Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Dino Crisis (PS1)
OkładkaDino Crisis (PS1)

Dino Crisis

Survival horror przygotowany przez ekspertów w gatunku, Capcom, którzy odpowiadają też za słynną serię Resident Evil. Produkcja bazuje na podobnych mechanikach, a jej najważniejszym wyróżnikiem są przeciwnicy, których spotyka na drodze gracz – krwiożercze dinozaury.

Akcji | TPP | survival horror | dinozaury

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dino Crisis Premiera

19maj1999

PC

1lip1999

PS1

producent: Capcom wydawca: Capcom

Przygotowana przez studio odpowiedzialne za pierwsze odsłony Resident Evil, Dino Crisis jest klasycznym reprezentantem gatunku survival horrorów. Zadaniem graczy jest przetrwać w nieprzyjaznym środowisku, w którym roi się od drapieżnych dinozaurów, przy okazji wykonując powierzone zadania.

Fabuła

Rok 2009. Agent Secret Operation Raid Team, Tom, zostaje wysłany na wyspę Ibis, gdzie ma odkryć sekret skrywany w tajnej placówce badawczej. Na miejscu dowiaduje się, że uznany od lat za zmarłego naukowiec, Edward Kirk, pracuje nad niebezpieczną bronią. Agencja decyduje się wysłać na miejsce czterech agentów – Reginę, Gaila, Ricka i Coopera, by wydostali Toma, który dotarł do cennych informacji. Na miejscu plany szybko się komplikują, gdy okazuje się, że cały obiekt został opanowany przez drapieżne dinozaury. Pozostali przy życiu funkcjonariusze jednostki rozpoczynają dramatyczną walkę o przetrwanie.

Mechanika

Dino Crisis jest survival horrorem, który bazuje na podobnych założeniach, co seria Resident Evil. Oba tytuły łączy m.in. kamera, która jest statyczna i prezentuje akcję z ustalonych przez autorów ujęć. Produkcja łączy sekwencje akcji, w których niezbędne jest szybkie podejmowanie decyzji, z wyzwaniami logicznymi. Podczas przygody gracze muszą szukać potrzebnych przedmiotów i kart dostępu do dalszych obszarów, rozwiązywać zagadki, a także mierzyć się z napotkanymi przeciwnikami. W trakcie starć do dyspozycji głównej bohaterki, Reginy, jest zestaw broni, w tym m.in. pistolet Glock, strzelba Franchi PA3 i granatnik. Pomagają one uporać się z szeroką gamą bestii, wśród których znalazły się potrafiące atakować w grupach welociraptory, latające pteranodony oraz potężny, pełniący funkcję powracającego bossa tyranozaur.

Autorzy wprowadzili kilka nowości, które wyróżniają Dino Crisis na tle konkurencji. Regina po ranieniu przez wroga może zacząć krwawić i stopniowo tracić punkty zdrowia, co wymaga zastosowania specjalnych środków medycznych. Przeciwnicy mogą jej również wytrącić broń z ręki, którą trzeba wówczas jak najszybciej podnieść. Sporadycznie na ekranie pojawia się napis sygnalizujący niebezpieczeństwo – wówczas niezbędne jest szybkie wciskanie przycisków, by uniknąć śmierci. Elementem, który ułatwia nieco zabawę, jest z kolei system kontynuacji, który współdziała z tradycyjnymi punktami zapisu. Pomaga on zniwelować sytuacje, w których gracz, po porażce, zmuszony jest do powtórzenia dłuższego fragmentu historii.

Dino Crisis oferuje cztery różne zakończenia oraz nagrody do odblokowania. Na lubiących wyzwania i śrubowanie wyników czekają m.in. dodatkowy moduł, w którym gracz może zmierzyć się z falami nacierających dinozaurów, ukryte kostiumy dla głównej bohaterki, a także broń z nieskończoną ilością amunicji.

Kwestie techniczne

Dino Crisis to trójwymiarowa produkcja, w której autorzy starali się przedstawić historię w możliwie jak najbardziej filmowy sposób. Fabuła jest prezentowana w formie wstawek FMV oraz przerywników na silniku gry, w których głosu postaciom użyczyli aktorzy Stephanie Morgenstern, Adrian Truss czy Alex Karzis.

Ostatnia modyfikacja 27 lutego 2020

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,2 / 10 na podstawie 202 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dino Crisis: 18+

Dino Crisis Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • CPU AMD/Intel 500MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
  • Windows 95/98
PC
PS1