Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka War Leaders: Clash of Nations (PC)

War Leaders: Clash of Nations PC

Rozbudowana gra strategiczna umożliwiająca objęcia przywództwa nad siedmioma najważniejszymi państwami w drugiej połowie XX wieku, czyli: Niemcami, Francją, Anglią, ZSRR, USA, Japonią oraz Włochami.

Strategiczne

PC Windows
Okładka War Leaders: Clash of Nations (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28marca2008

23października2008

pudełko PL

War Leaders to rozbudowana gra strategiczna studia Enigma Software Productions, pozwalająca użytkownikowi w bardzo dokładny sposób odtworzyć wydarzenia jakie miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić przebieg historii.

Gra umożliwia kontrolę nad siedmioma najważniejszymi państwami: Niemcami, Francją, Anglią, ZSRR, USA, Japonią oraz Włochami. W każdym z nich znajdują się najważniejsze autentyczne osobistości tamtych czasów, w tym: przywódcy (Churchill, Stalin, Roosevelt), generałowie (Patton, Montgomery, Rommel), bohaterowie (Vassili, Major Konig, Marina Raskova). Każde dysponuje także specjalistycznymi jednostkami i technologiami (czołgi, samoloty, piechota). Właściwa rozgrywka podzielona została na dwie odrębne części: szeroko pojęte kierowanie sprawami państwa w systemie turowym oraz tryb RTS, w którym toczymy bitwy (a la seria Total War).

Jako głowa państwa gracz musi zadbać praktycznie o każdy newralgiczny element. Najazdy na sąsiadujące kraje, rozmieszczanie wojsk na całym globie, szkolenie i unowocześnianie armii (łącznie ponad 350 odrębnych jednostek; możliwość rozwoju technologii, np. broń jądrowa, nowe maszyny, etc.), wypowiadanie otwartej wojny bądź szukanie sprzymierzeńców i ustanawianie paktów z innymi przywódcami, czy też planowanie posunięć szpiegowskich – to tylko niektóre z rzeczy, które „spadają” na głowę głównodowodzącego. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednie zarządzanie surowcami i złożami (złoto, ropa naftowa, stal) – sukcesywna eksploatacja równoznaczna jest z zapewnieniem dobrej kondycji finansowej państwa.

Tryb RTS pozwala na bezpośrednie dowodzenie podległymi wojskami w starciach. Wraz z całym sztabem (generałowie, bohaterowie, etc.) i armią, gracz bierze udział w bitwach zrealizowanych z dużym rozmachem. Trójwymiarowe scenerie w połączeniu z widowiskowymi, miłymi dla oka efektami wizualnymi mogą się podobać niejednemu, nawet najbardziej wymagającemu graczowi.

War Leaders: WWII na dokładkę proponuje około trzydziestu minut realistycznych sekwencji filmowych, na których autorzy zawarli wszystkie istotne fakty historyczne. Wraz z rozwojem gry pojawiają się typowe dla ówczesnych realiów przekazy mówiące o przebiegu wojny, dalszych planach, etc.

Program oferuje również trzy zróżnicowane poziomy zgodności z historią i faktami. Na pierwszym, najwyższym wszystko od razu rozpoczyna się z prawdziwymi danymi (właściwy rok dla właściwego kraju, odpowiedni sprzymierzeńcy, wrogowie, zaawansowanie danego państwa, etc.). Gra w tym trybie, najogólniej mówiąc, zmierza do „reprodukcji” historii, umożliwiając użytkownikowi branie udziału w większości historycznych bitew, kongresach, etc. Na średnim i najmniej zaawansowanym poziomie „zabawa” startuje w 1939 roku, i cechuje się odpowiednio mniejszym stopniem realizmu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 7.2 / 10 na podstawie 427 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 5.9 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do War Leaders: Clash of Nations

Klasyfikacja PEGI War Leaders: Clash of Nations

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe War Leaders: Clash of Nations

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza), Windows Me/2000/XP/Vista

War Leaders: Clash of Nations - recenzja gry

Recenzja 6 listopada 2008, 10:56

Kampanię dostępną w grze można rozegrać w trzech trybach zgodności historycznej (wysokim, średnim i niskim). Ten ostatni jest chyba najciekawszym wariantem rozgrywki. Jako że armie można ładować na okręty (transportowe), a samoloty przebazować z lotnisk lądowych na lotniskowce, nic nie stoi na przeszkodzie, by dla przykładu dokonać III Rzeszą inwazji na Stany Zjednoczone (taki niemiecki Overlord), równocześnie rozpalając atomowy ogień na ich podwórku. Inwazji ramię w ramię z np. Wielką Brytanią, bo War Leaders to także dyplomacja umożliwiająca zawieranie szereg sojuszów (w niskim trybie zgodności historycznej nawet mocno wyssanych z palca).