Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4
Okładka Desperados III (PC)
OkładkaDesperados III (PC)

Desperados III

Desperados 3

Desperados III to strategia taktyczna wchodząca w skład popularnego cyklu wzorowanego na serii Commandos. Gracz dowodzi pięcioosobowym gangiem wykonującym zadania na Dzikim Zachodzie.

Strategiczne | RTS | skradanki | taktyczne | western | XIX wiek | Xbox Game Pass

Ta gra jest kandydatem do Plebiscytu na Grę Dekady 2011-2020, jeżeli uważasz że na to zasługuje typuj tę grę.

Desperados III Premiera

16cze2020

PC PS4 XONE

Desperados III to kolejna odsłona popularnego cyklu taktycznych strategii zainspirowanych serią Commandos. Tym razem gry nie opracowało znane z poprzednich części studio Spellbound. Zastąpił je niemiecki zespół Mimimi Productions. Ekipy tej nie wybrano jednak przez przypadek, gdyż wcześniej wyprodukowała ona opartą na podobnym pomyśle i ciepło przyjętą grę Shadow Tactics: Blades of the Shogun.

Fabuła

Fabularnie gra jest prequelem serii, choć sami autorzy nie unikają też słowa reboot. Głównym bohaterem Desperados III jest John Cooper, czyli rewolwerowiec znany z poprzednich odsłon cyklu. Obejmuje on dowództwo nad bandą wyjętych spod prawa specjalistów, z pomocą których podejmuje się realizacji najniebezpieczniejszych misji zlecanych na Dzikim Zachodzie.

Mechanika

Desperados III pozostaje wierne podstawowym zasadom rządzącym poprzednimi odsłonami, w tym zwłaszcza częścią pierwszą. Otrzymujemy zatem taktyczną strategię czasu rzeczywistego, w której dowodzimy pięcioosobowym oddziałem specjalistów wykonujących zadania na mapach o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Wrogowie prawie zawsze mają dużą przewagę liczebną, więc odnoszenie sukcesów wymaga podejścia skradankowego i sporej dozy sprytu. Gdy pozostajemy niezauważeni, przeciwnicy patrolują mapy, a unikanie wykrycia ułatwione jest przez interfejs, który ukazuje zasięg wzroku strażników.

Każdy członek oddziału ma inną specjalizację oraz unikalny ekwipunek i umiejętności. Dostępni bohaterowie to Cooper (rewolwerowiec mogący jednocześnie strzelać z dwóch broni), McCoy (pełni funkcję lekarza oraz snajpera w drużynie), Hector (jest on myśliwym obdarzonym dużą siłą i mogącym zastawiać pułapki na wrogów), Kate (potrafi zakładać przebrania i odwracać uwagę przeciwników) oraz Isabelle (jest ona kapłanką voodoo i jedną z jej mocy jest kontrola umysłu). 

Gracz musi nauczyć się właściwego wykorzystywania talentów każdego z podwładnych i zadbania o to, aby ze sobą dobrze współpracowali. W wykonywaniu skoordynowanych akcji osób z drużyny pomaga wbudowany tryb Showdown Mode. Umożliwia on zatrzymanie czasu i zaplanowanie czynności do wykonania przez poszczególne postacie - możemy np. nakazać im przemieszczenie się w jakieś miejsce, użycie jakiejś umiejętności czy zaatakowanie konkretnego przeciwnika. Po przygotowaniu akcji dla jednego lub kilku członków drużyny możemy je uruchomić pojedynczym wciśnięciem klawisza w najbardziej dogodnym momencie. 

Desperados III oferuje bardzo dużą swobodę taktyczną. Możemy przechodzić misje zarówno po cichu, nie zabijając nikogo, jak i urządzając efektowne strzelaniny, wykorzystując gadżety oraz umiejętności do zrównoważenia przewagi liczebnej wrogów. Do tego każdy problem i przeszkodę da się pokonać na wiele alternatywnych sposobów, więc misje można przechodzić po kilka razy, wypróbowując różne podejścia i poziomy trudności. Czas spędzony z grą mogą wydłużyć liczne wbudowane wyzwania - dotyczą one np. ukończenia misji bez chowania się w krzakach czy w wyznaczonym przedziale czasowym.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 346 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 299 głosów czytelników.

Desperados III cena w dniu premiery: 189,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Desperados III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Desperados III Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2.93 GHz / AMD Athlon II X3 460 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 5850 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-750 2.66 GHz / AMD Athlon X4 740 3.2 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 2 GB Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE