Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3X360
Okładka Joust (PS3)

Joust

Joust jest platformówką, którą wypuściła na rynek firma Williams Electronics w roku 1982. Dzięki programistom z Digital Eclipse, posiadającym w swoim dorobku podobne produkcje grą tą mogą cieszyć się także posiadacze Xboxa 360.

Zręcznościowe

Okładka Joust (PS3)

data premiery gry:

22lis2005

X360

24maj2007

PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Joust jest platformówką, którą wypuściła na rynek firma Williams Electronics w roku 1982. Dzięki programistom z Digital Eclipse, posiadającym w swoim dorobku podobne produkcje grą tą mogą cieszyć się także posiadacze Xboxa 360. Porozumienie Midway (wydawcy tej gry) z Microsoftem zaowocowało udostępnieniem Joust użytkownikom, korzystającym z serwisu Xbox Live Arcade.

W samej grze wcielamy się w dzielnego rycerza, ujeżdżającego strusiopodobnego ptaka. Do walki z podobnymi nam przeciwnikami wykorzystujemy tylko lance i własną zręczność. Trzy typy przeciwników (zwanych Bounders, Hunters i Shadow Lords) poruszają się z różną prędkością oraz posiadają mniejszą bądź też większą odporność na nasze ataki. Po unicestwieniu przeciwnika pojawia się jajko. Gdy złapiemy je natychmiast otrzymamy punkty. Jeśli się to nie udaje, w jego miejsce pojawia się nowy mocniejszy wróg do pokonania. Do poruszania wykorzystujemy tylko trzy przyciski. Dwa odpowiadają za lot w prawą bądź też lewą stronę ekranu, a dzięki ciągłemu wciskaniu trzeciego guzika zmuszamy naszego kompana do machania skrzydłami, tym samym powodując wznoszenie się. Rozgrywkę toczymy na jednej planszy, na której znajdują się poziomo położone platformy. Na samym dole płynie lawa, która co jakiś czas podnosi się zabijając wszystkich, którzy nie zdążą uciec na górę ekranu. Sama gra nie ma końca, całość rozchodzi się o zdobycie jak największej liczby punktów.

W Joust możemy grać samemu lub też ze znajomym w trybie versus oraz kooperacji. Jeśli stajemy przeciwko sobie, punkty zyskujemy nie tylko dzięki niszczeniu wrogów, ale również dzięki atakowaniu siebie nawzajem. W drugim trybie możemy stanąć ramię w ramię z przyjacielem przeciwko wrogom (nadal jednak istnieje możliwość zabicia przez przypadek współtowarzysza).

Dwuwymiarowa grafika doskonale podkreśla oldschoolowe korzenie tego tytułu. Xbox pozwala na wyświetlanie jej w standardzie HD (720p lub 1080i). Mamy także możliwość powrotu do grafiki, znanej z lat osiemdziesiątych XX wieku. Dźwięki nie przeszły żadnych przełomowych zmian i brzmią podobnie jak w oryginale.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Joust

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Joust

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
X360
PS3