Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2GCNXBOXSwitch
Okładka Sphinx and the Cursed Mummy (PC)

Sphinx and the Cursed Mummy

Sphinx and the Cursed Mummy to przygodowa gra akcji, która przenosi nas do mitycznej wersji starożytnego Egiptu. W trakcie zabawy wcielamy się w dwójkę tytułowych bohaterów, którzy starają się pokrzyżować plany złowrogiego Seta.

Akcji | TPP | starożytność | elementy przygodowe | mitologia egipska | przygodowe gry akcji

Okładka Sphinx and the Cursed Mummy (PC)

data premiery gry:

10lis2003

PS2 XBOX GCN

10lis2017

PC

29sty2019

Switch

Sphinx and the Cursed Mummy jest przygodową grą akcji, za której stworzeniem stoi zespół Eurocom Entertainment Software. Produkcja zadebiutowała w 2003 roku na konsolach Nintendo GameCube, Xbox i PlayStation 2, a po latach doczekała się remastera opracowanego na zlecenie firmy THQ Nordic.

Fabuła

Sphinx and the Cursed Mummy przenosi graczy do mitycznej wersji starożytnego Egiptu. Antyczne imperium znajduje się pod wpływem prawdawnego zła, którego uosobieniem jest złowrogi Set. Gracze wcielają się w dwóch tytułowych bohaterów, czyli Sfinksa będącego hybrydą człowieka i lwa oraz zamienionego w Mumię faraona Tutenchamona. Na barkach dwójki protagonistów spoczywa los całego świata – chcąc pokrzyżować plany Seta, herosi muszą odnaleźć skradzione artefakty, czyli magiczne korony, przy pomocy których zamierzają raz na zawsze rozprawić się ze złymi mocami.

Mechanika

Wydarzenia, w jakich bierzemy udział w Sphinx and the Cursed Mummy obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra została podzielona na etapy, podczas których wcielamy się w jednego z bohaterów i wykorzystujemy jego unikalne zdolności. Sfinks doskonale radzi sobie w bezpośrednich konfrontacjach z przeciwnikami, robiąc użytek z miecza, a w miarę postępów w przygodzie uczy się nowych umiejętności pokroju skakania na większe odległości, używania tarczy czy miotania pocisków; jego atutem jest także możliwość przemiany w uskrzydlonego lwa. Mumia natomiast potrafi stawać się niewidzialna i przekradać za plecami oponentów, co czyni ją niezastąpioną w misjach szpiegowskich, gdzie trzeba wykazać się sprytem. Zabawę urozmaicają liczne zagadki środowiskowe, których rozwiązywanie jest konieczne, by popchnąć akcję do przodu. Większość łamigłówek polega na usuwaniu przeszkód blokujących przejście lub przełączaniu dźwigni, jednak w grze znalazło się też miejsce na mniej standardowe wyzwania wymagające zdolności logicznego myślenia i kojarzenia faktów.

Kwestie techniczne

Niezależnie od platformy, trójwymiarowa grafika Sphinx and the Cursed Mummy może się podobać. Na jej korzyść działa przede wszystkim fakt, że utrzymano ją w przyjemnej dla oka, kreskówkowej stylistyce oraz okraszono bogatą kolorystyką.

Remaster z 2017 roku

Jak wspomniano wcześniej, w 2017 roku opisywana produkcja doczekała się swojej zremasterowanej wersji wydanej na pecetach. Podstawową różnicą w porównaniu z oryginałem jest odmieniona warstwa audiowizualna – silnik graficzny został napisany od nowa, w oparciu o kod źródłowy wersji na Xboksa i PlayStation 2. Autorzy pokusili się przede wszystkim o dostosowanie grafiki do zabawy w rozdzielczości 4K (dotyczy to również interfejsu); nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że gra działa z prędkością sześćdziesięciu klatek na sekundę. Dopełnieniem tego wszystkiego jest wsparcie dla dźwięku przestrzennego w standardach 5.1, 6.1, 7.1 oraz HRTF.

Na tym jednak nie kończy się lista usprawnień wprowadzonych przez deweloperów. Twórcy przystosowali sterowanie do rozgrywki zarówno przy użyciu myszy i klawiatury, jak i z wykorzystaniem pada. Należy też odnotować, że ekipa odpowiedzialna za przygotowanie omawianego remastera uporała się z szeregiem bugów trapiących oryignał.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,2 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Gry podobne do Sphinx and the Cursed Mummy

Klasyfikacja PEGI Sphinx and the Cursed Mummy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sphinx and the Cursed Mummy

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium 4 1.5 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Pentium 4 2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/10
Sphinx zmienia nazwę
Sphinx zmienia nazwę

wiadomość20 lipca 2003

Pudełka z najnowszą propozycją korporacji wydawniczej THQ, tj. konsolową grą akcji z licznymi elementami przygody o nazwie Sphinx and the Shadow nie znajdziemy na sklepowych półkach. Zainteresowani rzeczoną pozycją będą po prostu musieli rozglądać się za napisem Sphinx and the Cursed Mummy na opakowaniu, gdyż niedawno zdecydowano się na zmianę tytułu nadchodzącej produkcji.

PS2
XBOX
GCN
PC
Switch