Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka The Technomancer (PC)

The Technomancer

Utrzymane w stylistyce postapokaliptycznego science fiction RPG akcji, osadzone w tych samych realiach, co Mars: War Logs z 2013 roku.

RPG | TPP | science fiction | postapokalipsa | RPG akcji

Okładka The Technomancer (PC)

producent: Spiders

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

28cze2016

PC PS4 XONE

The Technomancer to RPG akcji utrzymane w stylistyce postapokaliptycznego science fiction z elementami cyberpunka, które zostało osadzone w uniwersum znanym z gry Mars: War Logs z 2013 roku. Niniejsza pozycja, znana pierwotnie jako Mars: Paradise Lost, opracowana została przez studio Spiders, mające na swoim koncie również takie tytuły jak Bound by Flame, Of Orcs and Men (współstworzone z zespołem Cyanide) czy Faery: Legends of Avalon.

Fabuła

Akcja gry ponownie rzuca nas w ponure realia zapomnianej ludzkiej kolonii na Marsie, gdzie społeczeństwo dzieli się na kasty, technologia krzyżuje z pseudomagią, a walczące ze sobą korporacje rywalizują o dostęp do najcenniejszego surowca, jakim jest woda. Tytułowi technomanci to potężni wojownicy władający mocą elektryczności, którzy są zarazem strażnikami szczątków wiedzy pozostałej po kolonistach z Ziemi. Wszystko to sprawia, że w oczach większości społeczeństwa urastają wręcz do rangi półbogów, choć w rzeczywistości stanowią tylko pionki na szachownicy politycznych gierek, a ze względu na potencjał bojowy są zmuszani do walki na froncie niekończących się wojen.

Gracz wciela się w postać młodego technomanty imieniem Zachariah, który zostaje uwikłany w konflikt pomiędzy armią a tajną policją, pragnącą położyć łapę na strzeżonych przez jego zakon tajemnicach. W całym tym chaosie musi również wypełnić zleconą mu przez mistrza technomantów misję odnalezienia i zabezpieczenia pochodzących z Ziemi artefaktów, które stanowią potencjalne źródło wiedzy na temat tego, jak odnowić kontakt z Błękitną Planetą i sprowadzić z niej ratunek dla kolonistów.

W grze możemy nawiązywać kontakty z sześcioma frakcjami, a pozytywne bądź negatywne stosunki z każdą z nich w pewnej mierze kształtują przebieg rozgrywki i sposób wypełniania poszczególnych zadań. Ponadto dokonywane przez gracza wybory prowadzą do jednego z pięciu zakończeń przygody.

Mechanika

W ogólnym zarysie mechanika zabawy przypomina to, co znamy z poprzednich gier studia Spiders, czyli Mars: War Logs i Bound by Flame. Akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej, a walka ma na poły zręcznościowy, na poły taktyczny charakter. O tym ostatnim decyduje kilka czynników – przede wszystkim wysoki poziom trudności, przełączanie się na bieżąco między trzema stylami walki (kosturem, buławą i tarczą, sztyletem i pistoletem) oraz posiadanie wsparcia ze strony dwojga towarzyszy, którym można wydawać podstawowe rozkazy podczas starć.

Akcja toczy się w dość rozległych (ale nie otwartych) lokacjach, obfitujących w zakamarki do przeszukania i bohaterów niezależnych zlecających zadania poboczne (tych ostatnich jest znacznie więcej niż w poprzednich grach tego dewelopera). Oprócz tego na gracza czeka m.in. bogaty system rozwoju postaci oraz mechanika rzemiosła, pozwalająca na ulepszanie zdobywanych elementów rynsztunku (broni i zbroi). Nie zabrakło też budowania relacji z towarzyszami, wliczając w to opcję romansowania. Krótko mówiąc, rozgrywka została znacząco zmodyfikowana i rozwinięta względem poprzednich gier, zwłaszcza w tych aspektach, które budziły największe zastrzeżenia graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 532 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 155 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do The Technomancer

Klasyfikacja PEGI The Technomancer

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Technomancer

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5-2500 3.3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6950 lub lepsza, 11 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Recenzja gry The Technomancer - action RPG dla fanów Wiedźmina 3
Recenzja gry The Technomancer - action RPG dla fanów Wiedźmina 3

Recenzja 28 czerwca 2016, 09:00

No dobrze, tyle teorii, a jak te wszystkie elementy działają w praktyce? W większości przypadków bardzo sprawnie. W pierwszych godzinach rozgrywki nie mogłem otrząsnąć się z zaskoczenia, jak dużego skoku technologicznego studio Spiders dokonało względem swojej poprzedniej gry, Bound by Flame. Począwszy od szczegółowej grafiki, przez ładne animacje i ujmującą wizję artystyczną, po precyzyjne sterowanie (zwłaszcza podczas walk) – widać, że deweloper wyciągnął wnioski z krytyki i porządnie odrobił pracę domową. Również od strony narracyjnej nastąpiła poprawa. Fabuła potrafi trzymać w napięciu (zwłaszcza główny wątek dotyczący poszukiwania Ziemi), dialogów słucha się (i czyta je) z przyjemnością, a każda ważniejsza postać to człowiek z krwi i kości, obdarzony wyrazistą osobowością (tylko czarne charaktery wydają się trochę sztampowe). Tej ostatniej nie można odmówić zwłaszcza członkom drużyny Zachariaha. Już dawno nie widziałem gry RPG, w której towarzysze stanowiliby tak ważną, integralną część prezentowanej opowieści. Nie tylko na bieżąco komentują prawie wszystkie nasze poczynania, przedstawiają swoje historie, dają się wciągać w relacje romantyczne i oczekują pomocy w realizacji osobistych zadań pobocznych (notabene – wyjątkowo rozbudowanych), ale często są bezpośrednio zaangażowani w różne wątki głównej linii fabuły i żywo reagują na nasze decyzje.

PC
PS4
XONE