Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSVPS3PS4
Okładka Dragon's Crown (PSV)
OkładkaDragon's Crown (PSV)

Dragon's Crown

Dragon's Crown Pro

Opracowana przez japońskie studio Vanillaware dwuwymiarowa gra RPG, łącząca w sobie elementy klasycznych bijatyk, platformówek oraz gier fabularnych spod znaku magii i miecza.

RPG | fantasy | hack'and'slash | 2D | beat 'em up | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | eksperymentalne/artystyczne | RPG akcji | slasher | tytuły ekskluzywne PlayStation | PS Plus Premium

Dragon's Crown Premiera

25lip2013

PS3 PSV

15maj2018

PS4

producent: Vanillaware wydawca: Atlus Strona oficjalna

Gry podobne do Dragon's Crown

13 Sentinels: Aegis Rim

Muramasa Rebirth

Metal Slug 3

Dragon's Crown to dwuwymiarowa gra cRPG, która w twórczy sposób łączy ze sobą cechy bijatyk, platformówek oraz gier RPG spod znaku magii i miecza. Za powstanie tytułu odpowiada japońskie studio Vanillaware, znane z produkcji bardzo ciepło przyjętych przez krytykę gier Odin Sphere i Muramasa: The Demon Blade, które wyróżniały się bogatą oraz oryginalną grafiką 2D.

Fabuła

W Dragon's Crown, gracz wciela się w szukającego sławy i bogactw herosa, który wraz ze swoimi kompanami próbuje odzyskać skarb ukryty głęboko w podziemnym labiryncie. Aby dotrzeć do upragnionego celu będą oni musieli przebyć zapomniane ruiny i odkryć legowiska niebezpiecznych stworów.

Mechanika

Na samym początku gry, jak w każdym standardowym RPG, wybieramy jedną z sześciu dostępnych postaci: elfa, krasnoluda, wojownika, amazonkę, maga lub czarodziejkę. Każda z nich ma swoje unikatowe zdolności oraz wykorzystuje inną taktykę. Na przykład, grając posługującym się głównie łukiem elfem, musimy zwracać baczną uwagę na ilość strzał w naszym kołczanie, które zdobywamy dotykając martwych wrogów. Z kolei, wybierając wojownika, wykorzystamy jego szybkość i siłę, a także dużą tarczę, która zablokuje większość wymierzonych w nas ciosów.

Wszystkie lokacje w grze są dwuwymiarowe i podobnie jak w bijatykach znanych z salonów gier możemy się w nich poruszać jedynie w dwóch kierunkach - w prawo lub lewo. Dzięki temu rozwiązaniu sterowanie jest wyjątkowo proste, a rozgrywka szybka i intensywna. Na swojej drodze natkniemy się na wielu przeciwników, wobec których trzeba stosować rozmaite strategie walki. Prawdziwym wyzwaniem są jednak wieloetapowe potyczki z bossami, którzy potrafią wypełnić cały ekran i jednym ciosem powalić nasze alter ego. Co ważne, podczas naszych przygód w labiryncie, napotkamy również przyjaźnie nastawione istoty i ludzi, którzy mają dla nas różnego rodzaju zadania. Wykonując je, zdobywamy unikalny ekwipunek i doświadczenie.

Dragon's Crown pozwala na wspólną zabawę w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech osób i to właśnie na ten tryb gry położono największy nacisk. Twórcy zadbali o to, aby postacie graczy nawzajem się uzupełniały i pomagały sobie w czasie eksploracji podziemi. Na przykład kiedy w czasie boju stracimy broń będziemy musieli walczyć wręcz, dopóki ktoś z umiejętnością kradzieży w naszej drużynie nie zdobędzie nam nowego oręża. Gdy zginiemy, już po kilkunastu sekundach wracamy do gry w tym samym miejscu w którym nas pokonano, jednak kiedy życie stracą wszyscy członkowie drużyny, pojawiamy się razem z nimi w mieście i musimy od nowa rozpoczynać przygodę. Komunikacja z innymi graczami odbywa się jedynie za pomocą gestów i krótkich informacji zostawianych po śmierci postaci. Jeżeli jesteśmy połączeni z serwerami Dragon's Crown, to w czasie wojaży, zarówno w trybie single jak i multiplayer, będziemy od czasu do czasu natrafiali na ciała poległych bohaterów graczy z innych sesji gry. Ciało można zanieść do miasta i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty wskrzesić poległą postać jako pomocnika sterowanego przez SI, dzięki czemu zwiększymy swoje szanse w walce i zdobędziemy wiernego kompana. Również i po naszej śmierci, ciało sterowanego przez nas herosa pojawi się losowo w czyjeś grze i może być tam wykorzystane.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry, co charakterystyczne dla produkcji Vanillaware, przywodzi na myśl ożywioną ilustrowaną książkę dla dzieci lub wycinankę. Wystylizowane projekty postaci i bajkowa scenografia, sprawiają że Dragon's Crown oferuje grafikę jakiej próżno szukać w obrębie gatunku.

W przypadku wersji na PlayStation 3 i PlayStation Vitę, obie edycje współpracują ze sobą i pozwalają na wspólną rozgrywkę w trybie multiplayer.

Ostatnia modyfikacja 10 maja 2013

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 242 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Dragon's Crown

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Dragon's Crown Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • Playstation Network
PS3
PSV
PS4