Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS5XONEXSX
Okładka GreedFall (PC)
OkładkaGreedFall (PC)

GreedFall

Kolejna gra RPG akcji w dorobku zespołu Spiders, działającego przy wsparciu firmy Focus Home Interactive. Produkcja przenosi graczy do oryginalnego uniwersum stylizowanego na XVII-wieczną Amerykę.

RPG | TPP | fantasy | romanse

GreedFall Premiera

10wrz2019

PC PS4 XONE

30cze2021

PS5 XSX

Gry podobne do GreedFall

Gothic Remake

Gothic 3

Elex 2

GreedFall to RPG z wyraźnymi elementami gry akcji. Tytuł został opracowany przez studio Spiders, które ma w swoim portfolio między innymi takie tytuły jak The Technomancer czy Bound by Flame, natomiast jego wydaniem zajęła się firma Focus Home Interactive.

Fabuła

GreedFall zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum stylizowanego na XVII wiek. Przeludniony i zanieczyszczony Stary Świat jest dziesiątkowany przez tajemniczą plagę, znaną jako Malichor. Jego mieszkańcy upatrują szansy na ratunek w Nowym Świecie, a dokładnie – w wyspie Teer Fradee, rzekomo pełnej skarbów i innych sekretów, której rdzenni mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą. W miarę jak kolonizatorzy poczynają sobie tam śmielej i śmielej, stosunki pomiędzy nimi a tubylcami stają się coraz bardziej napięte.

W trakcie zabawy wcielamy się w młodego legata Kongregacji Kupieckiej, który przybywa na wyspę, by zajmować się stosunkami dyplomatycznymi z innymi nacjami, lecz przede wszystkim – by znaleźć lekarstwo na chorobę wyniszczającą Stary Świat. Podczas przygody musimy dołożyć starań, by nie narazić się zbytnio ani rdzennej ludności (chronionej przez tak zwanych Strażników – potwory i inne istoty nadprzyrodzone będące manifestacją działającej tu magii), ani przedstawicielom innych frakcji z kontynentu. Podejmowane przez nas decyzje wpływają przy tym nie tylko na rozkład sił na wyspie, lecz także na to, w jaki sposób będzie można wykonać wiele zadań.

Mechanika

Zabawę w GreedFall rozpoczynamy od procesu kreacji postaci, obejmującego wybór płci oraz kilku podstawowych atrybutów. Twórcy zdecydowali się na system rozwoju bohatera pozbawiony podziału na klasy – na odblokowanie czeka tu ponad sto umiejętności podzielonych na trzy rozbudowane kategorie i pozwalających na dostosowanie protagonisty do indywidualnego stylu rozgrywki.

Motorem opowieści są zadania, które możemy wykonywać na kilka sposobów. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązywać problemy siłą, często lepszym wyjściem jest zastosowanie oszustwa bądź zdanie się na swoje zdolności dyplomatyczne. Obrana przez nas ścieżka, a także to, które ze stronnictw popieramy w danym sporze, odbija się nie tylko na naszej reputacji, lecz także na lokalnej sytuacji geopolitycznej. Poza tym dokonywane przez nas wybory mają wpływ na to, który z potencjalnych towarzyszy przygody zdecyduje się do nas dołączyć, oraz na jego późniejsze nastawienie do bohatera – możliwe jest doprowadzenie zarówno do romansu, jak i do otwartego konfliktu z danym sojusznikiem.

W trakcie długiej kampanii na naszej drodze stają zarówno ludzie, miejscowe zwierzęta, jak i wyżej wspomniane potwory, zwane Strażnikami. Podczas walki korzystamy z broni białej oraz palnej, którą możemy ulepszać, robiąc użytek z rozbudowanego systemu rzemiosła; to samo tyczy się elementów pancerza. Oprócz tego z pomocą przychodzi magia.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika gry GreedFall prezentuje się przyjemnie dla oka. Pracując nad warstwą wizualną omawianej produkcji, deweloperzy wzorowali się na barokowych dziełach sztuki oraz na źródłach z epoki kolonialnej. Co ciekawe, język, jakim posługują się tubylcy został stworzony specjalnie na potrzeby gry i nie jest tłumaczony – jedna z naszych towarzyszek może jednak posłużyć za tłumaczkę.

Ostatnia modyfikacja 25 czerwca 2021

Tryb gry: single player  

Nośnik: 20+ GB

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 1341 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 508 głosów czytelników.

GreedFall cena w dniu premiery: 199,99 PLN

Klasyfikacja PEGI GreedFall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

GreedFall Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3450 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon RX 590 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX