Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 listopada 2023, 17:13

autor: Adrian Werner

Premiera Last Train Home, RTS-a o żołnierzach Legionu Czechosłowackiego. Gra przypomina Polakom o starych ranach [Aktualizacja]

Dzisiaj odbędzie się premiera survivalowej strategii Last Train Home. Pierwsze recenzje gry są bardzo pozytywne - krytycy chwalą zarówno wykonanie, jak i rozgrywkę.

Źródło fot. THQ Nordic
i

Aktualizacja: Gra jest już dostępna, jej cena na Steamie wynosi obecnie 157,24 zł – to promocyjna kwota, obniżona o 15% do 5 grudnia.

Za kilka godzin na rynku zadebiutuje Last Train Home, czyli survivalowa strategia studia Ashborne Games. Produkcja przeniesie nas w czasy wojny domowej w Rosji (1917-1922) i pozwoli pokierować żołnierzami Legionu Czechosłowackiego, próbującymi powrócić do ojczyzny z wykorzystaniem pancernego pociągu.

 1. Grę opracowano wyłącznie z myślą o PC.
 2. Last Train Home będzie można kupić w serwisie Steam. Gra zostanie tam odblokowana o godzinie 15:00 czasu polskiego.
 3. Produkcja zaoferuje lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami.

W Polsce gra może okazać się lekko kontrowersyjna, gdyż to Legion Czechosłowacki zwykło się obarczać winą za zagładę polskiej 5. Dywizji Syberyjskiej – Czesi opóźniali przejazd pociągów podczas ewakuacji przed Armią Czerwoną. Wina nie leży jednak wyłącznie po ich stronie, gdyż dużą rolę odegrały tu także błędy polskiego dowództwa.

Zainteresowanym dowiedzeniem się więcej o tej sprawie i ogólnie o Legionie Czechosłowackim polecamy artykuł serwisu Rzeczpospolita:

 1. Jak Czesi w Rosji walczyli

Pierwsze recenzje chwalą grę

W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje i wynika z nich, że twórcy nie zawiedli pokładanych w nich nadziei. Według serwisu OpenCritic gra posiada średnią ocen na poziomie 82%. Poniżej przytaczamy wystawione noty.

 1. Thumb Culture – 5/5
 2. Shacknews – 9/10
 3. Sector.sk – 9/10
 4. Gamegrin – 9/10
 5. Games.ch – 82%
 6. AltChar – 80/100
 7. What if gaming – 8/10
 8. Checkpoint Gaming – 6/10

Jak widać, zdecydowanej większości recenzentów Last Train Home bardzo przypadło do gustu. Chwalone są rzadko widywane w grach realia, świetny klimat i wymagająca rozgrywka. Bardzo dobre opinie zbiera zarówno aspekt zarządzania surowcami i podwładnymi, jak i taktyczne potyczki.

 1. Last Train Home na Steamie

Na koniec warto przytoczyć wymagania sprzętowe pecetowej wersji gry.

Last Train Home – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: czterordzeniowy 3 GHz
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4 GB / AMD Radeon RX 570 4 GB
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Miejsce na dysku: 20 GB
 5. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Last Train Home – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: sześciordzeniowy 3 GHz
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 6 GB AMD Radeon RX 5700 8GB
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Miejsce na dysku: 20 GB
 5. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej