Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Marvel Heroes Omega (PC)
OkładkaMarvel Heroes Omega (PC)

Marvel Heroes Omega

Marvel Universe Online | Marvel Heroes

Osadzona w komiksowym uniwersum superbohaterów wydawnictwa Marvel gra MMO. Produkcja studia Secret Identity dystrybuowana jest w oparciu o model biznesowy free-to-play z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

RPG | zagraj za darmo | komiksy | superbohaterowie | sieciowe | Marvel Comics | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Marvel Heroes Omega Premiera

4cze2013

PC

30cze2017

PS4 XONE

Marvel Heroes Omega (znane także pod nazwami Marvel Universe Online, Marvel Heroes, Marvel Heroes 2015 i Marvel Heroes 2016) jest grą MMO rozprowadzaną w modelu free-to-play, której mechanika czerpie z gatunku hack’n’slash. Podczas zabawy zwiedzamy uniwersum znane z komiksów Marvela, wymierzając złoczyńcom sprawiedliwość jako jeden z popularnych superbohaterów.

Tytuł był początkowo tworzony przez studio Secret Identity, a następnie bezpośrednio przez wydawcę – Gazillion Entertainment. Jednak przez cały czas pieczę nad projektem sprawował ten sam człowiek – David Brevik, znany przede wszystkim z pracy nad dwoma pierwszymi odsłonami serii Diablo w studiu Blizzard North. Pierwsze wzmianki o produkcji sięgają roku 2006 (dot. wersji PC), premiera nastąpiła w 2013 roku, ale tytuł przechodził zmiany i rewolucje jeszcze przez dłuższy czas.

Fabuła

Fabuła gry została stworzona przez doświadczonego komiksowego scenarzystę i jednego z głównych twórców uniwersum Ultimate Marvel – Briana Michaela Bendisa, znanego z rysunkowych serii Ultimate Spider-Man, New Avengers czy Avengers vs X-Men. Nikczemny Doktor Doom zgromadził wokół siebie drużynę superzłoczyńców oraz przejął władzę nad potężnym artefaktem o nazwie Cosmic Cube. Z jego pomocą złowieszczy doktor zaczyna naginać prawa rządzące rzeczywistością tak, by zmienić wszechświat nie do poznania… i oczywiście nim zawładnąć.

Przygotowując się do wielkiego pojedynku, postać gracza musi przemierzyć 9 przygotowanych rozdziałów fabularnych, osadzonych w najróżniejszych zakątkach Ziemi i poza nią. Początkowy codzienny obchód opanowanej przez oprychów nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen i unieszkodliwianie mafiosów szybko zostaje zastąpione przez misje z ramienia S.H.I.E.L.D., wymierzone przeciw terrorystom z organizacji HYDRA czy ninjom z tajemniczej organizacji The Hand. Czasami poza bezimiennymi przeciwnikami na drodze herosa staje także superzłoczyńca. Gracze mogą zmierzyć się z takimi sławami jak Electro, Doctor Octopus, Green Goblin, Juggernaut, Magneto, Sabertooth oraz wieloma innymi.

Praca herosa nigdy nie jest jednak skończona – po tym, jak rozprawimy się z metalowym doktorem, zagrożenie zaczyna stanowić kłamliwy bóg Loki, a wszystkiemu przygląda się ze swojego tronu Thanos, czekając tylko na odpowiedni moment do inwazji z kosmosu.

Mechanika

Podczas rozgrywki, przedstawionej z rzutu izometrycznego i korzystającej z reguł hack’n’slash, pokonujemy hordy przeciwników oraz bossów na losowo generowanych mapach, awansujemy na kolejne poziomy doświadczenia, dobieramy pomocne umiejętności z drzewka talentów i zdobywamy coraz lepszy ekwipunek. W czasie zabawy gracz wciela się w jednego z dziesiątek superbohaterów; może też pokierować kilkunastoma postaciami o dużo mniej heroicznych postawach. Udostępniono ponad 60 grywalnych nadludzi, a liczba ta stale rośnie. Wśród rozpoznawalnych klasyków można wymienić: Spider-Mana, Kapitana Amerykę, Iron Mana, Hulka, Daredevila, Wolverine’a czy Deadpoola, nie zabrakło także przedstawicieli różnorodnych supergrup: Avengersów, Strażników Galaktyki, X-menów, Fantastycznej Czwórki i wielu, wielu innych.

