Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4XONE
Okładka Batman: Return to Arkham (PS4)

Batman: Return to Arkham

Zestaw dwóch zremasterowanych wersji przygodowych gier akcji z serii Batman: Arkham oraz wszystkie pakiety DLC do nich. Odświeżone edycje zostały przygotowane przez firmę Virtuos, znaną z innych tego typu projektów.

Akcji | TPP | sandbox | DC Comics | Batman | detektywistyczne | komiksy | superbohaterowie | beat 'em up | pakiet | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Batman: Return to Arkham (PS4)

data premiery gry:

18paź2016

PS4 XONE

Batman: Return to Arkham na konsoli PS4 i XONE to zestaw dwóch zremasterowanych wersji przygodowych gier akcji z serii Batman: Arkham, opracowanych przez studio Rocksteady. Oba tytuły były popularne wśród graczy i wielokrotnie nagradzane przez krytyków, wpłynęły także znacząco na kształt innych produkcji z gatunku. Za przygotowanie odświeżonych edycji gier odpowiada firma Virtuos, mająca na koncie wiele podobnych projektów, jak chociażby kolekcję Final Fantasy X/X-2 HD Remaster czy Heavy Rain na PlayStation 4.

W skład kolekcji wchodzą:

Batman: Arkham Asylum z 2009 roku to pierwsza odsłona cyklu. Jej akcja rozgrywa się na terenie szpitala psychiatrycznego Arkham, gdzie zamknięci są najgroźniejsi przestępcy z Gotham. Po schwytaniu Jokera, Człowiek-Nietoperz przewozi pojmanego złoczyńcę do jego celi. Na miejscu okazuje się jednak, że wszystko to stanowiło element misternie uknutego planu, a Batman musi stawić czoła przebywającym tam zbirom (wśród nich jest Victor Zsasz, Killer Croc, Harley Quinn i Poison Ivy). Produkcja po raz pierwszy przedstawiła graczom unikalny i wyjątkowo płynny system walki wręcz, w którym gracze budują długie kombosy i wykorzystują rożnego rodzaju gadżety.

Batman: Arkahm City z 2011 roku rozbudował formułę oryginału. Kampania fabularna gry została osadzona została kilka miesięcy po wydarzeniach przedstawionych w części pierwszej. Dawne slumsy Gotham otoczone zostały murem, za którym umieszczono szczególnie groźnych kryminalistów. Człowiek-Nietoperz obawia się jednak, że lada chwila sytuacja może wymknąć się spod kontroli i stara się powstrzymać złoczyńców, zanim będzie za późno. Mechanika łączy elementy gry akcji oraz widowiskowej bijatyki w stylu beat'em up. W trakcie rozgrywki gracze mogą swobodnie eksplorować wycinek Gotham, wykonując liczne zadania poboczne oraz rozwiązując zagadki.

Kwestie techniczne

Oba tytuły wchodzące w skład kolekcji Batman: Return to Arkham na PS4 i XONE nie są jedynie prostymi portami na nowych platformach sprzętowych. Produkcje korzystają z silnika Unreal Engine 4. Z przesiadką na nowy engine związane były liczne poprawki w oprawie graficznej. Zmianom uległy trójwymiarowe modele i efekty świetlne. Wprowadzone zostały także nowe tekstury. Jeżeli chodzi o model rozgrywki nie zdecydowano się na drastyczne zamiany. Warto odnotować jednak, że Batman: Return to Arkham zawierać wszystkie wydane DLC dla obu produkcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 260 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189,90 PLN

Wymagania wiekowe Batman: Return to Arkham

18+

Recenzja gry Batman: Return to Arkham - jak zepsuć dwie świetne produkcje
Recenzja gry Batman: Return to Arkham - jak zepsuć dwie świetne produkcje

Recenzja 28 października 2016, 13:52

O ile więc zmiany poczynione w obrębie grafiki znajdą zarówno zwolenników, jak i przeciwników, o tyle trudno dobrym słowem potraktować płynność animacji. Żadna z gier nie trzyma framerate’u. Brak blokady 30 klatek na sekundę, objawiający się nieustannymi drobnymi zacięciami, jest prawdziwą zmorą, która potrafi odrzucić od zabawy. W Arkham Asylum to dosłownie dramat. Zamiast cieszyć się oklepywaniem facjat bandziorom, nieustannie czułem dyskomfort. W Arkham City jest może ciut lepiej, niemniej nie jestem w stanie pojąć, jakim cudem obie gry przeszły kontrolę jakości. Pakiet zaliczył już jedną obsuwę i zdaje się, że Warner wbrew zdrowemu rozsądkowi postanowił tak niedorobione produkcje wypchnąć na rynek w najgorętszym okresie sprzedażowym. Czyżby nie było już szans na wprowadzenie poprawek? Czy też wypuszczenie poniewczasie łatki załatwi sprawę? Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, wydawca ponownie strzela sobie w kolano.

PS4
XONE