Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3X360PC
Okładka Of Orcs and Men (PS3)

Of Orcs and Men

Of Orcs and Men to utrzymana w klimatach fantasy gra z gatunku action-RPG wykreowana przez studio Cyanide. Na tle konkurencji wyróżnia ją nietypowa perspektywa, z jakiej gracze obserwują świat.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Okładka Of Orcs and Men (PS3)

data premiery gry:

11paź2012

PC X360 PS3

Of Orcs and Men to gra akcji RPG, która pokazuje zwyczajne uniwersum fantasy z nietypowej perspektywy: orków i goblinów, czyli postaci zwykle będących przeciwnikami gracza. Produkcja została stworzona przez studia Cyanide i Spiders. Pierwsze z nich odpowiada za koncepcję projektu, a drugie za jego realizację.

W grze przenosimy się do świata fantasy, który znamy z wielu innych podobnych tytułów. Imperium ludzi prowadzi odwieczną wojnę o terytoria z orkami i goblinami, mordując setki przedstawicieli tych ras. Gracz wciela się w elitarnego wojownika orków (o imieniu Arkail) z legendarnego oddziału Bloodjaws i ma za zadanie zabić przywódcę ludzi: Imperatora. W tej niemal samobójczej misji pomaga mu nietypowy sprzymierzeniec: goblin Styx.

Dwójka postaci uzupełnia się świetnie podczas zabawy. Ork jest niezwykle silnym wojownikiem, który z łatwością radzi sobie z grupami większych i mniejszych przeciwników. Goblin dysponuje zupełnie innymi właściwościami - jest zwinny, przebiegły i potrafi korzystać z mrocznych mocy (na przykład niewidzialności, pozwalającej zakraść się do ofiary od tyłu i cichego jej wyeliminowania). Podczas zabawy możemy rozwijać umiejętności każdej z postaci (Alkair i Styx posiadają po trzy rodzaje zdolności), zdobywać dodatkowe przedmioty i eliminować wrogów na nowe sposoby.

Niebezpieczna wyprawa zabiera nas do wielu zróżnicowanych lokacji. Odwiedzamy między innymi okolice Wielkiego Muru, a także najdalsze zakątki Imperium Ludzi (w tym m.in. kopalnie, do których na przymusowe prace zsyłane są orki oraz wyspę, gdzie przebywa imperator). Twórcy postarali się też o zróżnicowanych przeciwników i postacie drugoplanowe - spotykamy chociażby Czarnoksiężników, zabójców, żołnierzy i potężne Siostry Lamentu. Wszystko to zostało wykonane w przyjemnej dla oka oprawie wizualnej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 380 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 79 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 164,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Of Orcs and Men

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Of Orcs and Men

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7
Of Orcs and Men - recenzja gry RPG od twórców Gry o tron
Of Orcs and Men - recenzja gry RPG od twórców Gry o tron

Recenzja 18 października 2012, 08:00

Pomimo ciekawej koncepcji Of Orcs and Men jest tytułem przeciętnym i dość ubogim, nawet jak na RPG akcji. Stworzony na potrzeby produkcji świat ogranicza się do kilkudziesięciu prostych ścieżek, a zadań opcjonalnych jest znikoma ilość. Zarzuty można też mieć do bardzo uproszczonego systemu rozwoju postaci i niezbyt porywającej fabuły, która była mocnym punktem poprzedniej, niemal bliźniaczej pozycji Cyanide Studio, czyli Gry o tron. W Of Orcs and Men na pierwszy plan wysuwają się główni bohaterowie, którzy tworzą ciekawy zespół, nie tylko z racji ostrego języka. Dialogi z napotykanymi postaciami i wymiana zdań Arkaila i Styksa dobrze wkomponowują się w świat gry, jednak to nieco za mało jak na kilkanaście godzin rozgrywki oferowanych przez tytuł. Osobną sprawą jest walka opierająca się głównie na aktywnej pauzie, a nie slasherowym kierowaniu postaciami. Jeśli zatem preferujesz bardziej statyczne i momentami nawet trudne potyczki, to system ten powinien przypaść Ci do gustu. W innym wypadku pojedynki Arkaila i Styksa szybko Cię znudzą. Gdyby autorzy poświęcili produkcji nieco więcej czasu, a nie ograniczyli się do wiernego przeniesienia rozwiązań ze swojego poprzedniego tytułu, nie dodając przy tym praktycznie nic nowego, byłoby dużo lepiej. Ostateczny efekt jest jednak średni.

PC
X360
PS3