Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCGBAGCNPS2XBOX
Okładka Harry Potter Quidditch World Cup (PC)

Harry Potter: Mistrzostwa świata w quidditchu

Harry Potter Quidditch World Cup

Gra sportowa osadzona w realiach znanych z książek i filmów fabularnych opowiadających o przygodach Harrego Pottera, w której możemy wziąć udział w zawodach znanych pod nazwą Quidditch.

Sportowe | TPP | Harry Potter

Okładka Harry Potter Quidditch World Cup (PC)

data premiery gry:

28paź2003

PC GBA GCN PS2 XBOX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Quidditch to sport doskonale znany fanom Harry’ego Pottera. Każdy z domów uczniowskich posiada swoja drużynę; oczywiście organizowane są mecze w celu wyłonienia najlepszego teamu, w imię zdrowej konkurencji.

Gra jest prosta, choć zasady mogą wydawać się dziwne. Drużyna na boisku liczy sobie po 7 osób; grają ze sobą dwa zespoły. Gracze poruszają się na miotłach w powietrzu na specjalnej arenie (boisku). Podobnie jak w piłce nożnej, tak i w Quidditchu istnieje podział ról na boisku – wyróżniamy np. atakujących jak i obrońców. Każda z drużyn ma trzy bramki, których pilnuje, usiłując jednocześnie wrzucić „piłkę” do zawieszonych w powietrzu bramek przeciwników. Jeśli jakaś drużyna nie jest w posiadaniu piłki, próbuje przechwycić ją od oponentów. Można to zrobić z bliska, lub też rzucając w delikwenta tzw. bludgerem – żywą piłką, która znajduje się na boisku tylko w tym celu. Po koniec meczu po jednym z zawodników z każdej drużyny ugania się za ptakopodobnym zwierzakiem, zwanym Snitchem, którego schwytanie daje dodatkowe punkty.

Gra oferuje nam standardowe tryby rozgrywki – od praktyki, przez pojedynczy mecz po turnieje. Rozgrywka jest prosta i na uczeniu się zasad gry spędzicie bardzo mało czasu. Do wyboru jest kilka teamów, oczywiście pochodzących z różnych szkół magii występujących w świecie Harry’ego Pottera. Dodatkowo są także reprezentacje różnych krajów, a każda z tych drużyn ma swoja własną, charakterystyczna plansze, np. grając w Japonii, będziemy uganiać się za przeciwnikami na tle wspaniałego, zabytkowego pałacu pamiętającego czasy Szogunów. Grafika nie powoduje zachwytu, ale trzyma dosyć wysoki poziom. Dobre słowo można zdecydowanie powiedzieć o animacji, zarówno graczy jak i całej gry. Jest szybko, dosyć efektownie, bez spowolnień – a to w Quidditchu najważniejsze, bo gra sama w sobie jest bardzo dynamiczna. Oprawa dźwiękowa spełnia swoją rolę, a muzyka to utwory znane z dwóch pierwszych filmów o Potterze. Najważniejszym celem gry – oprócz zwycięstw oczywiście – jest zbieranie specjalnych kart, które odkrywają różne bonusy – nowe drużyny, czy np. specjalnie zagrania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1431 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139 PLN

Gry podobne do Harry Potter: Mistrzostwa świata w quidditchu

Klasyfikacja PEGI Harry Potter: Mistrzostwa świata w quidditchu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Harry Potter: Mistrzostwa świata w quidditchu

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium III 700 MHz
  • 256 MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D
  • 550 MB HDD
Game Boy Advance

Game Boy Advance

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel
Harry Potter Quidditch World Cup - recenzja gry
Harry Potter Quidditch World Cup - recenzja gry

Recenzja 24 grudnia 2003, 12:53

Co prawda gra sygnowana jest marką Electronic Arts, ale nie ma zbyt wiele wspólnego z zaawansowanymi seriami sportowymi EA Sports. Nie spodziewajcie się więc rozbudowanych opcji, realizmu rozgrywki oraz wyczerpujących i taktycznych meczy. Nic z tych rzeczy. Quidditch World Cup od początku do końca stawia na akcję, adrenalinę i efekciarstwo. Trzeba też dodać, że gra została stworzona przede wszystkim z myślą o konsolach nowej generacji, zaś wersje pecetowa jest jedynie konwersją niezbędną do zabrania komputerowcom trochę pieniędzy z ich portfeli. Dlaczego o tym wspominam? Gry konsolowe, szczególnie te zręcznościowe, są dosyć specyficzne. Ten tytuł z serii Harry’ego Pottera wcale nie odbiega od schematu. Grę zaczynamy z podstawowymi możliwościami zawodników i z zablokowaną w ponad 90% merytoryką (o co tu chodzi? Nie ma takiego slowa, a nie wiem czym je zastapic) gry. Większość aren i specjalnych zagrań (o tym za chwilę) jest niedostępna, także większość bajerów i efektów specjalnych jest z początku gry zablokowana. Zdobywanie punktów i wygrywanie meczy gwarantuje nam odblokowanie kolejnych elementów gry. I tutaj pierwsza niespodzianka – w opisie reguł Quidditcha wspomniałem, że aby wygrać mecz trzeba zdobyć 150 punktów (tyle dostaje się za złapanie znicza). Jest możliwe (o ile jesteśmy dobrymi szukającymi), aby już w pierwszych dwóch minutach meczu zdobyć znicz i w ten sposób wygrać mecz. Jednak w ten sposób otrzymamy wymagane minimum punktów do wygranej. A co z drużynami, które rozgrywają mecze równolegle z nami? Jeśli one najpierw zdobędą trochę punktów strzelając bramki, a dopiero później złapią znicz, wówczas okaże się, że my zdobyliśmy 150 punktów, zaś oponenci np. 240.

PC
GBA
GCN
PS2
XBOX