Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Krater (PC)

Krater PC

Gra RPG utrzymana w klimatach postapokaliptycznych, której akcja rozgrywa się w szwedzkim mieście znajdującym się na dnie krateru. Kompletujemy drużynę najemników i wykonujemy misje w kampanii dla pojedynczego gracza lub w trybie kooperacji.

RPG | postapokalipsa | indie | RPG akcji

PC Windows
Okładka Krater (PC)

producent: Fatshark

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12czerwca2012

18października2012

pudełko PL

Krater to ukazana w rzucie izometrycznym gra RPG stworzona przez studio Fatshark, czyli twórców takich tytułów jak Lead and Gold: Gangs of the Wild West czy Bionic Commando: Rearmed 2.

Akcja Krater rozgrywa się w mieście położonym wewnątrz tytułowego szwedzkiego krateru powstałego w wyniku wojny, która zdziesiątkowała ludzkość i zniszczyła Ziemię. Miejsce wyróżnia się niezwykle żyzną glebą oraz tajemniczą Dziurą, kompleksem jaskiń podziemnych wypełnionych przedwojennym sprzętem. Gracz obejmuje kontrolę nad drużyną trzech najemników, którzy trafiają do krateru i wplątują się w nie lada intrygę.

Na początku przygody otrzymujemy trzy postacie – każda z nich reprezentuje inną klasę – i wyruszamy w podróż po postapokaliptycznym świecie. Główną atrakcją jest kilkunastogodzinna kampania fabularna. W miasteczkach nie brakuje też zadań pobocznych. Walka rozgrywa się w czasie rzeczywistym i wymaga dużej zręczności oraz opanowania umiejętności poszczególnych postaci. Fatshark chciał w ten sposób wprowadzić do zabawy odrobinę taktyki.

Dużą rolę w trakcie gry odgrywa system rozwoju bohaterów, powiązanych z możliwością tworzenia własnych przedmiotów. Każdy zdobyty poziom doświadczenia nie zwiększa bowiem statystyk, a jedynie otwiera nowe gniazda na implanty i modyfikatory. Dopiero wszczepy poszerzają możliwości bojowe postaci. Podczas zabawy warto więc zbierać surowce i materiały, aby regularnie poprawiać wyposażenie drużyny. Rozwój technologiczny w Krater jest ważny, bo członkowie naszego zespołu mogą odnieść trwałe rany lub nawet zginąć.

Gra Krater przypomina pod względem graficznym produkcje w stylu Diablo. Pole walki ukazano w rzucie izometrycznym. Dominują głównie lokacje zniszczone przez wojnę, a także skalne tereny leju powstałego w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego o ogromnej sile. Twórcy produkcji zaskakują jednak lekkim podejściem do postapokalipsy – w grze nie brakuje kolorów, humoru oraz dziesiątek nawiązań popkulturowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 19 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Wymagania sprzętowe Krater

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepszy)
  • 1 GB HDD
  • Vista/7
  • łącze internetowe
Recenzja gry Krater, gdzie spotykają się Fallout i Diablo
Recenzja gry Krater, gdzie spotykają się Fallout i Diablo

Recenzja 16 czerwca 2012, 08:01

To, że bohaterów można „zabić na śmierć”, jest na szczęście wpisane w plan i ma sens nawet w trybie hardcore (gdzie postacie padają jak muchy). Twórcy Kratera zachęcają do co najmniej paru podmian herosów i inaczej rozkładają akcenty w kwestii rozwoju. Chodzi o to, że każdy z nich ma przyznany swój maksymalny poziom, tutaj nazywany rangą. Początkowi bohaterowie mogą dobić do 5 rangi, ci z późniejszych miast do 10 lub 15. W praktyce oznacza to, że musimy regularnie zmieniać członków drużyny, bo nie ma opcji poszerzenia zakresu rangi jednej osoby (podobno po którejś z łatek będzie to możliwe, co pozwoli na pozostanie przy tych samych postaciach). Jak widać, rang jest niewiele, ale za to wpadają zaskakująco szybko i tak naprawdę nie przekładają się bezpośrednio na wzrost statystyk (nie są więc tradycyjnymi levelami). Zamiast tego, otwierają możliwość zaaplikowania coraz większej ilości ulepszeń w postaci implantów i wzmocnień. Dopiero za ich pomocą podnosimy swoje realne możliwości i zwiększamy skuteczność w zadawaniu obrażeń, leczeniu lub wpływaniu na wrogów.