Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry RPG wydane w 2013 roku

Path of Exile
Path of Exile

RPG 23 października 2013

Przeznaczona do rozgrywki sieciowej gra z gatunku action-RPG stworzona przez nowozelandzkie studio deweloperskie Grinding Gear Games. Akcja Path of Exile toczy się w świecie fantasy, który zniszczony został wskutek potężnego kataklizmu. Gracze wcielają się w role wygnańców, usiłujących przeżyć na pełnym niebezpieczeństw kontynencie Wraeclast. Rozgrywka nastawiona jest na kooperację w drużynach złożonych z kilkorga bohaterów, którzy wspólnie przemierzają instancjowane lokacje. Każdą z postaci można rozwijać w oparciu o ponad 1300 umiejętności. Stylistyka wizualna Path of Exile nawiązuje do klasycznych produkcji action-RPG (Diablo, Sacred i inne) z charakterystycznym rzutem izometrycznym. Gra dystrybuowana jest za darmo na licencji free-to-play z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

PCPS4XONE

Neverwinter
Neverwinter

RPG 20 czerwca 2013

Utrzymana w realiach high fantasy sieciowa gra cRPG, wyprodukowana przez studio deweloperskie Cryptic (znane m.in. z City of Heroes oraz Champions Online). Produkcja bazuje na licencji systemu fabularnego Dungeons & Dragons z akcją osadzoną w popularnym uniwersum Forgotten Realms. Mroczne siły zapanowały nad sporym obszarem tytułowego miasta Neverwinter. Na wezwanie Lorda Protektora do walki z nimi stają nieustraszeni herosi i poszukiwacze przygód. Rozgrywka nastawiona jest na kooperację w 5-osobowych drużynach, które wspólnie przemierzają pełne niebezpieczeństw instancje. Mechanika gry łączy elementy MMO oraz action-RPG, bazując przy tym na zasadach czwartej edycji D&D. Dużym atutem gry są proste w obsłudze narzędzia edycyjne, pozwalające na tworzenie własnych przygód.

PCPS4XONE

Dragon's Dogma: Dark Arisen
Dragon's Dogma: Dark Arisen

RPG 23 kwietnia 2013

Rozszerzona wersja trzecioosobowego RPG akcji studia Capcom, które ukazało się pierwotnie w 2012. Akcja gry toczy się w rozległym świecie fantasy, wypełnionym szeregiem mitycznych stworzeń. Główny bohater to wybraniec, który pozbawiony życia przez smoka powraca do świata żywych, aby zgładzić gada i poznać prawdę o swojej prawdziwej tożsamości. W Dragon’s Dogma: Dark Arisen oprócz znanej z pierwowzoru kampanii podstawowej znalazła się także dodatkowa przygoda, której akcja toczy się w zupełnie nowej lokacji – na przeklętej wyspie Bitterblack. Oprócz szeregu nowych zadań fabularnych, produkcja oferuje również trzeci poziom umiejętności postaci, masę nowego sprzętu oraz nowe ulepszenia i sposoby modyfikacji uzbrojenia. Całość uzupełniają wszystkie pomniejsze dodatki DLC, jakie ukazały się już po premierze gry macierzystej. Twórcy podrasowali też kilka mechanizmów rozgrywki, co przełożyło się na większy komfort zabawy.

PCPS4XONEX360PS3

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn
Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

RPG 27 sierpnia 2013

Czternasta odsłona legendarnej serii jRPG, zrealizowana w nietypowej formie sieciowej gry MMO – podobnie jak wydane w 2003 roku Final Fantasy XI. W grze wcielamy się w bohaterów ruszających na ratunek krainie Eorzea, która podnosi się z kolan po spustoszeniu wywołanym przez demona Bahamuta. Wykorzystując drzemiącą w nas moc, musimy uporać się z licznymi konfliktami wewnętrznymi, wywołanymi przez rywalizujące ze sobą frakcje. Bohaterowie należeć mogą do kilku różnych ras i w sposób dowolny w trakcie rozgrywki zmieniać oraz rozwijać przypisane im klasy. Wzorem typowych gier MMORPG rozgrywka sprowadza się do eksploracji świata, wykonywania rozmaitych zadań fabularnych oraz walki z potworami. Autorzy nie zapomnieli też o popularnych trybach rywalizacji PvP. Gra pojawiła się pierwotnie w 2010 roku, ponosząc potężną klęskę komercyjną. Trzy lata później autorzy wydali nową wersję tytułu, poprawiając błędy poprzedniczki i zmieniając szereg jej pierwotnych założeń.

PCPS4PS3

Shadowrun Returns
Shadowrun Returns

RPG 25 lipca 2013

Oparta na licencji systemu fabularnego Shadowrun taktyczna gra cRPG z turową mechaniką walki. Produkcja studia Harebrained Schemes powstała przy wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter. Akcja Shadowrun Returns osadzona została w świecie przyszłości, w którym powróciła magia, a wywołane plagami mutacje wśród ludzi doprowadziły do wyodrębnienia się takich ras jak orkowie, trolle, elfy czy krasnoludy. Gracz kieruje poczynaniami grupy tytułowych shadowrunnerów – najemników, którzy za odpowiednią stawkę wykonają każde, nawet najbardziej niebezpieczne zlecenie. Rozgrywka opiera się na rozwiązaniach klasycznych gier cRPG z klasami postaci, rozbudowanymi drzewkami umiejętności oraz taktyczną walką w systemie turowym. Dwuwymiarowa grafika w grze prezentowana jest w tradycyjnym rzucie izometrycznym.

PCANDiOS

Marvel Heroes Omega
Marvel Heroes Omega

RPG 4 czerwca 2013

Osadzona w komiksowym uniwersum superbohaterów wydawnictwa Marvel gra MMO. Produkcja studia Secret Identity dystrybuowana jest w oparciu o model biznesowy free-to-play z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia. Motyw przewodni fabuły Marvel Heroes stanowią zmagania z Doktorem Doomem, który z pomocą niebezpiecznego urządzenia o nazwie Cosmic Cube pragnie zmienić rzeczywistość. Wcielając się w role ulubionych superbohaterów (Spider-Mana, Kapitana Amerykę, Thora, X-Menów i innych), gracze starają się pokrzyżować plany złoczyńcy i jego sługusów. Podstawę zabawy stanowi eksploracja miejsc doskonale znanych z kart komiksów oraz walka z hordami wrogów. W miarę postępów w grze istnieje możliwość rozwijania umiejętności kontrolowanego bohatera, a także wyposażenia go w coraz potężniejsze przedmioty.

PCPS4XONE

The Incredible Adventures of Van Helsing
The Incredible Adventures of Van Helsing

RPG 22 maja 2013

Wyprodukowana przez niezależne studio Neocore Games gra action-RPG z elementami strategii typu tower defense. Tytułowy bohater to syn słynnego profesora Abrahama Van Helsinga (zabójca wampirów z powieści Drakula Brama Stokera), który na prośbę ojca wyrusza do Europy Wschodniej, by uwolnić ludność Borgovii spod tyranii szalonego naukowca Fulmigatiego. W zmaganiach z hordami szczurów, goblinów i mechanicznych żołnierzy protagonistę wspierają członkowie ruchu oporu sformowanego przez mityczne stwory zamieszkujące krainę. Rozgrywka utrzymana jest w stylu klasycznego hack'n'slasha z dynamicznymi sekwencjami walki oraz akcją ukazaną w rzucie izometrycznym. The Incredible Adventures of Van Helsing oferuje kilka wariantów zabawy zarówno w trybie jedno-, jak i wieloosobowym.

PCXONEX360

Baldur's Gate II: Enhanced Edition
Baldur's Gate II: Enhanced Edition

RPG 15 listopada 2013

Przygotowana przez studio Overhaul Games odświeżona edycja kultowej gry cRPG Baldur's Gate II: Cienie Amn wraz z dodatkiem Tron Bhaala. Gracze ponownie mają sposobność przenieść się do fantastycznego świata Forgotten Realms (Zapomniane Krainy), by wraz z głównym bohaterem ruszyć na ratunek uprowadzonej siostrze i zmierzyć się z przerażającym dziedzictwem. Podobnie jak w pierwowzorze z 1998 roku, mechanika rozgrywki w Baldur's Gate II: Enhanced Edition oparta została na zasadach określonych w drugiej edycji systemu fabularnego Dungeons & Dragons. Autorzy reedycji pokusili się jednak o szereg dodatkowych misji, przedmiotów, lokacji i postaci. Zmian doczekała się również oprawa wizualna, która dostosowana została do standardu High Definition.

PCANDiOS

Pokemon X
Pokemon X

RPG 12 października 2013

Kolejna odsłona kultowej serii gier firmy Nintendo z tytułowymi Pokémonami, wydana w formie dwóch bliźniaczych gier fabularnych: Pokemon X i Pokemon Y. Akcja obu tytułów toczy się w przypominającym Francję regionie Kalos, a podczas zabawy wcielamy się w trenerów przemierzających świat w poszukiwaniu kolejnych stworków, aby je złapać, wytrenować, a następnie wystawiać w kolejnych pojedynkach Ligi Pokémon. Aby osiągnąć sukces, musimy zdobyć osiem specjalnych odznak, pokonując specjalizujących się w danym żywiole przywódców Sal Treningowych, a następnie udowodnić swoją siłę przed tzw. Elitarną Czwórką, czyli najlepszymi trenerami w świecie Kalos. Mechanika rozgrywki nie odbiega zbytnio od poprzednich odsłon cyklu, a sednem zabawy jest eksploracja, prowadzenie rozmów oraz toczenie kolejnych turowych pojedynków z użyciem Pokémonów o różnych umiejętnościach i technikach walki. Pokemon X/Y to jednocześnie pierwsze gry z serii wykorzystujące w pełni trójwymiarową grafikę.

3DS

Final Fantasy X HD
Final Fantasy X HD

RPG 26 grudnia 2013

Zremasterowana wersja dziesiątej odsłony kultowego cyklu jRPG Final Fantasy, która zadebiutowała w 2001 roku na konsolach PlayStation 2. Za odświeżenie gry, przygotowanej pierwotnie przez japońskie studio Square, odpowiada wewnętrzny zespół deweloperski studia Square Enix. Fabuła tytułu przenosi nas do fantastycznego świata Spiry, a głównym bohaterem opowieści jest obiecujący sportowiec Tidus, którego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez potężną istotę zwaną Sin. Bohater odnajduje się w nieznanym sobie otoczeniu, próbując zrozumieć, co się stało i jak wrócić do domu. Wkrótce dołącza do młodej kapłanki imieniem Yuna, której celem jest pokonanie Sin. Final Fantasy X HD nie oferuje żadnych zmian w samej mechanice rozgrywki. Produkcja odznacza się jednak poprawionymi teksturami oraz modelami, przystosowanymi do wyświetlania w wysokich rozdzielczościach. W grze podniesiono również jakość przerywników filmowych.

PCPS4SwitchPS3PSV

Chronus Arc
Chronus Arc

RPG 1 kwietnia 2013

Dwuwymiarowa gra jRPG inspirowana 16-bitowymi tytułami z konsoli SNES. Gracze przenoszą się do klasycznego uniwersum fantasy i wcielają w młodego, początkującego rycerza o imieniu Loka, wplątującego się w intrygę, której stawką są losy świata.

PCPS4XONESwitchANDiOSPSV3DS

Drakengard 3
Drakengard 3

RPG 19 grudnia 2013

Drakengard 3 to opracowany przez zespół Access Games japoński przedstawiciel gatunku action-RPG. Rozgrywka koncentruje się na krwawych starciach przeprowadzanych za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki. Potyczki toczymy zarówno na ziemi na własnych nogach, jak i w powietrzu dosiadając smoka.

PS3

The Dark Eye: Demonicon
The Dark Eye: Demonicon

RPG 25 października 2013

Gra z gatunku RPG akcji, bazująca na niemieckim systemie fabularnym pen&paper - Das Schwarze Auge. Źródłem inspiracji dla deweloperów ze studia Silver Style stała się m.in. kultowa seria Diablo. Akcja The Dark Eye: Demonicon toczy się w zamieszkałym przez wiele fantastycznych stworzeń świecie Aventurii. Gracze poznają perypetie Cairona i jego siostry - Calandry. Na skutek mrocznego rytuału rodzeństwo zyskało możliwość posługiwania się demoniczną magią. Zło pragnie jednak krwi... Jak przystało na RPG akcji, ważnym elementem rozgrywki jest walka toczona z wykorzystaniem broni białej i dystansowej oraz zaklęć. Doświadczenie zdobywane przez bohatera pozwala natomiast na rozwój posiadanych umiejętności lub opanowanie nowych. Od strony technicznej gra bazuje na możliwościach popularnego silnika Vision Engine 8.

PCX360PS3

Expeditions: Conquistador
Expeditions: Conquistador

RPG 30 maja 2013

Expeditions: Conquistador to opracowana w studiu Logic Artists produkcja z gatunku cRPG, posiadająca izometryczną perspektywę i turowy system walki. Gra umożliwia przeniesienie się do XVI wieku i eksplorację Nowego Świata jako hiszpański konwistador.

PC

Dragon's Crown
Dragon's Crown

RPG 25 lipca 2013

Opracowana przez japońskie studio Vanillaware dwuwymiarowa gra RPG, łącząca w sobie elementy klasycznych bijatyk, platformówek oraz gier fabularnych spod znaku magii i miecza. W Dragon’s Crown wcielamy się w postać szukającego bogactwa i sławy herosa, który wraz ze swoimi kompanami próbuje odzyskać tytułowy skarb, ukryty głęboko w podziemnym labiryncie. Aby dotrzeć do celu, bohaterowie muszą przebyć zapomniane ruiny i stawić czoła zamieszkującym je potworom. Kontrolowana przez nas postać należeć może do jednej z sześciu klas postaci o zróżnicowanych umiejętnościach. Podczas gry możemy poruszać się jedynie w dwóch kierunkach, a całość toczy się w szybkim i intensywnym tempie. Na swojej drodze spotykamy wielu zróżnicowanych przeciwników, wobec których należy stosować odmienne strategie walki. Największym wyzwaniem są tu jednak wieloetapowe pojedynki z bossami. Całość kładzie szczególny nacisk na zabawę w trybie kooperacji dla max. czterech osób.

PS4PS3PSV

Iesabel
Iesabel

RPG 7 lipca 2013

Iesabel to wyprodukowana przez gdyńskie studio Madman Theory Games gra action-RPG w klimatach fantasy. Gracz wciela się w rolę bohatera, który musi stawić czoła okrutnej królowej Iesabel i kierowanemu przez nią kultowi szalonego boga Baala. Produkcja pozwala na zabawę w trybie crossplatformowej kooperacji.

PCANDiOS

Final Fantasy X-2 HD
Final Fantasy X-2 HD

RPG 26 grudnia 2013

Odświeżona edycja klasycznej gry jRPG Final Fantasy X-2, będącej bezpośrednią kontynuacją rozbitej na dwie części, dziesiątej odsłony popularnego cyklu firmy Square (obecnie Square Enix). Fabuła tytułu rozpoczyna się dwa lata po wydarzeniach ukazanych w poprzedniczce, a jej głównymi bohaterkami są znane z "dziesiątki" Yuna i Riku, a także zupełnie nowa postać o imieniu Pain. Trójka dziewczyn trafia w sam środek narastającego konfliktu pomiędzy frakcjami i ideologiami, które pojawiły się w świecie Spiry po zniszczeniu Sin. Mechanika rozgrywki nie odbiega w sposób znaczący od bliźniaczego Final Fantasy X HD, a jedyną różnicę stanowi ograniczenie liczby członków drużyny – przez całą grę kierujemy wyłącznie wspomnianymi bohaterkami. Podobnie jak poprzedniczka, Final Fantasy X-2 HD może jednak pochwalić się odświeżonymi teksturami i modelami w wysokiej rozdzielczości, podrasowanymi przerywnikami filmowymi oraz obsługą osiągnięć/trofeów.

PCPS4SwitchPS3PSV

Mars: War Logs
Mars: War Logs

RPG 26 kwietnia 2013

Wyprodukowana przez studio Spiders (Of Orcs and Men, Faery: Legends of Avalon i inne) gra action-RPG w cyberpunkowym klimacie. Sto lat po katastrofie, która pogrążyła czerwoną planetę w chaosie, na Marsie wciąż trwa brutalna walka o wodę i przetrwanie. Uciekinier z obozu jenieckiego Roy Temperance wikła się w skomplikowaną intrygę, której stawką jest los całej marsjańskiej kolonii. Gra opiera się na schematach doskonale znanych miłośnikom gatunku. Zabawa polega głównie na wykonywaniu zlecanych zadań, eksplorowaniu lokacji i walce z przeciwnikami. Zdobywane doświadczenie pozwala rozwijać umiejętności głównego bohatera, a napotykane postaci niezależne mogą dołączyć do drużyny. W warstwie technicznej Mars: War Logs wykorzystuje potencjał autorskiego silnika The Silk Engine.

PCX360PS3

Star Wars: The Old Republic - The Rise of the Hutt Cartel
Star Wars: The Old Republic - The Rise of the Hutt Cartel

RPG 14 kwietnia 2013

Star Wars: The Old Republic - Rise of the Hutt Cartel to pierwsze płatne rozszerzenie do stworzonego przez studio BioWare MMORPG-a osadzonego w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wprowadza ono nowy wątek fabularny wpisujący się zgrabnie w odwieczny konflikt Galaktycznej Republiki z Imeprium Sithów. Oprócz tego dodaje nową planetę oraz, co dla wielu graczy najważniejsze, podnosi limit poziomu doświadczenia.

PC

Kingdom Hearts HD 1.5 Remix
Kingdom Hearts HD 1.5 Remix

RPG 14 marca 2013

Poprawiona i udoskonalona wersja gier Kingdom Hearts oraz Kingdom Hearts Re: Chain of Memories. Oba tytuły mogą pochwalić się poprawioną oprawą graficzną oraz obsługą troefów. Kolekcję wzbogacają również przerywniki filmowe w HD oraz fabularny skrót Kingdom Hearts 358/2 Days.

PS4PS3

Blood Knights
Blood Knights

RPG 1 listopada 2013

Blood Knights to action-RPG opracowane przez studio Deck13. Gra opowiada historię wampirzycy i łowcy wampirów, których dusze zostały połączone zaklęciem. Zabawa polega głównie na walce z hordami przeciwników, gromadzeniu łupów i rozwijaniu bohaterów. Autorzy duży nacisk położyli na tryb kooperacyjny.

PCX360PS3

Legends Of Dawn
Legends Of Dawn

RPG 3 lipca 2013

Inspirowana mitologią słowiańską gra z gatunku RPG akcji. Tytuł wyprodukowało niezależne, chorwackie studio Dreamatrix Game znane z takich gier jak Warmageddon i Happy Critters. Akcja Legends Of Dawn osadzona została w fantastycznym świecie Narr, zamieszkałym przez wiele fantastycznych stworzeń. Gracz kieruje poczynaniami herosa, który na rozkaz króla wysłany zostaje wraz z niewielkim oddziałem w góry Ladeona, by sprawdzić pogłoski o niepokojach wśród tamtejszych górników. Wkrótce okazuje się, że nad całą krainą zawisło wielkie niebezpieczeństwo. Nieliniowa fabuła pozwala na dużą swobodę w eksploracji lokacji i wykonywaniu zadań. Gracze mogą również dowolnie rozwijać umiejętności głównego bohatera, dostosowując styl rozgrywki do własnych upodobań.

PC

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel
The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel

RPG 26 września 2013

Kolejna odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG, nad którym pieczę sprawuje zespół Nihon Falcom Corp. Gracze ponownie trafiają do krainy Zemuria, a dokładnie – do regionu znanego jako Erebonia, gdzie mieści się Wojskowa Akademia Thors. Do owej szkoły uczęszczają dzieci zarówno szlachty, jak i zwykłych obywateli – wyjątkiem jest specjalna klasa VII, do której należą główni bohaterowie. Akcja opisywanej produkcji toczy się podczas jednego roku szkolnego, w trakcie którego uczniowie szlifują swoje umiejętności, zdobywają doświadczenie bojowe i przezwyciężają dzielące ich różnice. Wszystko to na tle rosnących napięć w społeczeństwie, grożących wybuchem wojny domowej. Fabuła The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel ma nieliniowy przebieg, a kształtują ją podejmowane przez graczy decyzje. W porównaniu z wcześniejszymi częściami serii, produkcja może się pochwalić szeregiem zmian, usprawnień i nowych rozwiązań, na czele z perspektywą TPP, na rzecz której porzucono charakterystyczny dla cyklu rzut izometryczny, większą liczbą nagranych ścieżek dialogowych i zmodyfikowanym systemem walki. Starcia wciąż toczą się w trybie turowym, aczkolwiek ich dynamikę udało się zwiększyć poprzez wprowadzenie mechaniki pozwalającej na łączenie ataków w efektowne i potężne kombinacje. Ponadto bez wpływu na skuteczność bojową poszczególnych postaci nie pozostają relacje i dokonywane przez nas wybory.

PCPS3PSV

Deus Ex: The Fall
Deus Ex: The Fall

RPG 10 lipca 2013

Spin-off popularnej cyberpunkowej serii RPG akcji, nawiązujący klimatem do ostatniej pełnoprawnej części cyklu. Gra powstała pierwotnie z myślą o urządzeniach mobilnych, ale doczekała się także konwersji na komputery PC. Jej akcja toczy się równolegle do wydarzeń znanych z poprzedniczki, lecz przedstawia całą historię z punktu widzenia zupełnie innej postaci. Wcielamy się bowiem w byłego członka SAS, będącego najemnikiem na usługach prywatnej korporacji militarnej. Zdradzony przez współtowarzyszy bohater wypowiada wojnę organizacjom odpowiedzialnym za produkcję leków, niezbędnych do przetrwania wszystkim ludziom wyposażonym w biomechaniczne wszczepy. Rozgrywka łączy cechy gry RPG, skradanki i strzelaniny FPS, dając graczom sporą swobodę w realizacji celów misji. W produkcji nie zabrakło też licznych dialogów z napotkanymi postaciami niezależnymi i typowego dla serii systemu rozwoju bohatera. Ze względu na swój mobilny rodowód, tytuł charakteryzuje się jednak sporą liczbą uproszczeń i nieco uboższą oprawą graficzną.

PCANDiOS

Age of Wulin: Legend of the Nine Scrolls
Age of Wulin: Legend of the Nine Scrolls

RPG 23 kwietnia 2013

Gra MMO utrzymana w klimatach dalekowschodnich. Przenosimy się w niej do feudalnych Chin, aby przemierzać bogaty świat, wypełniać zadania i walczyć z przeciwnikami. Bohaterowie produkcji to wyszkoleni adepci sztuk walki: kung-fu czy chociażby tai chi. Co ciekawe, w grze nie uświadczymy poziomów doświadczenia – cały rozwój opiera się na umiejętnościach postaci.

PC

Dragon's Prophet
Dragon's Prophet

RPG 18 września 2013

MMORPG osadzone w realiach fantasy. Gracze wcielają się w treserów smoków i zabawa polega głównie na łapaniu i szkoleniu tych bestii, a następnie wykorzystywaniu ich podczas wypełniania zadań. Całość oparto na modelu darmowym z dobrowolnymi mikropłatnościami.

PC

Monster Hunter: Frontier G
Monster Hunter: Frontier G

RPG 17 kwietnia 2013

Ulepszona i rozszerzona wersja gry MMO opartej na serii Monster Hunter, skupiająca się na zabawie kooperacyjnej. Tytuł oferuje zręcznościowy model walki, setki groźnych potworów, 11 klas postaci oraz tysiące rodzajów broni, ekwipunku i przedmiotów przydatnych w potyczkach.

PCX360PS3WiiUPSV

KingsRoad
KingsRoad

RPG 12 marca 2013

Gra action-RPG wzorowana na serii Diablo i jej naśladowcach. Wcielamy się w rycerza, który musi odeprzeć inwazję złych mocy zagrażających jego rodzimemu królestwu. Zabawa polega głównie na mordowaniu hord potworów, gromadzeniu łupów i rozwijaniu postaci. Całość oparto na modelu darmowym z mikropłatnościami.

ANDiOSWWW

Mass Effect 3: Cytadela
Mass Effect 3: Cytadela

RPG 5 marca 2013

Ostatnie z rozszerzeń fabularnych do wydanego w marcu 2012 roku RPG-a akcji studia BioWare, stanowiące swego rodzaju pożegnanie z przygodami załogi Normandii. Mass Effect 3: Citadel przenosi graczy z powrotem do najważniejszej lokacji w uniwersum serii, czyli do tytułowej Cytadeli. Na miejscu komandor Shepard wraz z drużyną padają ofiarą przebiegłego spisku, a naszym zadaniem jest wykrycie i zneutralizowanie wrogich agentów. W trakcie misji odwiedzamy zarówno znane z poprzednich odsłon wnętrza stacji, jak i niewidziane do tej pory lokacje, np. tajne archiwa. Fabuła DLC pozwala nam też lepiej poznać członków naszej drużyny - zarówno tych z części trzeciej, jak i z wcześniejszych odsłon cyklu - a nawet urządzić dla nich imprezę. Największą atrakcją jest tu zaś miejski hub, skąd dostaniemy się m.in. do kasyna, na arenę walk, a także do mieszkania Sheparda, które możemy urządzić wedle własnego gustu.

PCX360PS3

Shin Megami Tensei IV
Shin Megami Tensei IV

RPG 23 maja 2013

Shin Megami Tensei IV to opracowana przez japoński zespół Atlus gra RPG z turowym systemem walki. Rozgrywka koncentruje się na wykorzystywaniu przywoływanych demonów do walki z podobnymi im istotami, które objęły w panowanie postapokaliptyczne Tokio.

3DS

Eldritch
Eldritch

RPG 21 października 2013

Eldritch to gra RPG akcji z widokiem FPP, przypominająca mechaniką produkcje roguelike. Eksplorujemy losowo generowane lochy nawiązujące klimatem do światów z twórczości H. P. Lovecrafta, gdzie na różne sposoby musimy poradzić sobie z zamieszkującymi je monstrami.

PC

Pokemon Y
Pokemon Y

RPG 12 października 2013

Kolejna odsłona kultowej serii gier firmy Nintendo z tytułowymi Pokémonami, wydana w formie dwóch bliźniaczych gier fabularnych: Pokemon X i Pokemon Y. Akcja obu tytułów toczy się w przypominającym Francję regionie Kalos, a podczas zabawy wcielamy się w trenerów przemierzających świat w poszukiwaniu kolejnych stworków, aby je złapać, wytrenować, a następnie wystawiać w kolejnych pojedynkach Ligi Pokémon. Aby osiągnąć sukces, musimy zdobyć osiem specjalnych odznak, pokonując specjalizujących się w danym żywiole przywódców Sal Treningowych, a następnie udowodnić swoją siłę przed tzw. Elitarną Czwórką, czyli najlepszymi trenerami w świecie Kalos. Mechanika rozgrywki nie odbiega zbytnio od poprzednich odsłon cyklu, a sednem zabawy jest eksploracja, prowadzenie rozmów oraz toczenie kolejnych turowych pojedynków z użyciem Pokémonów o różnych umiejętnościach i technikach walki. Pokemon X/Y to jednocześnie pierwsze gry z serii wykorzystujące w pełni trójwymiarową grafikę.

3DS

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1
Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1

RPG 31 października 2013

Kompletny remake pierwszej części serii jRPG Hyperdimension Neptunia, która przedstawia w satyryczny sposób branżę gier komputerowych oraz "wojnę" toczoną pomiędzy konsolami. Twórcy zmienili kompletnie system walki oraz eksploracji świata, poprawili oprawę graficzną oraz wzbogacili oryginalny scenariusz o nowe elementy.

PCPSV

Forced
Forced

RPG 24 października 2013

Stworzona głównie z myślą o zabawie w trybie współpracy z innymi graczami gra action-RPG z elementami zręcznościówki. Akcja osadzona została w fantastycznym świecie, a gracze wcielają się w role gladiatorów, którzy muszą wywalczyć sobie wolność na arenach. Tytuł wyprodukowany został przez niezależne studio betaDwarf Entertainment.

PCXONE

Arcania: The Complete Tale
Arcania: The Complete Tale

RPG 28 maja 2013

Kompletna edycja osadzonego w realiach fantasy RPG akcji, stanowiącego kontynuację kultowej serii Gothic studia Piranha Bytes. Przygotowany przez Spellbound Interactive pakiet zawiera grę podstawową Arcania wraz z oficjalnym dodatkiem Fall of Setariff. Mimo zmiany nazwy podyktowanej względami praw autorskich, akcja gry osadzona została w dobrze znanym uniwersum Gothica, a podczas rozgrywki kontrolujemy nową (choć także nazwaną Bezimiennym) postać. Fabuła gry rozpoczyna się 10 lat po wydarzeniach znanych z Gothic 3: Zmierzch Bogów, a jej głównym motywem jest zemsta na królu Rhobarze III, który w przeszłości najechał rodzinną wioskę bohatera i wymordował wszystkich jej mieszkańców. W dodatku przenosimy się zaś do podupadłego miasta Setariff, opanowanego przez demona gnieżdżącego się niegdyś w ciele króla. To właśnie on zleca naszemu herosowi niebezpieczną misję ocalenia miasta od zagłady.

PS4X360PS3

Dungeonland
Dungeonland

RPG 29 stycznia 2013

Dungeonland jest grą RPG nastawioną na akcję, w której zwiedzamy generowane losowo kolorowe podziemia i pokonujemy wrogów, zbierając różne skarby. Gra posiada tryb single player i tryb kooperacji, dzięki któremu możemy walczyć z przeciwnikami wraz ze znajomymi.

PC

 
1 2 3