Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchPS4PS3X360XONE
Okładka Dragon's Dogma: Dark Arisen (PC)
OkładkaDragon's Dogma: Dark Arisen (PC)

Dragon's Dogma: Dark Arisen

Rozszerzona wersja trzecioosobowego RPG akcji studia Capcom, które ukazało się pierwotnie w 2012. Akcja gry toczy się w rozległym świecie fantasy, wypełnionym szeregiem mitycznych stworzeń.

RPG | TPP | fantasy | hack'and'slash | sandbox | RPG akcji

Dragon's Dogma: Dark Arisen Premiera

23kwi2013

X360 PS3

15sty2016

PC

3paź2017

PS4 XONE

23kwi2019

Switch

producent: Capcom / QLOC wydawca: Capcom wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Dragon's Dogma: Dark Arisen

Gothic 3

Dark Souls II

Kingdoms of Amalur: Reckoning

Dragon’s Dogma: Dark Arisen to trzecioosobowa gra RPG akcji osadzona w otwartym świecie w realiach fantasy, która pierwotnie ukazała się w 2013 roku na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Za jej powstanie odpowiedzialne jest wewnętrzne studio deweloperskie firmy Capcom pod wodzą Hideaki Itsuny i Hiroyuki Kobayashiego – dwóch legend branży, mających w dorobku tak uznane produkcje jak Devil May Cry 4, Resident Evil 4 czy Dino Crisis.

Oryginalnie Dark Arisen było reedycją gry Dragon’s Dogma, wydanej na X360 i PS3 w 2012 r., która zaoferowała dodatkową treść: wyspę Bitterblack wraz z nowymi zadaniami, przedmiotami i typami wrogów. Dragon’s Dogma: Dark Arisen w wersjach na komputery osobiste oraz konsole PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch odznacza się wyraźnie ulepszoną oprawą graficzną.

Fabuła

Akcja gry toczy się w otwartym świecie fantasy, wypełnionym różnymi rodzajami mitycznych stworzeń, takich jak smoki, gryfy, hydry czy harpie. Główny wątek fabularny rozpoczyna się w momencie ataku potężnego smoka na miasto, zamieszkiwane przez naszego protagonistę. Dowiadujemy się, że właściwym celem ataku był właśnie nasz bohater, nazwany przez smoka „wybranym”. Gad wyrywa mu serce, jednak jako Wybraniec powraca on do życia, a jego celem staje się poznanie prawdy o własnej tożsamości oraz zgładzenie smoka.

W Dragon’s Dogma: Dark Arisen, oprócz kampanii podstawowej znajdziemy także dodatkową przygodę, której akcja rozgrywa się w niedostępnej wcześniej lokacji – na przeklętej wyspie Bitterblack. Pozwala ona zwiedzić rozległe podziemia, zamieszkiwane przez 25 nieznanych wcześniej rodzajów przeciwników. Oprócz szeregu nowych zadań fabularnych, gra oferuje również trzeci poziom umiejętności postaci, masę nowego sprzętu oraz nowe ulepszenia i sposoby modyfikowania uzbrojenia. Całość uzupełniają wszystkie pomniejsze dodatki DLC, które miały swoją premierę już po wydaniu podstawowej wersji gry.

Mechanika

Pod względem mechaniki Dragon’s Dogma: Dark Arisen nie odbiega w sposób znaczący od swej poprzedniczki. Mamy więc do czynienia z dynamicznym RPG akcji, oferującym zręcznościowy i wyjątkowo kompleksowy system walki, z różnorodną paletą broni oraz widowiskowych czarów. Jedną z jego cech charakterystycznych jest możliwość wspinania się po plecach największych przeciwników i atakowania konkretnych punktów ich ciała. Przystępując do zabawy, możemy własnoręcznie wykreować naszego bohatera, wybierając jego płeć oraz jedną z dostępnych klas, które w znaczącym stopniu zdeterminują sposób rozgrywki. Podczas gry towarzyszą nam zaś wykreowane przez innych graczy postaci niezależne, dostarczające cennej wiedzy na temat niektórych zadań fabularnych.

W porównaniu z wydaną w 2012 roku grą podstawową, Dragon’s Dogma: Dark Arisen na platformie {PLAT} oferuje szereg pomniejszych zmian na gruncie mechaniki. Twórcy podrasowali ogólne mechanizmy rozgrywki, w tym interfejs gry oraz system szybkiego podróżowania i wprowadzili całą masę poprawek, wpływających na komfort zabawy.

Tryby gry

Dragon’s Dogma: Dark Arisen stworzony został z myślą o rozgrywce jednoosobowej i nie oferuje klasycznego, bezpośredniego trybu multiplayer. Gracze mogą jednak brać udział w specjalnych, asynchronicznych wyzwaniach sieciowych.

Kwestie techniczne

Dragon’s Dogma: Dark Arisen stworzona została na silniku MT Framework v2, który został wcześniej wykorzystany m.in. w takich produkcjach jak Lost Planet 2, Marvel vs. Capcom 3 oraz Resident Evil 6. Konsolowa wersja gry już w dniu premiery była uznawana za przeciętną pod względem wizualnym. To zmieniło się w pewnym zakresie w edycji pecetowej z 2016 roku, którą wyposażono w lepszej jakości tekstury czy obsługę znacznie wyższych rozdzielczości (a przy tym pozbawiono ją limitu liczby wyświetlanych klatek na sekundę). Podobne udoskonalenia oferują też wersje na konsole PS4, XOne i Switch.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 1108 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 170 głosów czytelników.

Dragon's Dogma: Dark Arisen cena w dniu premiery: 94,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Dragon's Dogma: Dark Arisen

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Dragon's Dogma: Dark Arisen Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 660 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafik 1 GB Radeon HD 5870 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770K 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
X360
PS3
PC
PS4
XONE
Switch