Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXXONEPS4
Okładka Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 (PC)
OkładkaVampire: The Masquerade - Bloodlines 2 (PC)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2

VTM Bloodlines 2 | Vampire: Bloodlines 2

Gra RPG akcji FPP, będąca kontynuacją kultowego tytułu z 2004 roku. Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, za którego stworzeniem stoi studio The Chinese Room, jest osadzone w uniwersum urban fantasy, znanym jako Świat Mroku.

RPG | FPP | skradanki | wampiry | RPG akcji | urban fantasy | Świat Mroku | immersive sim | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 Premiera

anulowana

PS4 XONE

2024

PC PS5 XSX

Gry podobne do Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2

Cyberpunk 2077

Deus Ex: Bunt Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 jest drugą odsłoną zapoczątkowanego w 2004 roku cyklu RPG-ów akcji, osadzonych w uniwersum urban fantasy znanym jako Świat Mroku. Za stworzenie tego tytułu początkowo odpowiadało studio Hardsuit Labs (znane między innymi z gry Blacklight Retribution), a w pracach pomagali mu także inni deweloperzy (na przykład autor scenariusza do pierwszej części serii, Brian Mitsoda, a także Chris Avellone). Niemniej z czasem ów zespół został odsunięty od opisywanego projektu przez firmę Paradox Interactive i zastąpiony przez uznane studio The Chinese Room.

Opóźnienia i zmiana dewelopera

W 2020 roku część z osób wspomnianych powyżej zostało zwolnionych z pracy (z różnych powodów, nie zawsze jasnych), a w lutym 2021 roku wydawca gry – firma Paradox Interactive – ostatecznie zdecydował się odsunąć od produkcji ekipę Hardsuit Labs. W rezultacie Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 przez długi czas oficjalnie nie miało dewelopera, co stawiało przyszłość omawianego tytułu pod znakiem zapytania. Dopiero we wrześniu 2023 roku ogłoszono, że projekt został przekazany w ręce studia The Chinese Room, które miało nie tylko go dokończyć, lecz również wprowadzić w nim szereg istotnych zmian.

Fabuła

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 zabiera nas w podróż do Seattle. W trakcie rozgrywki wcielamy się w starszego wampira, który został zniewolony przez nieznanego sprawcę. Pozbawiony większości swoich nadprzyrodzonych mocy krwiopijca musi niejako na nowo odnaleźć się w ponurej rzeczywistości i zdobyć wpływowych sprzymierzeńców oraz pozbyć się swoich wrogów. Wszystko to musi robić, przestrzegając prawa Maskarady, czyli działając w taki sposób, by nie ujawniać osobom postronnym swojej prawdziwej natury.

Warto odnotować, że studio Hardsuit Labs miało zupełnie inny pomysł na fabułę tej produkcji. W pierwszej wersji Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 gracze mieli wcielić się w nowo powstałego wampira, a ich zadaniem miało być zdemaskowanie spisku leżącego u podstaw konfliktu pomiędzy potężnymi frakcjami krwiopijców.

Gameplay

W Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Przemierzając klimatyczne lokacje, obejmujące zarówno mroczne zaułki Seattle, jak i wnętrza rozmaitych budynków, zajmujemy się głównie realizacją różnorodnych zadań. Ponadto nawiązujemy relacje z rozmaitymi postaciami, wśród których prym wiodą przedstawiciele różnych klanów wampirów. W świecie gry funkcjonuje pięć odmiennych frakcji, charakteryzujących się własną historią i filozofią oraz przyświecającymi im celami: Pionierzy, Przybysze, Camarilla, Baron oraz Niewidoczni. Tylko od nas zależy, którą z nich wspomożemy, a podjęte przez nas decyzje będą rzutować na dalszą przygodę. Należy przy tym pamiętać, by ostrożnie dobierać sprzymierzeńców, bowiem w Świecie Mroku wszyscy mają własne, ukryte motywy i nie tylko snują swoje intrygi, lecz również działają z wyjątkową bezwzględnością.

Produkcja oferuje zarówno dynamiczny system walki, w którym rolę pierwszoplanową odgrywa umiejętne żonglowanie nadnaturalnymi zdolnościami, jak i możliwość działania w ukryciu, cichego przemykania za plecami nieprzyjaciół oraz atakowania ich z zaskoczenia. Twórcy dołożyli przy tym starań, by nasz krwiopijca nie był typowo skradankowym bohaterem, lecz prawdziwym nocnym łowcą. Jego działanie w cieniu nie jest więc powodowane respektem przed wrogami, lecz chęcią i możliwością zabawy „w kotka i myszkę”. Dodatkowo w miarę postępów rozwijamy wampira, dzięki czemu stopniowo staje się on coraz potężniejszy. Mimo wszystko warto mieć się na baczności, gdyż nie jest on wszechmocny i niepokonany.

Warto także pamiętać o konieczności polowania, by zapewnić sobie życiodajną krew. Niemniej, trzeba przy tym zachować ostrożność i respektować prawo Maskarady oraz dbać o to, by głód nie skłonił nas do nadmiernego okrucieństwa. Granica pomiędzy człowiekiem i bezwzględną bestią w przypadku wampira jest bowiem bardzo cienka.

Kwestie techniczne

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 działa w oparciu o technologię Unreal Engine 5.

Ostatnia modyfikacja 4 stycznia 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5 / 10 na podstawie 849 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2: 18+

PC
PS4
XONE
XSX
PS5