Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCXONE
Okładka Elex 2 (PS4)

Elex 2

Druga odsłona cyklu gier RPG, za którego stworzeniem stoi niemieckie studio Piranha Bytes. Elex 2 kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części serii, pozwalając graczom prześledzić dalsze losy Jaxa.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | postapokalipsa | sandbox | RPG akcji

Okładka Elex 2 (PS4)

data premiery gry:

data nieogłoszona

PC PS4 XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Elex 2 jest drugą odsłoną cyklu gier RPG, nad którym pieczę sprawuje niemieckie studio Piranha Bytes. Zespół ma na swoim koncie zarówno trzy pierwsze odsłony kultowego cyklu Gothic, jak i nieco chłodniej przyjętą trylogię Risen. Podobnie jak pierwsza część serii, opisywany tutaj tytuł trafił na kilka platform, na których liście widnieje między innymi PC, PS4 i XONE.

Fabuła

Akcja Elex 2 toczy się jakiś czas po wydarzeniach przedstawionych w pierwowzorze. Gracze ponownie wcielają się w Jaxa – w toku przygody bohater wplątuje się w kolejną intrygę, a to, w jaki sposób zakończą się jego zmagania, w dużym stopniu zależy od ich poczynań. W świecie gry funkcjonują bowiem zróżnicowane, zwaśnione frakcje, do których można dołączyć w trakcie zabawy – warto jednak pamiętać, że zasilenie szeregów jednej z nich często blokuje nam dostęp do niektórych zadań zlecanych przez pozostałe ugrupowania.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, PS4 i XONE Elex 2 akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Motorem gry są zadania zlecane przez postacie neutralne – mowa zarówno o misjach fabularnych, jak i o questach oraz aktywnościach pobocznych, których ukończenie nie jest wymagane, by dotrzeć do finału przygody. Istotną rolę odgrywają również starcia z przeciwnikami, których eliminujemy zarówno przy użyciu broni białej, jak i z wykorzystaniem bogatego arsenału broni palnej; z kolei o tym, jakie obrażenia odnosi w walce prowadzony przez nas heros, decyduje wykorzystywany przez niego pancerz. W zamian za podejmowane aktywności otrzymujemy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, tym samym zwiększając potencał bojowy protagonisty – pozwala to na stawienie czoła potężniejszym oponentom i realizację trudniejszych zleceń.

Twórcy po raz kolejny oddają do naszej dyspozycji rozległy, otwarty świat, który możemy swobodnie eksplorować. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, stworzone na potrzeby gry terytoria są mocno zróżnicowane – pojawiają się tutaj gęsto zalesione obszary, tereny pustynne czy też przysypane śniegiem góry. Oprócz systemu szybkiej podróży przemierzanie tej „piaskownicy” ułatwia plecak odrzutowy, pozwalający na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Tryby gry

Elex 2 oferuje wyłącznie kampanię fabularną dla pojedynczego gracza, której ukończenie jest zadaniem na kilkadziesiąt godzin. Zgodnie z niepisanymi zasadami, jakimi kierują się niemieccy deweloperzy, tytuł nie zawiera trybu multiplayer.

Kwestie techniczne

Elex 2 działa w oparciu o autorską technologię studia Piranha Bytes, opracowaną na potrzeby pierwszej odsłony cyklu, którą poddano szeregowi usprawnień. Trójwymiarowa grafika tego tytułu prezentuje więc przyzwoity poziom wykonania. Zabawie towarzyszy natomiast klimatyczny, specjalnie skomponowany soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 825 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Elex 2

odpowiednia dla każdego wieku

Piranha Bytes komentuje Gothic Remake. Studio wkrótce ogłosi nową grę RPG
Piranha Bytes komentuje Gothic Remake. Studio wkrótce ogłosi nową grę RPG

wiadomość17 grudnia 2019

W najnowszym komunikacie skierowanym do fanów studio Piranha Bytes podzieliło się informacjami na temat jego kolejnego projektu RPG, a także odniosło się do powstającego powoli kompletnego remake'u Gothica.

THQ Nordic przejęło studio Piranha Bytes oraz marki Gothic, Elex i Risen
THQ Nordic przejęło studio Piranha Bytes oraz marki Gothic, Elex i Risen

wiadomość22 maja 2019

Firma THQ Nordic wykupiła znane z serii Risen i gry Elex studio Piranha Bytes. Wydawca równolegle nabył również prawa do serii Gothic, czyli pierwszej marki zespołu.

Gothic 4 - Piranha Bytes tworzy pierwsze assety do gry
Gothic 4 - Piranha Bytes tworzy pierwsze assety do gry

wiadomość2 lipca 2018

Szef Piranha Bytes, Björn Pankratz, zdradził, że oprócz rozwoju Eleksa, twórcy sprawdzają kierunki, w których mogłaby pójść kultowa seria. Czy kolejnym tytułem niemieckiego studia będzie Gothic?

Elex 2 potwierdzony przez zakończenie pierwszego Elexa [SPOILERY]
Elex 2 potwierdzony przez zakończenie pierwszego Elexa [SPOILERY]

wiadomość16 października 2017

Poprzez swoją najnowszą grę studio Piranha Bytes pośrednio potwierdziło plany na najbliższą przyszłość, które niedawno wyszły na jaw. Zakończenie gry Elex zdradza, że doczeka się ona bezpośredniej kontynuacji. [Uwaga, w środku może Was trafić zabłąkany spoiler!]

Powstanie Elex 2
Powstanie Elex 2

wiadomość23 sierpnia 2017

Premiera pierwszej odsłony gry Elex jeszcze przed nami, a już wiemy, że w planach znajduje się część druga. Sprawa wyszła na jaw dzięki dokumentowi opublikowanemu przez Unię Europejską. Znalazły się w nim też wzmianki o nowych projektach studiów takich jak 11 bit (Dreamtime), The Chinese Room (Little Orpheus) i Wastelands Interactive (Mythology Cube).

PC
PS4
XONE