Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Vampire: The Masquerade - Bloodlines (PC)
OkładkaVampire: The Masquerade - Bloodlines (PC)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines PC

VtM: Bloodlines | Vampire: Bloodlines

Trzecioosobowe RPG akcji, będące drugą odsłoną komputerowej adaptacji klasycznego systemu fabularnego Vampire: The Masquerade. W przeciwieństwie do pierwszej części serii, za powstanie gry odpowiada ekipa Troika Games, mająca na swym koncie m.in.

RPG | FPP | TPP | fantasy | wampiry | RPG akcji | urban fantasy | Świat Mroku | immersive sim

Vampire: The Masquerade - Bloodlines Premiera PC

16listopada2004

pudełko PL

26listopada2004

Steam

16listopada2004

producent: Troika Games wydawca: Activision Blizzard wydawca PL: Licomp Empirical Multimedia Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Star Wars: Knights of the Old Republic

Vampyr

Werewolf: The Apocalypse - Earthblood

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to opowiadający historię społeczności wampirów RPG akcji, będący kontynuacją wydanej w 2000 roku produkcji Nihilistic Software. Za stworzenie gry odpowiedzialna jest ekipa amerykańskiego studia Troika Games, założonego przez współtwórców pierwszej części legendarnego Fallouta. Deweloper ten miał już wtedy na koncie dwa ciepło przyjęte, klasyczne erpegi: Świątynia Pierwotnego Zła oraz Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi.

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w wykreowanym przez wydawnictwo White Wolf Świecie Mroku, w szczególności opiera się zaś na wątkach zaczerpniętych z Wampira: Maskarady. Przenosimy się więc do alternatywnej wersji współczesnego Los Angeles, w którym walkę o dominację toczy siedem wampirzych klanów. Podczas zabawy wcielamy się w postać bezimiennego bohatera (mężczyzny lub kobiety), który zostaje zabity, a następnie wskrzeszony przez jednego z krwiopijców. Przystąpiwszy do wybranego klanu (z których każdy wyróżnia się innym stylem bycia, wartościami i specyficznymi zdolnościami specjalnymi), nasz protagonista musi rozwikłać tajemnicę odnalezionego niedawno artefaktu, który wieszczy rychły koniec rasy wampirów.

Mechanika

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to gra z gatunku action/RPG, w której obok rozbudowanej warstwy fabularnej nie zabrakło sekwencji akcji oraz mniej lub bardziej wyrafinowanych sposobów eliminacji przeciwników. W przeciwieństwie do wydanej cztery lata wcześniej poprzedniczki, kładącej główny nacisk na akcję i zabijanie w stylu znanym z produkcji hack-and-slash, gra Troika Games koncentruje się w dużo większym stopniu na opowieści oraz dylematach moralnych bohatera. W zależności od tego, do którego z wampirzych klanów zdecydujemy się dołączyć, kontrolowana przez nas postać otrzyma zupełnie inny wachlarz umiejętności, które w istotny sposób determinują przebieg i styl rozgrywki. Będzie też musiała stawić czoła zupełnie innym wyzwaniom, a prowadzone przez nią dialogi z postaciami niezależnymi przyczynią się do zupełnie innego rozwoju fabuły.

Cechą charakterystyczną Vampire: The Masquerade – Bloodlines jest rzadko spotykana swoboda w kreowaniu i rozwijaniu naszego bohatera. Dzięki zdobywanym punktom doświadczenia, nasza postać może opanować do dwunastu różnych umiejętności specjalnych, takich jak niewidzialność, nadnaturalna szybkość, kontrola umysłu itd. Pomocne w eliminowaniu konkurencji okazują się także tradycyjne rodzaje broni, pokroju noża, katany, pistoletu maszynowego czy miotacza płomieni. To jednak wyłącznie od gracza zależy sposób prowadzenia postaci i to, czy będzie ona mogła bez problemu przebywać wśród ludzi, czy też stanie się odrażającym monstrum, zmuszonym do ukrywania się i nieustannej walki z żądzą krwi.

Kwestie techniczne

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to pierwsza gra zewnętrznego producenta, wykorzystująca silnik Source, przygotowany przez firmę Valve na potrzeby legendarnego Half-Life’a 2. Ciekawostkę stanowi fakt, że w zależności od preferencji gracza, akcję gry obserwować możemy zarówno w perspektywie pierwszo-, jak i trzecioosobowej. Na wyróżnienie zasługuje również niezwykle mroczny i ciężki klimat nocnego Los Angeles, które z jednej strony czaruje blichtrem i kolorowymi neonami, z drugiej straszy wszechobecnym zepsuciem i upadkiem moralności.

Inne

Produkcja studia Troika Games pierwotnie zawierać miała również pełnoprawny tryb multiplayer, polegający na rywalizacji pomiędzy ekipą wampirów a grupą ich łowców. W związku z problemami technicznymi, ostatecznie jednak opcja rozgrywki wieloosobowej nie znalazła się w finalnej wersji gry.

Ostatnia modyfikacja 6 maja 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 2228 głosów czytelników.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines cena w dniu premiery: 169 PLN

Klasyfikacja PEGI Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.6 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 64MB
  • 3.3 GB HDD