Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOPCPS4XONE
Okładka Path of Exile (PC)

Path of Exile

PoE

Przeznaczona do rozgrywki sieciowej gra z gatunku action-RPG stworzona przez nowozelandzkie studio deweloperskie Grinding Gear Games. Akcja Path of Exile toczy się w świecie fantasy, który zniszczony został wskutek potężnego kataklizmu.

RPG | fantasy | hack'and'slash | zagraj za darmo | widok izometryczny | sieciowe | multiplayer | kooperacja | RPG akcji

Okładka Path of Exile (PC)

data premiery gry:

23paź2013

PC

24sie2017

XONE

26mar2019

PS4
Rekomendacja GRYOnline.pl

Path of Exile to RPG akcji stworzone przez studio Grinding Gear Games, przeznaczone do rozgrywki sieciowej. Gracz wciela się w bohatera, który został wygnany z ojczyzny na zniszczony i nieprzyjazny kontynent, Wraeclast. To do niego należy decyzja, czy w obliczu zabójczego postapokaliptycznego świata fantasy sprzymierzy się z innymi banitami, czy też spróbuje, działając na własną rękę, stawić czoła przeciwnościom losu.

Świat gry jest instancjonowany, tzn. po opuszczeniu miasta (pełniącego rolę społecznościowego huba) każda drużyna porusza się po automatycznie wygenerowanych krainach. Optymalnie grupa powinna składać się z około 4–8 bohaterów. Pod tym względem Path of Exile korzysta z rozwiązań zastosowanych w pierwszej części serii Guild Wars. Oprócz trybu kooperacji, możemy również wziąć udział w zawodach PVP, w których w pojedynkę lub zespołowo walczymy z bohaterami kierowanymi przez innych graczy.

W grze występuje siedem klas postaci. Wśród nich znajduje się wiedźma, templariusz, łowca, cień, maruder, mistrz fechtunku oraz potomkini rodu szlacheckiego. Ta ostatnia zostaje odblokowana po przejściu gry na dowolnym poziomie trudności. Każdego z bohaterów charakteryzują trzy cechy: siła, zręczność oraz inteligencja. W Path of Exile nie występują punkty wolne, za które podnosi się na każdym poziomie doświadczenia atrybuty. Jedyną możliwością ich rozwinięcia jest wykupywanie odpowiednich pozycji z drzewka rozwoju.

W Path of Exile mamy do czynienia z nieliniowym systemem rozwoju postaci. Drzewko rozwoju to ogromna mapa umiejętności, składająca się z 1350 indywidualnych wpisów. Jest ona wspólna dla wszystkich klas postaci, które różnią się między sobą wyłącznie miejscem, od którego rozpoczyna się ich rozwój. Bohater, awansując na kolejne poziomy doświadczenia, otrzymuje do wydania na umiejętności po jednym punkcie. Czasami uzyskuje się również dodatkowe punkty rozwoju, jako nagrodę za wykonanie zadań.

Wszystkie aktywne umiejętności występujące w Path of Exile są specjalnymi kamieniami, które można umieścić w slotach znajdujących się w większości przedmiotów. Dopiero po umieszczeniu w przedmiocie, gracz otrzymuje możliwość aktywowania danej umiejętności i zaczyna ona otrzymywać punkty doświadczenia, a w konsekwencji kolejne poziomy. Niektóre „kamienie umiejętności” mają charakter pasywny, tzn. dorzucają wyłącznie bonusy innym kamieniom. Używa się ich, „podpinając” je pod właściwą umiejętność. Wykorzystuje się do tego celu połączone ze sobą sloty w przedmiocie. Umiejętności występują w trzech różnych kolorach, natomiast przedmioty dzielą się ze względu na rzadkość występowania na: zwykłe (białe), magiczne (niebieskie), rzadkie (żółte) i unikatowe (pomarańczowe). Im rzadszy przedmiot, tym większy wybór różnego rodzaju zdolności pasywnych.

Path of Exile posiada nowatorski system ekonomiczny, w którym brak jest jakiejkolwiek twardej waluty, np. złotych monet. Ekonomia opiera się na różnego rodzaju sferach dysponujących odmiennymi mocami. Uzyskuje się je, wymieniając przedmioty w sklepach, czasami wypadają też z pokonanych wrogów. Za najsłabsze przedmioty gracze otrzymują najbardziej powszechne sfery, natomiast zdobycie tych najlepszych jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym. W sumie w grze występuje ponad 20 różnego rodzaju sfer, a najrzadsze z nich wymagają wymieniania przedmiotów o różnych kombinacjach specjalnych zdolności.

Rozgrywka została zaprezentowana w rzucie izometrycznym, przywodzącym na myśl takie serie jak Diablo czy Sacred. Nie brakuje w niej krwawych animacji.

Podobnie jak przypadku większości darmowych gier sieciowych, twórcy wprowadzili szereg mikropłatności. Modyfikują one jednak wyłącznie wygląd poszczególnych elementów gry. W zamian za prawdziwe pieniądze można więc wykupić między innymi dodatkowe animacje postaci, barwniki do ubrań lub alternatywne efekty czarów. Path of Exile nie jest grą korzystającą z biznesowego modelu „płać, aby wygrywać”.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-6  

Nośnik: 9+ GB

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1932 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 541 głosów czytelników.

Gry podobne do Path of Exile

Klasyfikacja PEGI Path of Exile

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Path of Exile

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium IV 1.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza), 5 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista/7/8

Recenzja gry Path of Exile - darmowy konkurent najlepszych gier hack'n'slash
Recenzja gry Path of Exile - darmowy konkurent najlepszych gier hack'n'slash

Recenzja 26 października 2013, 13:00

Sytuacyjność rozwoju postaci, o której wspominałem wcześniej, zależy w dużym stopniu od tego, co uda nam się zdobyć podczas rozgrywki. Klejnoty umiejętności wypadają z wrogów losowo i rzadko, otrzymujemy je również po zakończeniu wielu zadań. Sprawia to, że w Path of Exile nie da się grać, korzystając z najbardziej efektywnych buildów ściągniętych z sieci, ponieważ każda rozgrywka wygląda inaczej niż pozostałe. W tej grze kolejne wybory na drzewku umiejętności zależą tak naprawdę od tego, czym w danej chwili dysponujemy. Oczywiście w późniejszych fazach rozgrywki można pohandlować z innymi graczami i uzyskać dokładnie to, czego nam potrzeba, ale początkowo należy kombinować z tym, co akurat znajduje się pod ręką. Jest to zdecydowaną zaletą, ponieważ zmusza graczy do korzystania z szarych komórek, a nie do prostego pakowania punktów w jedną umiejętność, monotonnego parcia do przodu i liczenia na wymarzony drop, który zapewni ogromną przewagę w walce.

PC
XONE
PS4