Wybór herosa nie jest jedynie kosmetyczny, każdy z nich został bowiem przydzielony do jednego z paru typów rozgrywki. Przykładowo Hulk wykorzystuje głównie Siłę, Spider-Man jest szczególnie Zręczny, Iron Man posługuje się Energią, a Punisher i inne postacie korzystające z broni palnej odznaczają się wysoką Celnością. Nawet jeśli herosi reprezentują identyczny typ, każdy z nich dysponuje indywidualnym wachlarzem umiejętności i charakterystycznych dla siebie mocy.

Tryby gry

Na początku gry głównym trybem jest wspomniana wyżej fabularna przygoda PvE, podczas której sieczemy wrogów i wypełniamy zlecone zadania w pojedynkę lub z pomocą grupy przyjaciół. Jeśli czujemy, że idzie nam za łatwo, możemy podkręcić poziom trudności z Normalnego do Heroicznego lub Kosmicznego, co pozwoli na szybsze zdobywanie doświadczenia i zaoferuje lepsze skarby. Innym sposobem na wzmacnianie postaci są Terminale – czyli małe obszary udostępnione jako pojedyncze, dość krótkie sekwencje poziomów. Przypominają one nieco lochy z innych gier hack'and'slash, takich jak Diablo.

Po rozprawieniu się z fabułą i wspięciu się na wyższe poziomy przed bohaterami otwierają się nowe możliwości zabawy w postaci Wyzwań. Są to zupełnie inne rodzaje misji, które dzielą się na wiele podtypów. Przykładowo podczas Patroli w miastach bohater zmaga się z ciągle odradzającymi się przeciwnikami, dostosowanymi do jego poziomu. W czasie Holo-Simów lub X-Defence rozgrywka zaczyna przypominać tryby hordy z innych gier: bronimy naszych celów przed zniszczeniem, rozprawiając się z kolejnymi falami przeciwników. Zgoła innymi zadaniami są Raidy, gdzie gracze współpracują z innymi w 10-osobowych drużynach, próbując zwycięsko wyjść z potyczek z ogromnymi superbossami. Jeśli im się uda, wchodzą w posiadanie potężnych przedmiotów.

Profesor Xavier zaprasza także doświadczonych herosów do treningu w kultowym Danger Room, umieszczonym w rezydencji X-menów. Symulator ten umożliwia tworzenie losowych leveli, misji i bossów – żaden ze scenariuszy nie jest więc podobny do poprzednich. Jeśli walka z AI staje się nużąca, swoich sił można spróbować także na arenach PvP, gdzie ścierają się ze sobą dwie pięcioosobowe drużyny graczy.

Pozostałe informacje

Produkcja oparta jest na systemie free-to-play i wykorzystuje walutę premium – Eternity Splinters. Granie nieodpłatne jest więc pod pewnymi względami ograniczone. Każdy użytkownik może za darmo wypróbować wszystkich dostępnych herosów, grając nimi do osiągnięcia 10. poziomu doświadczenia. Potem gracz może postać wykupić, co umożliwi rozwinięcie jej do maksymalnego 60. poziomu. Warto zaznaczyć, że pierwszy superbohater może zostać odblokowany dzięki wykonaniu zadania fabularnego, ale wszyscy kolejni wymagają uiszczenia opłaty w Eternity Splinters – walucie zdobywanej (w niewielkich ilościach) w trakcie rozgrywki lub kupowanej za prawdziwe pieniądze. Herosi mają różną cenę zakupu, a niektórzy z nich bywają udostępniani za darmo w ramach jednorazowych wydarzeń. Eternity Splinters wykorzystywane są także do zakupu innych dóbr, np. alternatywnych kostiumów i dodatków, specjalnych przedmiotów, ulepszeń superataków, oraz postaci wykorzystywanych w tzw. atakach Team-Up.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 282 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 179 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Marvel Heroes Omega

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Marvel Heroes Omega Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.1 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7/8
  • łącze internetowe
PC
PS4
XONE