Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura (PC)
OkładkaArcanum: Of Steamworks and Magick Obscura (PC)

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi PC

Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura

Klasyczna gra cRPG z widokiem izometrycznym, osadzona w oryginalnym świecie łączącym tradycyjne elementy fantasy z realiami XIX-wiecznej epoki przemysłowej.

RPG | fantasy | steampunk | turowe | widok izometryczny | klasyczne RPG

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi Premiera PC

22sierpnia2001

pudełko PL

1października2001

producent: Troika Games wydawca: Sierra wydawca PL: Play-It Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

Fallout

Fallout 2

Underrail

Arcanum to niespotykany dotychczas świat, w którym magia przeplata się z technologią, a podróżnik może ująć w rękę zarówno pistolet, jak i ognisty miecz. Gra stworzona została przez zespół ludzi, którzy pracowali nad niezapomnianą serią cRPG Fallout.

Arcanum można uznać za jeden z największych wirtualnych światów jaki dotychczas stworzono, posiadający własną historię, mitologię i kulturę. Miejsce, w którym wielkie przemysłowe miasta zdobią zamczyska i fabryki, będąc domem dla karłów, ludzi, orków i elfów. Miejsce starożytnych runów i pary wodnej, magii i maszyn, czarów i nauki.

Podobnie jak w Fallout, gracz może wcielić się w jedną z gotowych postaci lub stworzyć własną. W grze otrzymujemy niezliczoną ilość dróg eksplorowania świata oraz nieograniczone możliwości rozwoju postaci. Głównym przesłaniem jest rywalizacja magii i technologii – dwóch „przeciwstawnych stron tej samej monety” i musimy zdecydować w jaką stronę nasza postać będzie ewoluować.

Oprócz podstawowych cech oraz umiejętności użytkowych, które każda postać może rozwijać według własnego uznania, pozostała wiedza zależy od kierunku wybranego rozwoju. Postać władająca magią uczy się nowych czarów z kilkunastu gałęzi wiedzy tajemnej oraz używa głównie czarodziejskich przedmiotów, podnoszących jej wartość. Z kolei technolog rozwija umiejętności w dziedzinach nauki i techniki pozwalające mu na własnoręczne konstruowanie coraz bardziej skomplikowanych urządzeń mechanicznych, a przedmioty magiczne stają się dla niego właściwie bezużyteczne.

Twórcy wykorzystali również sprawdzone pomysły z innych gier cRPG, jak chociażby trójstopniowe szkolenie umiejętności przez postacie NPC, od adepta, przez eksperta do mistrza, znane np. z serii Might & Magic. O ile na adepta może nas wyszkolić prawie każdy, to odnaleźć mistrza jest już dużo trudniej. Kolejnym zapożyczeniem jest system bóstw, podzielony na mniejszych i większych bogów, przyjmując ofiarę dają nam oni swoje błogosławieństwo podnoszące różnorodne cechy lub właściwości postaci.

Bardzo pomocny w czasie gry jest dziennik, w którym automatycznie zapisywane są wszystkie otrzymane zadania, łącznie z wykonanymi. Dodatkowo zbieramy plotki i lokalne wiadomości pozwalające na bieżąco dowiedzieć się o ciekawych miejscach i wydarzeniach, z których możemy skorzystać wykonując zadania nie do końca związane z głównym wątkiem gry.

Wyjątkowo profesjonalnie została przygotowana polska edycja Arcanum gdzie w pudełku znajdziemy zarówno oryginalną angielską wersję gry, jak i pełne jej polskie tłumaczenie. Umożliwia to graczom wybór bardziej preferowanej przez nich wersji językowej.

 • Brak klas postaci - gra stosuje bezklasowy system oparty wyłącznie na punktach, za które gracz może kupować atrybuty.
 • Wnikliwy i rozbudowany system statystyk - osiem podstawowych statystyk (w tym Siła i Charyzma) i ponad tuzin statystyk dodatkowych (takich jak Odporność Na Trucizny i Szybkość Postaci).
 • 16 podstawowych umiejętności (Szulerka, Uzdrawianie i Otwieranie Zamków).
 • 80 czarów zgrupowanych w 16 kategoriach.
 • 56 stopni technologicznych w obrębie ośmiu dyscyplin.
 • Każde główne zadanie będzie można rozwiązać na wiele sposobów, dzięki czemu rozrywka nigdy nie będzie taka sama.
 • Setki dodatkowych zadań, które zmuszą cię do opuszczenia ubitych traktów Arcanum.
 • Dynamiczne oświetlenie – precyzyjny cykl dnia i nocy, cienie rzucane przez drzewa i inne obiekty będą zmieniały kolor w ciągu dnia.
 • Wpływ czynników zewnętrznych na zdolności, szczególnie w posługiwaniu się bronią i umiejętności złodziejskie.
 • Możliwość gry turowej lub w czasie rzeczywistym.
 • Możliwość gry wieloosobowej – możemy się łączyć w kilkunastoosobowe drużyny zdolne do realizacji licznych, mniejszych zadań.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 5670 głosów czytelników.

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi cena w dniu premiery: 129 PLN

Klasyfikacja PEGI Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Pentium II 266MHz
 • 64MB RAM
 • akcelerator 3D