Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCANDPS2GCNiOSWii
Okładka Resident Evil 4 (PC)

Resident Evil 4

Resident Evil 4: Wii Edition | Resident Evil 4: Mobile Edition

Resident Evil 4 to survival horror ze znanej serii studia Capcom. W pełnej akcji produkcji wcielamy się w agenta Leona S. Kennedy’ego z misją uratowania córki prezydenta USA.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | horror | elementy logiczne | przygodowe gry akcji

Okładka Resident Evil 4 (PC)

producent: Capcom

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

11sty2005

GCN

25paź2005

PS2

2mar2007

PC

25cze2007

Wii

27lip2009

iOS

24kwi2013

AND

Resident Evil 4 to gra ze znanej serii survival horrorów tworzonych przez firmę Capcom. Początkowo wydana jako tytuł ekskluzywny na platformę GameCube, z czasem przeniesiona została w sumie na 11 innych platform.

Fabuła

Podczas gry wcielamy się w Leona S. Kennedy’ego – bohatera „dwójki” i ulubieńca fanów, który daleko zaszedł od swych skromnych początków jako policjant w Raccoon City. W sześć lat po zakończeniu Resident Evil 2 bohater awansował na stanowisko agenta specjalnego rządu Stanów Zjednoczonych, a jego samodzielną misją jest odbicie Ashley Graham – córki prezydenta USA – z rąk tajemniczego kultu Los Illuminados. W swych poszukiwaniach udaje się on na tereny Hiszpanii, do pozornie cichej i niewiele znaczącej wioski na uboczu.

Po tym, jak zostaje zaatakowany przez wieśniaków, szybko okazuje się, że senna prowincja wypełniona jest po brzegi groteskowymi bestiami, a okoliczna ludność zakażona jest Las Plagas – pasożytem przejmującym całkowitą kontrolę nad systemem nerwowym ofiary. Leon nie zdaje sobie też sprawy, że jego poczynania bacznie obserwuje dwójka jego starych znajomych.

Mechanika

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon cyklu, Resident Evil 4 jest tytułem od podstaw przystosowanym do wartkiej akcji. Podstawową zmianą jest tu umieszczenie kamery za plecami bohatera (TPP), a nie pod statycznym, często izometrycznym kontem. Inspiracje gatunkowe idą jednak nieco dalej – Leon jest całkiem sprawny i nieźle radzi sobie z większymi hordami przeciwników, to kopiąc oponentów z półobrotu, to zabijając nożem, to znów z gracją unikając ataków, by ostatecznie z charakterystycznego pistoletu z celownikiem laserowym posłać im celną kulę między oczy.

Z racji tego, że przeciwnicy nie są zombie, a jedynie kierowanymi przez pasożyta ludźmi, ich taktyki także są zgoła inne – potrafią porozumiewać się między sobą i wyprowadzać bardziej skoordynowane ataki niż bezmyślna horda nieumarłych. Często ich celem jest np. odebranie Leonowi eskortowanej przez bohatera Ashley, co wprowadza do rozgrywki dodatkowy element, o którym gracz musi myśleć przy wielu potyczkach. Młoda dama przydaje się także w rozwiązywaniu klasycznych dla serii zagadek i przy otwieraniu niektórych przejść.

Kolejną nowością jest system ekwipunku. Gracz zmuszony jest do układania swego wyposażenia w specjalnej walizce w taki sposób, by oszczędzić jak najwięcej miejsca (czasem przypomina to granie w Tetrisa). Od tajemniczego handlarza możemy także kupić kolejne bronie do naszego arsenału lub wzmocnić istniejące (wszystko za odpowiednią opłatą).

Tryby gry

Po pierwszym przejściu gry odblokowane zostają trzy dodatkowe tryby rozgrywki. W Separate Ways i Assignment Ada wcielamy się w pewną agentkę chińskiego pochodzenia, odpowiednio przechodząc 5 dodatkowych rozdziałów historii z jej perspektywy i szukając w starych lokacjach próbek Las Plagas. The Mercenaries to zaś minigra, w której zbieramy punkty za zabijanie przeciwników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 8674 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 194 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Resident Evil 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Resident Evil 4

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 2.4 GHz
 • 512 MB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
 • 7 GB HDD
 • Windows 2000/XP
Android

Android

 • Wymagania sprzętowe:
 • Smartfony i tablety firmy Samsung
Resident Evil 4: Wii Edition - recenzja gry
Resident Evil 4: Wii Edition - recenzja gry

Recenzja 1 sierpnia 2007, 10:42

Gameplay Residenta 4 to temat na sporych rozmiarów filozoficzną rozprawkę. Nie da się w pełni uchwycić słowami tego, jak przyjemnie jest grać w tę grę. Wszystko jest tu na dobrą sprawę zaskryptowane, nie mamy specjalnego wrażenia wolności – ale zabieg ten umożliwił autorom iście reżyserskie prowadzenie gracza za rękę; ofiarowanie mu możliwości wyboru, które są w istocie tylko sprytnie wymalowanym złudzeniem. No bo faktycznie, mechanika umożliwia nam przechodzenie każdego pomieszczenia na multum sposobów, spośród których większość nie jest ani lepsza, ani gorsza. Przez cały czas mamy jednak wrażenie, że Wielki Brat wszystko to widzi i nadzoruje, byśmy nie przekombinowali. Każdy nasz krok zdaje się być precyzyjnie zaplanowany przez twórców. I wrażenie to wyrasta pewnie stąd, że gra od początku do końca trzyma poziom. Zdarzają się dłużyzny, ale cholibka, nawet kiedy wchodzisz do nowego obszaru i myślisz sobie „łojeeezzu, znowu 30 zombiaków do ciupnięcia, zanim przejdę dalej”, to I TAK stanie się tam coś, co cię zaskoczy.

GCN
PS2
PC
Wii
iOS
AND