Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEPS4
Okładka Neverwinter (PC)

Neverwinter

Utrzymana w realiach high fantasy sieciowa gra cRPG, wyprodukowana przez studio deweloperskie Cryptic (znane m.in. z City of Heroes oraz Champions Online).

RPG | fantasy | zagraj za darmo | MMORPG | Dungeons & Dragons | MMO

Okładka Neverwinter (PC)

data premiery gry:

20cze2013

PC

31mar2015

XONE

19lip2016

PS4

Neverwinter to gra MMORPG koncentrująca się na aspekcie kooperacyjnym. Całość rozgrywki oparta jest na zasadach czwartej edycji gry fabularnej Dungeons & Dragons, a za produkcję odpowiedzialne jest studio Cryptic, znane m.in. z City of Heroes oraz Champions Online.

Gra toczy się w realiach wykreowanego na potrzeby papierowego oryginału uniwersum Forgotten Realms, a konkretnie w okolicach tytułowego miasta Neverwinter. Akcja rozpoczyna się sto lat po tym, jak magiczna plaga kompletnie przeobraziła cały kontynent. Po dawnych imperiach pozostały tylko wspomnienia, większość miast legła w gruzach, a ich ruiny objęły we władanie hordy monstrów różnego rodzaju. Jedną z niewielu ocalałych metropolii było Neverwinter, które kataklizm przetrwało prawie bez szwanku. Spokój mieszkańców trwał 75 lat, aż do dnia erupcji pobliskiego wulkanu. Wydarzenie to zdewastowało całe miasto, a w jednej z jego dzielnic pękła ziemia, tworząc szczelinę, z której zaczęły wypełzać mroczne istoty. Co gorsza, wykorzystując całe zamieszanie, za mury przekradły się również bardziej pospolite maszkary pokroju koboldów. W momencie rozpoczęcia gry sytuacja w Neverwinter uległa już częściowej poprawie dzięki interwencji Lorda Neverember z Waterdeep. Przybył on do metropolii z licznymi oddziałami, zaprowadził w części dzielnic porządek, a następnie mianował się Lordem Protektorem miasta. Teraz wzywa wszystkich poszukiwaczy przygód i bohaterów, aby pomogli mu odbudować dawną świetność Neverwinter, mając nadzieję, że po dokonaniu tego uda mu się zdobyć koronę. Mroczne siły spiskują jednak, aby pokrzyżować jego plany.

Neverwinter nie oferuje jednego dużego wirtualnego świata i zamiast tego gra stanowi mieszankę elementów MMO i bardziej tradycyjnego sieciowego action-RPG nastawionego na kooperację. Bezpieczne rejony miasta są terenami otwartymi dla wszystkich. Znajdziemy tu m.in. siedziby gildii, sklepy i banki, a po ulicach biegają setki graczy. Natomiast same przygody są instancjonowane. Poszczególne zadania przypominają te znane z tradycyjnych tytułów RPG. Jest w nich walka, zwiedzanie rozległych lokacji, misje poboczne oraz rozbudowana fabuła. Grupy zawsze liczyć muszą po pięciu bohaterów i jeśli brakuje żywych ludzi do obsadzenia wszystkich ról, to brakujące miejsca zajmuje sztuczna inteligencja. Tworząc swoje postacie gracze wybierają spośród pięciu klas postaci (Wojownik, Czarodziej, Łotrzyk, Kleryk i Łowca) oraz klasycznych dla gatunku fantasy ras, takich jak ludzie, elfy czy krasnolody. Autorzy zadbali też o bardzo rozbudowany system kreacji wyglądu, dzięki czemu każdy może stworzyć swoje wirtualne alter ego według własnego uznania. Mechanikę walki oparto na zasadach papierowego pierwowzoru, więc kluczową rolę odgrywają statystyki i umiejętności postaci. Jednocześnie jednak do starć wprowadzono wyraźne elementy zręcznościowe, więc trochę się natrudzimy przy manewrowaniu na polu bitwy i nie znajdziemy tu opcji automatycznego ataku. Zamiast tego każdy cios i zaklęcie trzeba odpalić ręcznie, a do przeżycia wymagane jest wykonywanie szybkich uników oraz szukanie pozycji dającej taktyczną przewagę.

Dodatkową atrakcją jest obecność potężnych i jednocześnie prostych w użyciu narzędzi pozwalających z łatwością tworzyć własne przygody. Udostępnione edytory nie przypominają typowych instrumentów moderskich. Są znacznie prostsze i ich wykorzystanie nie wymaga znajomości języków programistycznych. Całość opracowano bardziej jako wirtualne odzwierciedlenie roli Mistrza Gry z papierowego oryginału niż narzędzia, za pomocą których powstają obecnie produkty rozrywkowe. Jednocześnie, pomimo swojej prostoty, edytory oferują olbrzymią swobodę i pozwalają stworzyć praktycznie każdą przygodę, jaką wymyśli sobie użytkownik.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-5  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1460 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 524 głosów czytelników.

Gry podobne do Neverwinter

Klasyfikacja PEGI Neverwinter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Neverwinter

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7/8
  • łącze internetowe
Recenzja gry Neverwinter - dynamiczna rozwałka w Dungeons & Dragons
Recenzja gry Neverwinter - dynamiczna rozwałka w Dungeons & Dragons

Recenzja 14 lipca 2013, 12:54

Tak szybki rozwój postaci nie sprzyja też zaludnianiu startowych lokacji: z czasem realizacja trudniejszego zadania przez nowego gracza lub wybranie się do jednego z początkowych podziemi mogą okazać się niemożliwe, ponieważ areny te będą po prostu świecić pustkami. Wygląda na to, że Cryptic Studios nie pomyślało o tym problemie, chociaż konkurencja już się z nim uporała. Na przykład w Guild Wars 2 zastosowano system dostosowania poziomu do lokacji, w której aktualnie przebywa gracz. Spowodowało to, że właściwie w całym świecie gry pojawiają się osoby z już rozwiniętymi bohaterami, aby wykonać jakieś zadanie lub grupowy event. Neverwinter ewidentnie wymaga w tej kwestii poprawek, czego wyraz dają liczne negatywne komentarze na forach.

PC
PS4
XONE