Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Vendetta: Curse of Raven's Cry (PC)

Vendetta: Curse of Raven's Cry PC

Poprawiona i rozszerzona edycja osadzonego w pirackich klimatach sandboksowego RPG akcji Raven’s Cry autorstwa krakowskiego studia Reality Pump.

RPG | TPP | piraci | polskie | statki | RPG akcji | XVIII wiek

PC Windows
Okładka Vendetta: Curse of Raven's Cry (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20listopada2015

20listopada2015

Steam

Wydana na PC Vendetta: Curse of Raven’s Cry to rozszerzona edycja osadzonego w pirackich klimatach, trzecioosobowego RPG akcji Raven’s Cry, które ukazało się pierwotnie w styczniu 2015 roku jako dzieło rodzimego, krakowskiego studia Reality Pump, znanego wcześniej głównie za sprawą strategicznej serii Earth oraz dwóch części RPG Two Worlds. Mimo że kilka miesięcy później deweloper oficjalnie ogłosił bankructwo, twórcom gry udało się ponownie zebrać ekipę, aby we współpracy z niemieckim koncernem TopWare przygotować ulepszoną wersję tytułu, przyjętego pierwotnie bardzo krytycznie z powodu niedopracowania i całej masy błędów. Gra dostępna jest zarówno jako samodzielna produkcja, jak i w formie darmowej aktualizacji dla wszystkich posiadaczy oryginalnego Raven’s Cry.

Fabuła

W grze wcielamy się w postać groźnego XVIII-wiecznego pirata imieniem Cristopher Raven, chcącego zemścić się na ludziach, którzy zamordowali jego rodzinę, a jemu samemu w młodości odebrali rękę. W toku podzielonej na kilka rozdziałów opowieści przemierzamy otwarty świat, podzielony na obszerne i zróżnicowane lokacje (morskie i lądowe), umiejscowione we wschodnim basenie Morza Karaibskiego, w tym takie historyczne porty jak Santo Domingo czy Port Royale. W naszych pirackich wojażach towarzyszy nam zaś nieodłączny, choć nietypowy przyjaciel – wielki czarny kruk, który pojawił się w życiu bohatera z chwilą śmierci rodziców.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Vendetta: Curse of Raven’s Cry jest trzecioosobowym RPG akcji z elementami sandobksowymi. Zabawa sprowadza się więc głównie do eksploracji kolejnych lokacji, poszukiwania skarbów oraz podejmowania się rozmaitych zadań głównych i pobocznych (w łącznej liczbie przeszło 500). Twórcy zadbali o sporą różnorodność poszczególnych misji i podejmowanych przez bohatera aktywności. Podczas morskich wojaży nie zabraknie okazji do toczenia bitew morskich, zaś misje lądowe wymagają zarówno prowadzenia rozbudowanych dialogów z postaciami niezależnymi, jak i skradania się czy odbycia otwartego pojedynku na szable. Dlatego też spory nacisk w grze położony został na rozbudowany model walki typu free-flow, pozwalający na wykorzystanie sporego arsenału broni białej oraz palnej i stosowanie zróżnicowanych combosów oraz finiszerów. Podczas walki możemy również wykorzystać obecność naszego kompana, Kruka, który potrafi rozpraszać i atakować przeciwników, czyniąc ich bardziej podatnymi na nasze ciosy.

Jak na grę RPG przystało, w wydanym na platformie PC Vendetta: Curse of Raven’s Cry nie mogło zabraknąć rozbudowanego systemu rozwoju bohatera, bazującego na specjalnym drzewku umiejętności. W miarę postępów rozgrywki możemy więc poprawiać zdolności taktyczne naszego protagonisty, uczyć się nowych technik walki, ulepszać broń oraz posiadany okręt, a nawet rozwijać umiejętności towarzyszącego nam kruka. Autorzy zastosowali też interesujący system reputacji, który w zależności od poczynań gracza określa aktualny stosunek trzech kolonialnych mocarstw - Anglii, Francji i Hiszpanii - do naszego bohatera. Całość uzupełnia realistyczny system handlu, który pozwala nie tylko kupować i sprzedawać broń oraz rozmaite przydatne przedmioty, ale także czerpać zyski z obrotu rozmaitymi towarami. Nowym, nieobecnym w pierwowzorze elementem jest system alchemii, dzięki któremu podczas eksploracji możemy zbierać różne rodzaje ziół oraz alkoholi i przygotowywać z nich eliksiry o różnym zastosowaniu.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy audiowizualnej, Vendetta: Curse of Raven’s Cry bazuje w znacznej mierze na zawartości stworzonej na potrzeby pierwowzoru. Całość została jednak wyraźnie podrasowana, a wśród całkiem nowych elementów znajdziemy m.in. nowe cut-scenki i sekwencje wideo oraz nagrane od podstaw angielskie głosy bohaterów. Poza tym twórcy skupili się w szczególności na usprawnieniu wszystkich tych elementów gry, które zostały niedopracowane w jej oryginalnej wersji. Ulepszono więc system rozwoju postaci, system handlu i model walki, usprawniono mechanikę poruszania się statku oraz przebieg bitew morskich. Zadania fabularne zostały uszeregowane wg stopnia trudności i opatrzone przydatnym systemem podpowiedzi. W uzupełnieniu głównej kampanii fabularnej wprowadzono także tryb swobodny, pozwalający na swobodną żeglugę i toczenie kolejnych bitew bez żadnych ograniczeń.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 151 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.2 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.

Gry podobne do Vendetta: Curse of Raven's Cry

Wymagania wiekowe Vendetta: Curse of Raven's Cry

18+

Wymagania sprzętowe Vendetta: Curse of Raven's Cry

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Quad Core 2.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670/Radeon R9 270 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1/10
Poprawiona wersja Raven's Cry wycofana ze Steama. Wydawca najprawdopodobniej sam wystawiał sobie oceny
Poprawiona wersja Raven's Cry wycofana ze Steama. Wydawca najprawdopodobniej sam wystawiał sobie oceny

wiadomość29 stycznia 2016

Gra Vendetta: Curse of Raven's Cry, poprawiona wersja fatalnego Raven's Cry, została wycofana ze Steama po tym, jak odkryto, że za pochlebnymi recenzjami na platformie Valve stoją najprawdopodobniej osoby związane z wydawcą tego tytułu, firmą TopWare Interactive.

Vendetta: Curse of Raven’s Cry – nadchodzi rozszerzona edycja Raven’s Cry
Vendetta: Curse of Raven’s Cry – nadchodzi rozszerzona edycja Raven’s Cry

wiadomość20 października 2015

Raven’s Cry, polska gra w klimatach pirackich, doczeka się rozszerzonej edycji pod tytułem Vendetta: Curse of Raven’s Cry. Gra trafi na komputery z systemami Windows, Linux, Steam OS i Mac OS.