Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XSXPS5XONE
Okładka Back 4 Blood (PC)

Back 4 Blood

B4B

Kooperacyjna strzelanka FPP, w której gracze trafiają do świata opanowanego przez zombie. Back 4 Blood jest dziełem zespołu Turtle Rock Studios, który wcześniej stworzył między innymi takie pozycje jak Evolve czy bestsellerowe Left 4 Dead.

Akcji | FPP | zombie | postapokalipsa | FPS | sieciowe | kooperacja | strzelanki | Find Your Next Game

Okładka Back 4 Blood (PC)

data premiery gry:

22cze2021za 112dni

PC PS4 XONE PS5 XSX

Back 4 Blood to strzelanka z widokiem z pierwszej osoby (FPS), której wydarzenia osadzone zostały w realiach apokaliptycznego świata zombie. Za jej produkcję odpowiada Turtle Rock Studios, znane już z pracy nad takimi tytułami jak Evolve czy utrzymane w tej samej tematyce Left 4 Dead. Wydaniem B4B zajęła się natomiast firma Warner Bros. Interactive Entertainment.

Fabuła

Światem wstrząsa katastrofa. W wyniku epidemii wywołanej śmiercionośnym pasożytem wyginęła znaczna część ludzkiej populacji. Miasta zostały ponadto opanowane przez Ridden – żywicieli pasożyta, przeobrażającego ich w potworne, siejące zniszczenie kreatury. Grupka ocalałych, zwana „czyścicielami”, postanawia wspólnie stawić czoła hordzie wygłodniałych zombiaków i odzyskać chylącą się ku zagładzie cywilizację.

Gameplay

Głównym celem rozgrywki jest oczyszczanie lokacji z zagrażających bohaterom „zarażonych” i wypełnienie misji. Zanim gracz rozpocznie zabawę, wybiera jednego z ośmiu „ocalałych”, którym chce rozegrać daną mapę. Każda z postaci posiada kilka unikalnych zdolności oraz dostęp do dodatkowego ekwipunku, przypisany jest jej również określony typ broni (którą gracz może jednak wymieniać podczas samej rozgrywki). Po dokonaniu wyboru gracz wraz ze swoimi sojusznikami (trzema innymi postaciami, sterowanymi przez znajomych lub komputer) zostaje przeniesiony na pełną zombie mapę i rozpoczyna walkę o przetrwanie.

Podczas gry może być atakowany zarówno przez zwykłych „zarażonych” (takich, jak Shambling Ridden Swarm, Ridden lub Sprinters), jak i tych posiadających różne unikatowe formy oraz specjalne umiejętności (Bruisers, Retches czy Hockers). Drużyna może również stanąć w szranki z sześciometrowym mutantem (Ogre), pełniącym w grze funkcję bossa.

Karty

W B4B zastosowany został nowy system kart „roguelike”, dzięki któremu możliwe jest tworzenie niestandardowych talii i kompilacji kart dodatkowo urozmaicających rozgrywkę. Wybór kart odbywa się przed rozpoczęciem każdego kolejnego poziomu. Corruption cards utrudniają zabawę, wywierając wpływ na warunki pogodowe oraz typy przeciwników, z jakimi drużyna będzie musiała się mierzyć. Poza tym każdy gracz ma do dyspozycji trzy Active cards pozwalające na wybór dodatkowych talentów i umiejętności mogących wpłynąć np. na szybkość regeneracji zdrowia postaci lub skuteczność jej ataków. Możliwe do wyboru specjalne profity podzielone zostały na cztery kategorie: reflex (niebieskie karty), discipline (czerwone), brawn (zielone) oraz fortune (żółte). Gracz ma ograniczony czas na podjęcie decyzji, które z kart mogą okazać się najbardziej przydatne do walki z wylosowanymi przeciwnikami.

Co-op

Gra posiada kilka wariantów rozgrywki – można ją rozgrywać zarówno w pojedynkę, jak i w trybach co-op (kooperacji) czy PvP (player vs player). Jeżeli gracz ma plany samotnie stawić czoła panoszącym się po świecie zombie, ma możliwość wyboru kampanii fabularnej, w której pozostali członkowie drużyny sterowani są przez sztuczną inteligencję. Kampanie zostały jednak zaprojektowane głównie z myślą o grze w trybie współpracy. W tym wariancie gracze mogą tworzyć drużyny, składające się maksymalnie z czterech osób. Głównym celem podzielonej na rozdziały kampanii, poza samym eliminowaniem zombiaków, jest wykonywanie konkretnych misji.

Ostatni tryb – player vs player – umożliwia natomiast grę w osiem osób. Formowane są dwie drużyny – w jednej gracze wcielają się w „czyścicieli”, w drugiej natomiast w straszliwych „zarażonych”. Obydwie strony mają dostęp do unikalnych broni i zdolności, dysponują również specjalnymi umiejętnościami.

Zaproszeni do gry znajomi mogą w dowolnym momencie dołączyć, jak i opuścić rozgrywkę.

Kwestie techniczne

Back 4 Blood to gra trójwymiarowa, utrzymana w konwencji fotorealistycznej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Oczekiwania czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 196 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,00 PLN

Gry podobne do Back 4 Blood

Wymagania wiekowe Back 4 Blood

18+

Back 4 Blood - zwiastun i gameplay z gry autorów Left 4 Dead
Back 4 Blood - zwiastun i gameplay z gry autorów Left 4 Dead

wiadomość11 grudnia 2020

W trakcie The Game Awards 2020 zaprezentowano wreszcie pierwsze materiały z Back 4 Blood, czyli kooperacyjnej strzelanki studia Turtle Rock, pomyślanej jako duchowy spadkobierca najsłynniejszego projektu tego zespołu – Left 4 Dead.

Zapowiedź Back 4 Blood - twórcy Left 4 Dead znów robią grę z zombie
Zapowiedź Back 4 Blood - twórcy Left 4 Dead znów robią grę z zombie

wiadomość14 marca 2019

Warner Bros. Interactive Entertainment i Turtle Rock Studios zapowiedziały Back 4 Blood - duchowego spadkobiercę popularnej serii Left 4 Dead. Jeśli tęskniliście za kooperacyjnym strzelaniem do zombie, to ta produkcja powinna Was zainteresować.

PC
PS4
XONE
PS5
XSX