Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2PS4
Okładka Red Faction (PC)
OkładkaRed Faction (PC)

Red Faction

Strzelanka, w której trafiamy do marsjańskiej kopalni należącej do Ultor Corporation. Protagonistą gry jest Parker – członek ruchu oporu, którego celem jest nie tylko zakończenie autorytarnych rządów korporacji, lecz także rozwikłanie zagadki choroby dziesiątkującej górników.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | na 2 osoby | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

Red Faction Premiera

21maj2001

PS2

18wrz2001

PC

30lis2016

PS4

Gry podobne do Red Faction

Half-Life

Project IGI

Quake III: Arena

Red Faction to FPS opracowany przez studio Volition. Produkcja, która w 2001 roku trafiła na konsolę PlayStation 2 i komputery osobiste, piętnaście lat później doczekała się reedycji wydanej na PlayStation 4.

Fabuła

Akcja gry Red Faction toczy się w 2075 roku. Po tym, jak ziemskie zasoby naturalne uległy wyczerpaniu, potężna korporacja wydobywcza Ultor zaczęła drążyć kopalnie na Marsie. Czerwona planeta przyciąga górników spragnionych fortuny, którzy dopiero na miejscu przekonują się o nieludzkim traktowaniu pracowników przez firmę i nieprzestrzeganiu przez nią praw człowieka; na domiar złego wśród górników śmiertelne żniwo zbiera tajemnicza Plaga. Głównym bohaterem gry jest Parker. Kiedy w jednej z kopalń wybucha rebelia, protagonista dołącza do buntowników chcących rozprawić się z autorytarnymi rządami korporacji Ultor i rozwikłać zagadkę choroby.

Mechanika

W Red Faction akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Realizując kolejne zadania, przemierzamy dwadzieścia zróżnicowanych poziomów (obejmujących zarówno marsjańskie pustkowia, jak i podziemne korytarze czy nawet stację kosmiczną). Na swojej drodze napotykamy rozmaitych przeciwników, których posyłamy do piachu, korzystając z piętnastu rodzajów broni. Poza tym twórcy oddają do naszej dyspozycji pięć rodzajów pojazdów oraz maszyn.

Tryby gry

Oprócz kampanii fabularnej Red Faction posiada oparty na rywalizacji tryb multiplayer. Na rozgrywkę na podzielonym ekranie pozwalają wersje na PlayStation 2 (w zabawie mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby) oraz PlayStation 4 (dla maksymalnie dwójki graczy), z kolei edycja na komputery osobiste pozwala na zmagania przez Internet lub w sieci lokalnej (dla trzydziestu dwóch osób).

Kwestie techniczne

W momencie premiery trójwymiarowa grafika Red Faction robiła wrażenie głównie ze względu na imponujące możliwości destrukcji otoczenia, co było zasługą wykorzystania autorskiej technologii Geo-Mod. Reedycja wydana na PlayStation 4 wyróżnia się na tle oryginału przede wszystkim za sprawą rozdzielczości 1080p.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 32  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 1026 głosów czytelników.

Red Faction cena w dniu premiery: 49 PLN

Klasyfikacja PEGI Red Faction

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Red Faction Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 350MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
PS2
PS4