Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS5PCSwitchPS4XSXXONE
Okładka Mortal Kombat 11 Ultimate (PS5)
OkładkaMortal Kombat 11 Ultimate (PS5)

Mortal Kombat 11 Ultimate

Mortal Kombat 11 Ultimate to kompletna, zawierająca wszystkie DLC, edycja jedenastej części serii brutalnych bijatyk. Gra wyszła także na konsole nowej generacji PlayStation 5 i Xbox Series X, na których wykorzystano w jeszcze lepszym stopniu usprawniony silnik Unreal Engine.

Bijatyki | na 2 osoby | 2.5D | podzielony/wspólny ekran | urban fantasy | bardzo brutalne | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Mortal Kombat 11 Ultimate Premiera

17lis2020

PC Switch PS4 XONE XSX PS5

Gry podobne do Mortal Kombat 11 Ultimate

Street Fighter 6

The King of Fighters XV

Omen of Sorrow

Mortal Kombat 11 Ultimate to kompletne wydanie jedenastej odsłony kultowej serii brutalnych bijaktyk, której początek datuje się na 1992 rok. Edycja ta została rozszerzona o wszystkie wydane do tej pory dodatki. Mortal Kombat 11 wyprodukowało NetherRealm Studios we współpracy z polską firmą QLOC.

Pierwotna wersja Mortal Kombat 11 działa na silnie zmodyfikowanym silniku Unreal Engine 3, oferując wysokiej jakości grafikę z efektownie wyglądającymi ciosami, w tym tzw. fatality. Studio NetherRealm na potrzeby wydań na PlayStation 5 i Xboksa Series X/S odświeżyło silnik, przechodząc na Unreal Engine 4 i wprowadzając ulepszenia renderowania we współpracy z zespołem programistów KoreTech. Wersje te mogą pochwalić się lepszą oprawą wizualną (dynamiczna rozdzielczość 4K i ogólne podrasowanie szaty graficznej) i znacząco skróconymi czasami ładowania.

Posiadacze PlayStation 4 i Xboksa One otrzymali darmowy upgrade na konsole nowej generacji. Co więcej, gra obsługuje funkcję cross-play, która umożliwia rozgrywkę pomiędzy graczami z różnych platform sprzętowych. Nie dotyczy ona jednak użytkowników PC i Nintendo Switch.

W skład Mortal Kombat 11 Ultimate wchodzi nie tylko podstawowa wersja gry, ale także zestawy Kombat Pack 1 (obejmuje 25 skórek dla postaci i sześć nowych grywalnych bohaterów: Shang Tsunga, Nightwolfa, Sindel, Jokera, Terminatora T-800 i Spawna), Kombat Pack 2 (zawiera postacie Mileeny, Raina i Johna Rambo z głosem i wyglądem Sylvestra Stallone’a, który był bohaterem filmów Rambo) i rozbudowany fabularny dodatek Mortal Kombat 11: Aftermath (dodaje nowy wątek o Liu Kangu, 25 skórek dla postaci i trójkę bohaterów: Fujina, Sheeve i RoboCopa). W sumie kompletna edycja Mortal Kombat 11 liczy 37 grywalnych postaci.

Fabuła

Mortal Kombat 11 oferuje starannie wyreżyserowany i filmowy tryb fabularny, który przedstawia dalsze losy bohaterów z Mortal Kombat X. Postacie spotykają się ze swoimi wersjami z przeszłości w wyniku działań tajemniczej Kroniki. Wszyscy muszą stawić jej czoła, by zapobiec napisaniu historii na nowo. Opowieść podzielona jest na rozdziały, a w każdym kierujemy innym bohaterem – choć czasem możemy wybierać między jedną z dwóch postaci biorących udział w danej scenie.

W Mortal Kombat 11 Ultimate gracze mają dostęp również do fabularnego rozszerzenia (Mortal Kombat 11: Aftermath), którego akcja skupia się na bogu ognia Liu Kangu, pełniącym rolę opiekuna czasu i obrońcy Wymiaru Ziemskiego. Protagonista zmuszony jest zwerbować do pomocy dwóch sojuszników, by sprostać nadchodzącemu zagrożeniu.

Mechanika

W trakcie zabawy w Mortal Kombat 11 bierzemy udział w pojedynkach toczonych na zróżnicowanych arenach. Dynamiczne starcia są niezwykle krwawe, a ich brutalność podkreślają spektakularne fatality, czyli specjalne ciosy wieńczące walkę. Autorzy oddają nam do dyspozycji szeroką gamę wojowników – oprócz starych znajomych, jak Raiden czy Scorpion, na liście można znaleźć również zupełnie nowe twarze. Poza tym w grze zaimplementowano specjalny system Custom Character Variations, pozwalający na dostosowanie poszczególnych zawodników do indywidualnych preferencji.

Rozgrywka jest nieco wolniejsza niż w poprzedniej części serii, a poza tym wprowadzono też inne zmiany. Ciosy X-Ray zastąpiono atakami Fatal Blow, które można wykonać tylko wtedy, gdy naszej postaci pozostaje już niewiele punktów życia. Są też ciosy Crushing Blows, aktywowane automatycznie, jeśli spełnione zostają konkretne warunki – na przykład gdy Scorpion trafi wroga włócznią z pełnej długości areny, albo gdy zakończymy kombo jednym, wymagającym ciosem specjalnym.

Tryby gry

Poza kampanią fabularną przygotowano sporo zawartości dla jednego gracza. Powracają klasyczne Wieże z szeregiem wyzwań, a także Wieże Czasu, które urozmaicają pojedynki różnymi modyfikatorami i czynnikami zewnętrznymi. Pozwalają nawet stoczyć walki z bossami – podczas nich trzech graczy po kolei walczy z jednym, wyjątkowo silnym wrogiem. W Wieżach Czasu zdobywamy nagrody i ulepszenia przedmiotów. Cały sprzęt, co warto zaznaczyć, nie daje przewagi w rozgrywce sieciowej. Jest także tryb Krypty, w której zwiedzamy ruiny i otwieramy kolejne skrzynki ze skarbami.

W trybie online toczymy pojedynki rankingowe albo mniej zobowiązujące – w tych pierwszych nie możemy wykorzystywać własnych wariacji bohaterów. Jest też system turniejowy, który pozwala w wygodny sposób zorganizować poważną rywalizację w gronie znajomych.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Mortal Kombat 11 Ultimate cena w dniu premiery: 229,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Mortal Kombat 11 Ultimate

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Mortal Kombat 11 Ultimate Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i7-750 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7950 lub lepsza
  • Windows 7/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Windows 7/10 64-bit
PC
Switch
PS4
XONE
XSX
PS5