Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka Black Mirror (PC)
OkładkaBlack Mirror (PC)

Black Mirror

Reboot popularnej serii gier przygodowych utrzymanych w stylistyce gotyckiego horroru, stworzony przez zespół KING Art Games. Produkcja zabiera nas do Szkocji z 1926 roku, gdzie jako David Gordon prowadzimy śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności samobójstwa jego ojca.

Przygodowe | horror | elementy logiczne | dwudziestolecie międzywojenne

Black Mirror Premiera

28lis2017

PC PS4 XONE

Gry podobne do Black Mirror

Call of Cthulhu

The Sinking City

Saint Kotar

Black Mirror jest grą przygodową utrzymaną w stylistyce gotyckiego horroru, za której opracowaniem stoi studio KING Art Games – autorzy takich produkcji jak The Book of Unwritten Tales, The Dwarves oraz Iron Harvest. Produkcja pojawiła się między innymi na platformie PC, PS4 i XONE i stanowi reboot cyklu zapoczątkowanego w 2003 roku przez The Black Mirror.

Fabuła

Akcja Black Mirror toczy się w Szkocji w 1926 roku. Głównym bohaterem jest David Gordon, który przybył do rodzinnej posiadłości niedługo po tym, jak jego ojciec, przez lata interesujący się okultyzmem, popełnił samobójstwo. Z uwagi na fakt, że ostatnie tygodnie życia Johna Gordona pozostają owiane tajemnicą, podobnie jak okoliczności, w jakich odebrał sobie życie, protagonista postanawia rozpocząć śledztwo mające na celu wyjaśnienie stojącej za wszystkim zagadki. W toku przygody David nie tylko dowiaduje się kolejnych szczegółów na temat ojca, z którym nie łączyły go szczególnie bliskie więzi, lecz także poznaje nieznanych dotąd członków swojej rodziny, nad którą ciąży rzekoma klątwa. Bohater musi stawić czoła własnym koszmarom – żyje bowiem w przeświadczeniu, że podobnie jak ojciec oraz jego pozostali przodkowie, popadnie w końcu w szaleństwo.

Warto odnotować, że pomimo rozmaitych odniesień do wcześniejszych części serii (z których najbardziej oczywistymi jest nazwisko głównego bohatera oraz przedmiot problemu, który przychodzi mu rozwikłać), ich znajomość nie jest wymagana, by czerpać przyjemność z poznawania kolejnych fragmentów fabularnej układanki. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że źródłem inspiracji dla osób odpowiedzialnych za opowiedzianą tutaj historię była twórczość Edgara Allana Poe oraz Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Mechanika

Rozgrywka w wydanym na platformę PC, PS4 i XONE Black Mirror zasadza się na schemacie charakterystycznym dla gatunku. W toku przygody eksplorujemy zatem zróżnicowane, posępne lokacje, prowadzimy rozmowy z napotkanymi postaciami neutralnymi, a także popychamy akcję do przodu poprzez rozwiązywanie mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek opartych przede wszystkim na manipulacji ekwipunkiem i poszukiwaniu określonych przedmiotów, niczym w klasycznych przygodówkach point-and-click. Istotnym elementem gry są wizje, z którymi protagonista może wchodzić w bezpośrednią interakcję – to właśnie one mogą stanowić dla niego główne źródło informacji na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w jego domu rodzinnym.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Black Mirror prezentuje wysoki poziom wykonania – całość utrzymano w stonowanej kolorystyce, co pogłębia ponury nastrój towarzyszący rozgrywce. Tytuł może się także pochwalić w pełni udźwiękowionymi kwestiami dialogowymi oraz specjalnie skomponowaną, klimatyczną muzyką.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Black Mirror

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Black Mirror Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q9650 3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.9 GHz / AMD FX-8350 4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE