Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSV
Okładka Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1 (PC)

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1

Kompletny remake pierwszej części serii jRPG Hyperdimension Neptunia, która przedstawia w satyryczny sposób branżę gier komputerowych oraz "wojnę" toczoną pomiędzy konsolami.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | turowe | humorystyczne | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Okładka Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1 (PC)

data premiery gry:

31paź2013

PSV

30sty2015

PC

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1 to kompletny remake pierwszej części satyrycznej serii jRPG, której bohaterki są personifikacjami konsol oraz japońskich deweloperów gier. Pierwotnie tytuł ukazał się w 2010 roku na konsoli PlayStation 3, a jego producentem były studia Compile Heart oraz Idea Factory. Gra okazała się na tyle popularna, że w zaledwie trzy lata od premiery doczekała się dwóch pełnoprawnych kontynuacji oraz jednego tytułu pobocznego. W obliczu dość sporego zainteresowania twórcy uznali, że warto poprawić pierwszą odsłonę cyklu, krytykowaną nawet przez fanów za kompletnie nieudany system walki oraz nieciekawy gameplay i wydać ją m.in. na platformę PC i PSV. Stworzenie portu powierzono studiu Felistella, odpowiadającemu za gry jRPG spod szyldu Summon Night.

Trzon historii przedstawionej w tytule nie uległ większym zmianom i jest identyczny jak w oryginalne na PlayStation 3. Główną bohaterka jest pełna energii dziewczyna o imieniu Neptune, będąca wcieleniem nigdy nie wydanej konsoli Segi o kodowej nazwie Neptune. Podobnie jak jej przyjaciółka Noire, która reprezentuje PlayStation 3, Blanc (Wii) oraz Vert (Xbox 360), rządzi własnym krajem i sprawuje rolę jego opiekunki. Bezpieczeństwu wszystkich nacji zagraża niebezpieczna organizacja, dążąca do rozprzestrzenienia piractwa i obalenia stojących na jej czele władczyń. Do znanych przygód Neptune i jej drużyny w wersji Re;Birth dodano zupełnie nowe scenariusze i sceny, a także fragmenty scenariusza, które dostępne były w wydanych DLC.

W przypadku Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1 mamy do czynienia z tradycyjnym jRPG-iem, przepełnionym absurdalnym humorem. Jest on często bardzo specyficzny, ponieważ odnosi się do kultury Japonii lub wiedzy na temat rożnych schematów i klisz znanych z gier czy anime. Sporo czasu upłynie nam na przerywnikach fabularnych, wykorzystujących schemat znany z visual novel (animowane dwuwymiarowe portrety postaci oraz tekst dialogów w okienkach). Większą część czasu gry spędzimy jednak na eksploracji różnych podziemi i zamkniętych lokacji oraz walce z napotkanymi tam przeciwnikami. W porównaniu do oryginału, w którym poziomy były prostymi i nudnymi korytarzami, twórcy poprawili je i urozmaicili, wprowadzając do nich wiele nieobecnych wcześniej elementów oraz niespodzianek.

Kompletnej zmianie uległ turowy system walki, który został zapożyczony z trzeciej odsłony głównego cyklu. Pozwala on na uczestnictwo w spotkaniach z wrogami maksymalnie ośmiu bohaterek. Bezpośrednio w potyczkach biorą udział jedynie cztery z nich, pozostałe spełniają rolę wsparcia, wpływając na statystki walczących. Po trójwymiarowych arenach możemy poruszać się swobodnie w każdej turze. Wszystkie ataki mają swój zasięg i pole działania. Podstawowe przypisane są do trzech przycisków i w zależności od kolejności w jakiej je naciskamy, możemy budować specjalne kombosy. Niektóre postacie mogą przechodzić transformacje, zamieniając się w swoją silniejszą, „boską” formę. „Płacimy” za nią zdobywanymi w czasie pojedynku punktami.

Oprawa graficzna na platformie PC i PSV reprezentuje poziom podobny do tego, z jakim mieliśmy do czynienia w trzeciej części. Twórcy w dużej mierze zapożyczyli z niej modele postaci oraz przeciwników, a także ich animacje. Jest więc bardzo kolorowo i cukierkowo, ale poza samymi bohaterami, otoczeniu brakuje detali, które sprawiłyby, że przyciąga na dłużej wzrok.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 129 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Gry podobne do Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1

Klasyfikacja PEGI Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.66 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3 3 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
Trzy japońskie gry RPG studia Idea Factory trafią także na PC
Trzy japońskie gry RPG studia Idea Factory trafią także na PC

wiadomość27 grudnia 2014

Już za niedługo posiadacze PC będą mogli zagrać w trzy produkcje japońskiego studia Idea Factory, Hyperdimension Neptunia Re;Birth 1 oraz 2 i Fairy Fencer F. Na komputery trafią one za pośrednictwem platformy Steam.

PSV
PC