Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3WiiU
Okładka Batman: Arkham City (PC)

Batman: Arkham City

Batman: Arkham City Armored Edition

Sequel wydanej w 2009 roku gry akcji Batman: Arkham Asylum. Podobnie jak pierwowzór, kontynuację wyprodukowało brytyjskie studio Rocksteady we współpracy z firmą Warner Bros. Interactive.

Akcji | TPP | sandbox | DC Comics | Batman | detektywistyczne | komiksy | superbohaterowie | beat 'em up

Okładka Batman: Arkham City (PC)

data premiery gry:

18paź2011

PS3 X360

22lis2011

PC

18lis2012

WiiU

Batman: Arkham City to kontynuacja gry akcji przenoszącej nas do świata znanego z komiksów o tytułowym bohaterze. Za stworzenie produkcji odpowiada RockSteady Studios, które opracowało świetny pierwowzór (Batman: Arkham Asylum) oraz Urban Chaos: Riot Response (PS2, Xbox).

Akcja gry zaczyna się kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszej części. Quincy Sharp, były naczelnik zakładu Arkham, po przypisaniu sobie zasług Batmana został mianowany burmistrzem Gotham. Jedną z jego pierwszych decyzji było wykupienie znacznej części lokalnych slumsów, wyrzucenie z nich normalnych mieszkańców, ogrodzenie terenu, a następnie wpuszczenie tam zbirów z Arkham. O dziwo, zamiast się nawzajem powyrzynać lokatorzy tego nietypowego więzienia zgrupowali się w kilka gangów i każdym z nich dowodzi jeden klasyczny łotr z komiksów o Batmanie. Z ramienia burmistrza całym tym terenem zarządza tajemniczy szaleniec znany jako Hugo Strange. Daje on więźniom pełną swobodę, a jedyną regułą jest zakaz podejmowania prób ucieczki.

Ogólna mechanika rozgrywki w Arkham City jest bardzo zbliżona do poprzedniej części serii. Batman w zależności od upodobań może więc przystępować do bezpośrednich walk z przeciwnikami, polegając na bogatym wachlarzu ruchów (kopnięcia, ciosy nokautujące, kontrataki, uniki, kombinacje uderzeń itp.), bądź też pozostawać w ukryciu i skupiać się na eliminowaniu wrogów z zaskoczenia. Same walki są tym razem jeszcze bardziej emocjonujące i w wielu przypadkach trudniejsze, wymagając radzenia sobie między innymi z więźniami wyposażonymi w broń palną, tarcze, zbroje, noże czy paralizatory. W grze nie zabrakło także niezwykle ekscytujących pojedynków z bossami, wymuszającymi wykazywanie się kreatywnością oraz dużą zręcznością.

Oprócz brania udziału w bójkach Człowiek-Nietoperz zajmuje się również eksploracją okolicy i rozwiązywaniem licznych zagadek. Świat gry jest znacznie bardziej otwarty niż w poprzedniej części cyklu, a także oferuje większą liczbę zadań do wykonania. Oprócz przechodzenia głównego wątku fabularnego możemy zaliczać misje poboczne, odnajdywać porozmieszczane po całej okolicy zagadki czy rozwiązywać łamigłówki autorstwa Człowieka-Zagadki. W opisywanej kontynuacji dostępne są wszystkie gadżety Batmana znane z Arkham Asylum, przy czym część z nich doczekała się istotnych zmian (możemy teraz np. zmieniać kierunek przemieszczania się podczas korzystania z wyrzutni lin). Tytułowy bohater może również korzystać z wielu zupełnie nowych zabawek, jak chociażby urządzenia wysyłającego impulsy elektrycznego czy granatu pozwalającego na zamrażanie wybranych elementów otoczenia.

W trakcie pobytu w Arkham City tytułowy bohater obcuje z jeszcze większą niż wcześniej liczbą postaci znanych z uniwersum DC Comics. Oprócz Jokera są to między innymi Harvey „Dwie Twarze” Dent, Pingwin, pan Freezee, Deadshot, Harley Quinn czy Hugo Strange. Co ciekawe, gra oprócz zabawy Batmanem oferuje również możliwość wcielenia się w postać Kobiety-Kota. Seksowna kocica dysponuje unikatowym wachlarzem umiejętności oraz gadżetów, do których zaliczany jest między innymi bicz. Kobieta-Kot posiada ponadto własne wyzwania i może przystąpić do kilku dodatkowych fabularnych misji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 8225 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 4480 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Batman: Arkham City

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Batman: Arkham City

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.5 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 768 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 17.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
  • łącze internetowe
Nietoperz w jeszcze lepszej formie - recenzja gry Batman: Arkham City
Nietoperz w jeszcze lepszej formie - recenzja gry Batman: Arkham City

Recenzja 14 października 2011, 14:59

Batman nie byłby sobą bez swoich zabawek i także w tej dziedzinie należy odnotować spory progres. W grze obecne są wszystkie elementy wyposażenia z „jedynki”, przy czym większość z nich doczekała się istotnych usprawnień. Na przykład linki z hakiem możemy teraz używać jako katapulty, a deszyfratora sekwencyjnego między innymi do włamywania się do systemów bezpieczeństwa, co zobrazowane zostało w postaci fajnej minigry. Jeszcze ciekawiej prezentują się zupełnie nowe urządzenia, które absolutnie nie sprawiają wrażenia dodanych na siłę. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne z nich to impuls elektryczny, wykorzystywany zarówno do ogłuszania rywali, jak i tymczasowego uaktywniania silników przemysłowych. Genialne są też przedmioty zaprojektowane przez pana Freeze’a, dzięki którym da się np. zamrażać oponentów. Zdobywanie kolejnych gadżetów i ulepszeń do już posiadanych zostało świetnie wyważone, przez co praktycznie do samego końca gry jesteśmy sukcesywnie obdarowywani nowym sprzętem.

PC
PS3
X360
WiiU