Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Last Train Home (PC)
OkładkaLast Train Home (PC)

Last Train Home PC

Survivalowa strategia czasu rzeczywistego, która przenosi nas w realia wojny domowej w Rosji (1917-1922). W Last Train Home gracz kieruje poczynaniami żołnierzy Legionu Czechosłowackiego, którzy usiłują powrócić do ojczyzny.

Strategiczne | I wojna światowa | RTS | taktyczne | survival | historyczne | Find Your Next Game

Last Train Home Premiera PC

28listopada2023

pudełko PL

28listopada2023

Steam

28listopada2023

producent: Ashborne Games wydawca: THQ Nordic / Nordic Games wydawca PL: Plaion Polska / Koch Media Poland Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Last Train Home

Company of Heroes 3

War Mongrels

Iron Harvest

Last Train Home to bazująca na prawdziwych wydarzeniach strategia czasu rzeczywistego (RTS), która kładzie duży nacisk na element survivalowy. Produkcję opracowało czeskie studio Ashborne Games – współtwórcy strzelanki Comanche z 2021 roku – a jej wydaniem zajęła się firma THQ Nordic.

Fabuła

Last Train Home zabiera nas w realia wojny domowej w Rosji – konfliktu zbrojnego mającego miejsce w latach 1917–1922, w którym o władzę w kraju walczyły armie czerwonych (komunistów tudzież bolszewików) i białych (ogół organizacji dążących do przywrócenia caratu). Gracz kieruje poczynaniami żołnierzy Legionu Czechosłowackiego – rzeczywistej formacji wojskowej utworzonej podczas I wojny światowej z jeńców i dezerterów narodowości czeskiej oraz słowackiej, którzy wcześniej należeli do armii austro-węgierskiej.

Oddział ten został uwięziony po złej stronie konfliktu. Naszym zadaniem jest pomóc mu wrócić do ojczyzny tytułowym ostatnim pociągiem. Opancerzony skład służy żołnierzom zarówno jako środek transportu przez dzikie, ponure, nieprzyjazne tereny Syberii – dając im przy tym tylko nieznaczną ochronę przed wszechogarniającym zimnem – jak i broń do walki z dwiema armiami rozdzierającymi kraj.

Mechanika

Aby ewakuować się z Rosji, potrzeba jednak wielu postojów – raz skończą się nam zapasy jedzenia lub leków, a kiedy indziej pociąg ulegnie awarii i konieczne okaże się znalezienie sposobu, by go naprawić. Wtedy właśnie Last Train Home „staje się” RTS-em. Gra oferuje kilkanaście wymagających misji, w których – samodzielnie dobierając taktykę – musimy zrealizować szereg z góry określonych celów.

Łatwość bądź trudność ich osiągnięcia zależy od wielu rozmaitych czynników. Jednym z nich jest potencjał bojowy naszych żołnierzy – jeśli wyślemy ich na akcję głodnych, będzie on mniejszy, niż kiedy wyruszą z pełnymi żołądkami. Istotna jest również taktyka, którą obierzemy. Część zadań można wykonać „po cichu”, ograniczając tym samym prawdopodobieństwo, że członkowie Legionu zginą w walce. Niemniej nie każdy z nich się do tego nadaje, dlatego też trzeba zwracać uwagę na predyspozycje podopiecznych.

Śmierć współtowarzyszy niedoli bądź inne niejednoznaczne moralnie decyzje, które podejmujemy, objawiają się różnymi statusami wpływającymi na rozgrywkę. Dla przykładu: możemy przesądzić o losie kilku niewinnych cywilów, zabierając ich ze sobą lub nie. W pierwszym przypadku dojdą nam kolejne „gęby do wykarmienia”. W drugim natomiast w naszych podopiecznych obudzą się wyrzuty sumienia, które wpłyną negatywnie na ich morale.

Tytułowy pociąg pełni rolę swego rodzaju bazy wypadowej. Pomiędzy misjami możemy go naprawiać i modyfikować, przypisując żołnierzy do poszczególnych zadań – np. do opieki nad rannymi – których wykonywanie ma zapewnić możliwie najlepsze warunki do życia. Tutaj także ulepszamy nasz oddział – wojaków możemy odznaczać, a uczestnicząc w szkoleniach, zyskują oni nowe umiejętności (np. zielarskie lub łowieckie) – i wyposażamy go w lepszy sprzęt, zdobyty podczas misji.

Na każdym etapie tej swoistej odysei poznajmy historie dowodzonych żołnierzy. Ich doświadczenia również mają wpływ na rozgrywkę – rzutują choćby na skłonność do depresji czy to, jak oceniają nasze decyzje. Studio Ashborne Games zadbało jednak o możliwość ograniczenia tego typu „efektów” do minimum, tak, aby gracze, którzy chcą przejść Last Train Home wyłącznie dla fabuły, nie zniechęcili się przez zbyt wysoki poziom trudności.

Ciekawostki

Jako że gra bazuje na prawdziwych wydarzeniach, deweloperzy dołożyli starań, aby była ona zgodna z faktami historycznymi. Dla przykładu: wśród naszych żołnierzy są kobiety, gdyż w rzeczywistości brały one udział w walkach, mimo że oficjalnie Legion Czechosłowacki na to nie pozwalał.

Kwestie techniczne

Poza momentami, gdy zarządzamy jadącym pociągiem oddziałem, akcja gry została ukazana w widoku izometrycznym. Last Train Home oferuje wyłącznie kampanię fabularną, co oznacza, że jest grą dla single player – bez jakichkolwiek trybów sieciowych. Produkcja otrzymała polską kinową lokalizację (napisy).

Ostatnia modyfikacja 28 listopada 2023

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.5 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Last Train Home cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Last Train Home

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Last Train Home Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 3.0 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Six Core 3.0 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 6 GB GeForce RTX 2060 / 8 GB Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit