Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4X360XONE
Okładka The Incredible Adventures of Van Helsing (PC)
OkładkaThe Incredible Adventures of Van Helsing (PC)

The Incredible Adventures of Van Helsing

Wyprodukowana przez niezależne studio Neocore Games gra action-RPG z elementami strategii typu tower defense.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | kooperacja | RPG akcji

The Incredible Adventures of Van Helsing Premiera

anulowana

X360

22maj2013

PC

1gru2015

XONE

1mar2017

PS4

producent: NeocoreGames wydawca: NeocoreGames wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do The Incredible Adventures of Van Helsing

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

Castlevania

Krater

The Incredible Adventures of Van Helsing to gra akcji RPG stworzona przez studio Neocore Games. Deweloper jest znany przede wszystkim z serii Król Artur, która doczekała się dwóch odsłon i paru dodatków. Neocore Games stworzyło też Crusaders: Twoje królestwo.

W grze wcielamy się w syna profesora Van Helsinga, który – tak jak i ojciec – zajmuje się tropieniem oraz eksterminacją kreatur wszelkiej maści. Przygoda rozpoczyna się od listu z prośbą o pomoc, wysłanego z Borgovii, krainy leżącej na wschodnich rubieżach Europy. Wiele lat temu profesor pomógł wyzwolić ów region spod władania koterii wampirów. Jego sprzymierzeńcami byli wówczas genialni naukowcy, wśród nich zaś Fulmigati, prawdziwy człowiek renesansu i talent czystej wody. Jako że nasz dzielny łowca jest już dość mocno posunięty w latach, wysyła do Borgovii swego syna oraz Katarinę, szlachciankę z tamtych stron, która jest duchem związanym przysięgą służenia rodzinie Van Helsingów.

Kiedy bohaterowie docierają do rzeczonej krainy, sprawy się komplikują. Młody Van Helsing wpada w zasadzkę, a most prowadzący do miasta zostaje wysadzony w powietrze. Podczas przeprawy przez okoliczne wsie, bagna i lasy okazuje się, że naukowcy – wcześniejsi wyzwoliciele Borgovii – popadli w obłęd i rzucili się sobie do gardeł. Z wojny domowej zwycięską ręką wyszedł nie kto inny, tylko Fulmigati i teraz próbuje podporządkować sobie za pomocą nauki wszechobecną w owym regionie magię. To zaś oznacza legiony mechanicznych żołnierzy, technologicznie ulepszone i pozbawione wolnej woli wilkołaki oraz inne obrzydlistwa stworzone w tajemniczych laboratoriach. Mityczne istoty nie zamierzają jednak poddać się bez walki i Van Helsing szybko zostaje zwerbowany do ruchu oporu, na którego czele stoi wampir – jeden z tych, jakie pomógł obalić jego ojciec. I tak oto rozpoczyna się walka o ponowne wyzwolenie Borgovii oraz przywrócenie zaburzonej równowagi pomiędzy nauką a magią.

W kwestii systemu rozwoju postaci postawiono na sprawdzone w podobnych grach rozwiązania. Bohatera opisują cztery podstawowe atrybuty: budowa ciała, zręczność, siła woli i szczęście. Każdy odpowiada za inne aspekty. Pierwszy zapewnia większą liczbę punktów życia, lepszą obronę przed atakami wrogów i wyższe obrażenia zadawane w walce wręcz. Zręczność decyduje o szansie uniku i obrażeniach w starciach na dystans. Siła woli przesądza o liczbie punktów many i magicznym potencjalne. Szczęście zaś pozwala na znajdowanie większej ilości złota i magicznych przedmiotów oraz zadawanie potężniejszych obrażeń w przypadku trafienia krytycznego.

W przypadku umiejętności oddano graczom do wyboru dwie ścieżki. Mystic Warrior to specjalista w walce wręcz, a Occult Hunter w broni dystansowej. Oczywiście zdolności w obrębie nich pogrupowano w drzewka. Gra korzysta też z paska szału, który umożliwia używanie wyuczonych mocy w potężniejszej wersji. W przypadku każdej z nich można bowiem wykupić efekty, które zostaną dodane, jeżeli zdecydujemy się wpaść w gniew. Dla przykładu do ataku wręcz można dorzucić krwawienie lub znacznie zwiększyć zadawane przez niego obrażenia.

Autorzy zdecydowali się również na dwa inne ciekawe rozwiązania. Pierwsze to podczepiona pod umiejętności kategoria sztuczek i aur. Sztuczki stanowią różnego rodzaju efekty pasywne, które cały czas oddziałują na bohatera, np. wyższa szansa znalezienia złota lub odzyskiwanie punktów życia za każde trafienie przeciwnika. Aury zaś to aktywowane zdolności obszarowe, pomagające w trakcie walki.

Drugim rozwiązaniem jest poziom reputacji bohatera, który pozwala kupować ciekawe i unikatowe perki. To dzięki nim Van Helsing potrafi oszukać śmierć lub sprawić, że towarzysząca mu Katarina będzie znacznie skuteczniejsza podczas zmagań. Szlachcianka także się rozwija i awansuje na kolejne poziomy doświadczenia. Podobnie jak główny protagonista opisana jest za pomocą czterech atrybutów i może używać przedmiotów. Umiejętności Katariny koncentrują się wokół ulepszania zdolności swego towarzysza. Kompankę można wysłać do sklepu, aby sprzedała zdobyczny ekwipunek i kupiła mikstury regeneracji życia oraz many.

W grze występuje pięć rodzajów przedmiotów: normalne, magiczne, rzadkie, epickie i setowe.  Te ostatnie muszą być ulepszane przez ciągłe używanie, aby dało się odblokować pełnię ich możliwości. Na przykład miecz potrafi wymagać określonej liczby zabójstw, a pancerz udanych prób powstrzymania ataków. Ekwipunek można dodatkowo ulepszać za pomocą umagicznienia (dającego jedną losową zdolność) oraz różnego rodzaju esencji, które zapewniają spory wybór dodatkowych cech.

Podczas zabawy przemierzamy kolejne mroczne lokacje i zabijamy bestie w stylu przerośniętych szczurów, zombie, goblinów, demonów i innych fantastycznych kreatur. Główny bohater dysponuje dwoma podstawowymi rodzajami broni – mieczem oraz pistoletem. Z czasem nabywamy więcej nowych zdolności i technik, które ułatwiają starcia. Choć gra o przygodach Van Helsinga jest utrzymana w gotyckich klimatach i nawiązuje do powieści Drakula, nie brakuje w niej żartobliwych dialogów i zabawnych zwrotów fabularnych. Interesującym rozwiązaniem jest wplecenie do rozgrywki elementów gatunku tower defense.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 841 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.

The Incredible Adventures of Van Helsing cena w dniu premiery: 39,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Incredible Adventures of Van Helsing

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

The Incredible Adventures of Van Helsing Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Quad Core i5 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB (GeForce GTX 275 lub lepsza)
  • 20 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
PC
X360
XONE
PS4