Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Warner Bros. Games

Firma producent wydawca

Amerykańska firma, istniejąca od 2004 roku, a od 2021 roku należąca do konglomeratu Warner Bros. Discovery. Firma Warner Bros. Interactive Entertainment wydaje swoje gry pod marką Warner Bros. Games (WB Games), a produkcje sygnowane jej logo można znaleźć na każdej liczącej się platformie.

Historia

O wejściu na rynek gier wideo firma Warner Bros. Poinformowała w styczniu 2004 roku. Wówczas to na branżowej mapie pojawiły się Warner Bros. Interactive Entertainment, a także Warner Bros. Games, czyli marka, pod którą WBIE miało wydawać swoje gry. Na stanowisku starszego wiceprezesa firmy zasiadł Jason Hall – jeden z założycieli studia Monolith Productions, które niedługo później zostało przejęte przez Warner Bros. W 2005 roku WBIE zostało przeniesione do dywizji Warner Bros. Home Entertainment.

Pierwszą produkcją, której wydaniem Warner Bros. Games zajęło się w pełni samodzielnie, było Justice League Heroes z 2006 roku. Rok później wydawca podzielił się planami znacznego rozszerzenia swojej działalności na poletku gier wideo i przystąpił do swoistej ofensywy.

Ekspansja

Pierwszym owocem tej ostatniej było przejęcie brytyjskiego studia TT Games za 100 milionów funtów. W 2008 roku Warner Bros. Games zaczęło inwestować w firmę Eidos, a w 2009 roku wypuściło swój pierwszy wielki hit, czyli grę LEGO Batman: The Videogame. Ponadto w tym samym roku firma przejęła od Paramount Pictures prawa do filmowych adaptacji cyklu Tomb Raider. Niedługo później pod skrzydłami Warner Bros. Games znalazły się takie ekipy, jak niezależne Snowblind Studios, a także wcześniej należące do firmy Midway studio w Chicago oraz zespół Surreal Software; wraz z nimi w rękach WB Games znalazły się marki Joust, Mortal Kombat, The Suffering, Wheelman oraz Spy Hunter.

W roku 2010 do grona zespołów działających pod skrzydłami WB Games dołączyło brytyjskie Rocksteady Studios. Poza tym firma otworzyła nowe studio deweloperskie – WB Games Montreal – które miało zająć się tworzeniem gier opartych na licencji DC Comics. Niedługo później firma przejęła także zespół Turbine Entertainment (który został przemianowany na WB Games Boston). W tym samym roku ekipa Surreal Software została wcielona do Monolith Productions; dwa lata później podobny los roku spotkał Snowblind Studios. Rok 2011 to również premiery niezwykle ciepło przyjętych gier Mortal Kombat oraz Batman: Arkham City.

W 2013 roku pod skrzydłami Warner Bros. Interactive Entertainment wyrosło jeszcze jedno studio – WB Games San Francisco, natomiast w 2014 roku zespół Monolith Productions dostarczył swoje spojrzenie na uniwersum Władcy Pierścieni, w postaci gry Śródziemie: Cień Mordoru.

W styczniu 2017 roku Warner Bros. Interactive Entertainment ogłosiło, że wykupiło ekipę Avalanche Software, niedawno zamkniętą przez Disney Interactive Studios; po jej odrodzeniu na jej czele ponownie stanął John Blackburn. O tym, że był to strzał w dziesiątkę, WBIE miało się przekonać w 2023 roku... ale nie uprzedzajmy faktów. W lutym natomiast należąca do Warner Bros. Interactive Entertainment firma TT Games kupiła studio Playdemic, które od tej pory miało tworzyć przeznaczone na urządzenia mobilne gry oparte na marce LEGO. W 2017 roku utworzono również markę Portkey Games, pod którą miały być wydawane gry osadzone w uniwersum Harry’ego Pottera, a także przejęto studio Agora Games, które przechrzczono na WB Games New York. Dwa lata później na branżowej mapie pojawiło się jeszcze jedno studio działające pod skrzydłami opisywanej firmy, czyli WB Games San Diego.

Nowy właściciel

W połowie 2020 roku pojawiły się doniesienia, zgodnie z którymi cała dywizja WBIE miała zostać sprzedana przez koncern AT&T, czyli firmę-matkę Warner Bros. (a dokładnie – WarnerMedia). Choć niedługo później owe plotki zostały zdementowane, w maju 2021 roku gruchnęła wiadomość o tym, że firma w istocie znajdzie nowego właściciela, w postaci grupy Discovery. Jedyną „ofiarą” całego przedsięwzięcia było studio Playdemic, które w 2021 roku zostało przejęte przez firmę Electronic Arts.

W 2023 roku na sklepowych półkach wylądowało Dziedzictwo Hogwartu, czyli gra RPG akcji, osadzona w uniwersum Harry’ego Pottera. Tytuł nie tylko stanowił opus magnum studia Avalanche Software, lecz również odniósł gigantyczny sukces artystyczny oraz komercyjny.


Plany wydawnicze na przyszłość

Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości2024

MultiVersus2024

Wonder Womanbrak danych

Współpracujący z Warner Bros. Games producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Warner Bros. Games


NetherRealm Studios

Traveller’s Tales / TT Games

Avalanche Software

Turtle Rock Studios

Player First Games

Rocksteady Studios

WB Games Montreal

Monolith Productions

Techland

WayForward

Turbine Entertainment

W Polsce Warner Bros. Games współpracuje z:


Cenega S.A.