Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXSXPCXONEPS5PS4
Okładka Elex 2 (PC)
OkładkaElex 2 (PC)

Elex 2

Elex II

Druga odsłona cyklu gier RPG, za którego stworzeniem stoi niemieckie studio Piranha Bytes. Elex 2 kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części serii, pozwalając graczom prześledzić dalsze losy Jaxa.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | postapokalipsa | sandbox | RPG akcji

Elex 2 Premiera

1mar2022

PC PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Elex 2

GreedFall

Elex

The Technomancer

Elex 2 jest drugą odsłoną cyklu gier RPG, nad którym pieczę sprawuje niemieckie studio Piranha Bytes, wydaną pod skrzydłami firmy THQ Nordic. Zespół ma na swoim koncie zarówno trzy pierwsze odsłony kultowego cyklu Gothic, jak i nieco chłodniej przyjętą trylogię Risen.

Fabuła

Elex 2 toczy się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwowzorze i ukazuje ich bezpośrednie następstwo. Gracze ponownie trafiają na planetę Magalan i wcielają się w bohatera imieniem Jax, który ostatnie lata spędził z dala od skupisk ludzi. W końcu przychodzi jednak moment, kiedy ujawnione w zakończeniu „jedynki” zagrożenie, przed którym wszystkich ostrzegał (lecz został zignorowany), staje się realne. Protagonista powraca więc, by ochronić swoich bliskich i resztę mieszkańców Magalana.

Podobnie jak poprzednio, heros nie jest skazany na samotną przeprawę. W toku przygody dołączają do niego rozmaici towarzysze, a on sam może zasilić szeregi jednej z trzech głównych frakcji funkcjonujących w świecie gry: magicznych Berserków, fanatycznych Morkonów lub futurystycznych Albów. Banici i Klerycy nadal są obecni, lecz tym razem pełnią rolę drugorzędnych stronnictw. Warto pamiętać, że dołączenie do którejś organizacji często blokuje nam dostęp do części zadań zlecanych przez pozostałe ugrupowania, a także wpływa na przebieg fabuły.

Mechanika

W grze Elex 2 akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Motorem rozgrywki są zadania zlecane przez postacie niezależne – mowa zarówno o misjach fabularnych, jak i o questach oraz innych aktywnościach pobocznych, których ukończenie nie jest wymagane, by dotrzeć do finału przygody.

Twórcy po raz kolejny oddają do naszej dyspozycji rozległy, otwarty świat, który możemy swobodnie eksplorować. Składają się na niego zarówno tereny znane z pierwszej części serii, jak i zupełnie nowe obszary Magalana. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, stworzone na potrzeby gry terytoria są mocno zróżnicowane – pojawiają się tutaj gęsto zalesione obszary, tereny pustynne czy też przysypane śniegiem góry. Oprócz systemu szybkiej podróży przemierzanie tej „piaskownicy” ułatwia plecak odrzutowy, który po zainstalowaniu odpowiednich ulepszeń pozwala na swobodne latanie niczym Iron Man. W parze z nowymi możliwościami jetpacka idą rozmaite zmiany w świecie gry; pojawiły się w nim bowiem zrujnowane wieżowce, na których dachy możemy się dostać, a także latający przeciwnicy, z którymi toczymy zacięte boje w przestworzach.

A skoro o adwersarzach mowa – starcia z nimi odgrywają tu istotną rolę. Wrogów, wśród których znajdziemy zarówno nieprzyjaźnie nastawionych ludzi, jak i agresywne mutanty zamieszkujące planetę, eliminujemy przy użyciu szerokiej palety broni białej, z wykorzystaniem bogatego arsenału oręża dystansowego (obejmującego łuki i kusze, strzelby czy futurystyczne karabiny laserowe i plazmowe) bądź przy pomocy magii. O tym, jakie obrażenia odnosi w walce prowadzony przez nas heros, decyduje natomiast wykorzystywany przez niego pancerz.

W zamian za podejmowane aktywności otrzymujemy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy. Otrzymujemy przy tym punkty atrybutów i umiejętności. Te pierwsze możemy rozdzielać między współczynniki bezpośrednio na karcie postaci, drugie natomiast wymagają dodatkowo odnalezienia odpowiedniego nauczyciela w świecie gry. Tym samym zwiększamy potencjał bojowy protagonisty – pozwala to na stawienie czoła potężniejszym oponentom.

Tryby gry

Elex 2 oferuje wyłącznie kampanię fabularną dla pojedynczego gracza, której ukończenie trwa kilkadziesiąt godzin. Zgodnie z niepisanymi zasadami, jakimi kierują się niemieccy deweloperzy, tytuł nie zawiera trybu multiplayer.

Kwestie techniczne

Elex 2 działa w oparciu o autorską technologię Genome Engine studia Piranha Bytes, opracowaną na potrzeby Gothica 3, którą poddano szeregowi usprawnień. Trójwymiarowa grafika tego tytułu prezentuje więc przyzwoity poziom wykonania. Zabawie towarzyszy natomiast klimatyczny soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 23 sierpnia 2021

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 487 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 1068 głosów czytelników.

Elex 2 cena w dniu premiery: 209,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Elex 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Elex 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-7400 3.0 GHz / AMD Ryzen 3 3100 3.6 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-9500F 3.0 GHz / AMD Ryzen 7 2700 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce RTX 2060 / 8 GB Radeon RX 5700 XT lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX