochodzi do poważnego występku robotów przeciwko naukowcom. A w cały ten bajzel wplątane są też jakieś dziwne symbiotyczne istoty, z jednej strony przypominające Venoma, z drugiej kosmitów z Preya. Gracz wciela się w jegomościa mającego za zadanie zbadać sytuację, a przy okazji przywalić paru kreaturom zmyślną, zębatą bronią do walki wręcz.

Taką oto wizją enigmatycznego, a zarazem krwawego science fiction pochwaliło się parę lat temu moskiewskie studio Mundfish, które wprawdzie dopiero zaczyna swoją deweloperską przygodę, ale na materiałach z rozgrywki jasno widać, że uczy się od najlepszych. Bo dostrzeżemy tu zarówno klimatyczną narrację z wykorzystaniem otoczenia rodem z BioShocka, jak i mocno sowieckie podejście do estetyki postapo, przywodzące na myśl serię S.T.A.L.K.E.R. A wszystkie te bajery i pomysły zawrze niezależny projekt.

Nie dajcie się jednak zwieść słowu „niezależny”, bowiem Atomic Heart to nie pierwsza lepsza pikselowa wydmuszka ze sceny indie, tylko naprawdę imponująco prezentująca się pierwszoosobowa gra akcji oparta na silniku Unreal Engine 4, która nie zawaha się użyć mocy ray tracingu. Niech więc posiadacze konsol nowej generacji zaczynają zacierać rączki, bo będzie co podziwiać, zabijać i eksplorować.

  1. Więcej o grze Atomic Heart

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,1%
Action-RPG
45,2%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
Taktyczne RPG
7,6%
jRPG
4,2%
Roguelike'i
1,1%
MMORPG
2%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko hity AAA - małe gry, na które czeka redakcja
Nie tylko hity AAA - małe gry, na które czeka redakcja

Kalendarz growych premier jest już znany na lata do przodu. W redakcyjnym gronie postaraliśmy się wybrać z niego produkcje mniej oczywiste, a niektórzy pokusili się nawet o selekcję tytułów jeszcze niezapowiedzianych.