Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Vampire: The Masquerade - Bloodlines (PC)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines PC

Trzecioosobowe RPG akcji, będące drugą odsłoną komputerowej adaptacji klasycznego systemu fabularnego Vampire: The Masquerade. W przeciwieństwie do pierwszej części serii, za powstanie gry odpowiada ekipa Troika Games, mająca na swym koncie m.in.

RPG | FPP | TPP | fantasy | wampiry | RPG akcji | urban fantasy | Świat Mroku | immersive sim

PC Windows
Okładka Vampire: The Masquerade - Bloodlines (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16listopada2004

26listopada2004

pudełko PL

16listopada2004

Steam

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to opowiadający historię społeczności wampirów RPG akcji, będący kontynuacją wydanej w 2000 roku produkcji Nihilistic Software. Za stworzenie gry odpowiedzialna jest ekipa amerykańskiego studia Troika Games, założonego przez współtwórców pierwszej części legendarnego Fallouta. Deweloper ten miał już wtedy na koncie dwa ciepło przyjęte, klasyczne erpegi: Świątynia Pierwotnego Zła oraz Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi.

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w wykreowanym przez wydawnictwo White Wolf Świecie Mroku, w szczególności opiera się zaś na wątkach zaczerpniętych z Wampira: Maskarady. Przenosimy się więc do alternatywnej wersji współczesnego Los Angeles, w którym walkę o dominację toczy siedem wampirzych klanów. Podczas zabawy wcielamy się w postać bezimiennego bohatera (mężczyzny lub kobiety), który zostaje zabity, a następnie wskrzeszony przez jednego z krwiopijców. Przystąpiwszy do wybranego klanu (z których każdy wyróżnia się innym stylem bycia, wartościami i specyficznymi zdolnościami specjalnymi), nasz protagonista musi rozwikłać tajemnicę odnalezionego niedawno artefaktu, który wieszczy rychły koniec rasy wampirów.

Mechanika

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to gra z gatunku action/RPG, w której obok rozbudowanej warstwy fabularnej nie zabrakło sekwencji akcji oraz mniej lub bardziej wyrafinowanych sposobów eliminacji przeciwników. W przeciwieństwie do wydanej cztery lata wcześniej poprzedniczki, kładącej główny nacisk na akcję i zabijanie w stylu znanym z produkcji hack-and-slash, gra Troika Games koncentruje się w dużo większym stopniu na opowieści oraz dylematach moralnych bohatera. W zależności od tego, do którego z wampirzych klanów zdecydujemy się dołączyć, kontrolowana przez nas postać otrzyma zupełnie inny wachlarz umiejętności, które w istotny sposób determinują przebieg i styl rozgrywki. Będzie też musiała stawić czoła zupełnie innym wyzwaniom, a prowadzone przez nią dialogi z postaciami niezależnymi przyczynią się do zupełnie innego rozwoju fabuły.

Cechą charakterystyczną Vampire: The Masquerade – Bloodlines jest rzadko spotykana swoboda w kreowaniu i rozwijaniu naszego bohatera. Dzięki zdobywanym punktom doświadczenia, nasza postać może opanować do dwunastu różnych umiejętności specjalnych, takich jak niewidzialność, nadnaturalna szybkość, kontrola umysłu itd. Pomocne w eliminowaniu konkurencji okazują się także tradycyjne rodzaje broni, pokroju noża, katany, pistoletu maszynowego czy miotacza płomieni. To jednak wyłącznie od gracza zależy sposób prowadzenia postaci i to, czy będzie ona mogła bez problemu przebywać wśród ludzi, czy też stanie się odrażającym monstrum, zmuszonym do ukrywania się i nieustannej walki z żądzą krwi.

Kwestie techniczne

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to pierwsza gra zewnętrznego producenta, wykorzystująca silnik Source, przygotowany przez firmę Valve na potrzeby legendarnego Half-Life’a 2. Ciekawostkę stanowi fakt, że w zależności od preferencji gracza, akcję gry obserwować możemy zarówno w perspektywie pierwszo-, jak i trzecioosobowej. Na wyróżnienie zasługuje również niezwykle mroczny i ciężki klimat nocnego Los Angeles, które z jednej strony czaruje blichtrem i kolorowymi neonami, z drugiej straszy wszechobecnym zepsuciem i upadkiem moralności.

Inne

Produkcja studia Troika Games pierwotnie zawierać miała również pełnoprawny tryb multiplayer, polegający na rywalizacji pomiędzy ekipą wampirów a grupą ich łowców. W związku z problemami technicznymi, ostatecznie jednak opcja rozgrywki wieloosobowej nie znalazła się w finalnej wersji gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 2172 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169 PLN

Gry podobne do Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Klasyfikacja PEGI Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Vampire: The Masquerade - Bloodlines

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.6 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 64MB
  • 3.3 GB HDD
Vampire The Masquerade: Bloodlines - recenzja gry
Vampire The Masquerade: Bloodlines - recenzja gry

Recenzja 3 grudnia 2004, 09:03

Wyobraźcie sobie taką sytuację – wchodzimy do kuchni, niezidentyfikowany kobiecy głos ostrzega nas, mówiąc: „he`s coming”, po czym obecne w pomieszczeniu naczynia i garnki zaczynają latać na wszystkie strony, przy wtórze kakofonii trzasków i brzdęków. Iście filmowe doznanie. W takich sytuacjach jak ta siedzi w nas uczucie strachu, jednak mamy świadomość, że sami jesteśmy nie mniej straszni niż ci, którzy próbują nas nastraszyć swoimi tanimi sztuczkami. To poczucie pewności siebie, które niesie za sobą bycie wampirem, jest naprawdę niepowtarzalne. To już nie kierowanie losami jakichś załamanych, zakompleksionych ludzi z Silent Hill’a, teraz to my jesteśmy tymi złymi kozakami. Szkoda tylko, że misji pobocznych na dobrą sprawę nie ma wiele. Pod względem rozbudowania daleko Wampirowi do różnych produkcji Black Isle Studios sprzed kilku lat, jednak po części rekompensuje nam to atrakcyjność i różnorodność oferowanych atrakcji.