Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Dying Light: The Following (PC)

Dying Light: The Following

Największe rozszerzenie do Dying Light – rodzimej gry akcji studia Techland z 2015 roku. Dodatek The Following przenosi nas na obrzeża miasta Harran.

To jest dodatek do gry Dying Light.

Akcji | FPP | survival horror | zombie | elementy RPG | multiplayer | polskie | kooperacja | crafting | parkour

Okładka Dying Light: The Following (PC)

data premiery gry:

9lut2016

PC XONE PS4

The Following na PC, PS4 i XONE to ogromne rozszerzenie fabularne do popularnej gry akcji Dying Light z 2015 roku. Za dodatek odpowiada studio Techland, czyli autorzy „podstawki”, którzy na swoim koncie mają także kilka innych tytułów, w tym Dead Island i Call of JuarezProdukt ten wymaga do działania podstawowej wersji gry, mimo że jego zawartość nie jest bezpośrednio zintegrowana z oryginałem – nowa przygoda funkcjonuje jako odrębna (od właściwej kampanii) opcja w menu głównym, dostępna od samego początku zabawy z Dying Light.

Fabuła

Wprawdzie scenariusz The Following został opracowany jako zwieńczenie historii Kyle’a Crane’a, to akcja dodatku nie ma ściśle określonego miejsca w chronologii wydarzeń względem fabuły „podstawki” – gracz może cieszyć się naprzemiennie obiema kampaniami (za każdym razem przenosząc między nimi postępy w rozwoju bohatera).

Akcja dodatku toczy się na rozległej przestrzeni wokół miasta Harran. Naszym zadaniem jest pomóc Crane’owi zinfiltrować obóz wyznawców pewnego kultu. Członkowie należący do tego tajemniczego ugrupowania są podobno odporni na ugryzienia zombie i potrafią wykorzystywać monstra do własnych celów. W związku z tym mogą być kluczem do pozbycia się zarazy. Problem w tym, że zanim dostaniemy się na audiencję u ich przywódców, musimy wykonać szereg zadań, dzięki którym mieszkańcy obrzeży Harran zaczną nas dopuszczać do swych tajemnic.

Mechanika

Rozgrywka w The Following w wersji na platformę PC, PS4 i XONE różni się nieco od tej z Dying Light. Przede wszystkim deweloperzy starali się dać graczom więcej swobody, dzięki czemu w niektórych miejscach możemy samodzielnie wybierać kolejne zadania. Wielkie znaczenie ma również nowa lokacja, która jest mniej więcej dwa razy bardziej rozległa niż obszar z „podstawki”. Podczas zabawy przemieszczamy się głównie po otwartych przestrzeniach, więc korzystamy z samochodu typu buggy. Do dyspozycji mamy tylko jeden model, ale podlega on szerokiemu zakresowi modyfikacji – pojazd zaopatrujemy w coraz lepsze części (silnik, opony, zawieszenie etc.), wyposażamy go też w broń (miotacz ognia, zderzak z kolcami etc.). Kolejne ulepszenia odblokowujemy, gromadząc punkty doświadczenia w nowym, czwartym drzewku rozwoju postaci (zdobywa się je za różne akcje za kierownicą).

Oprócz tego otwarte przestrzenie przełożyły się na nieco zwiększony udział walki na dystans w rozgrywce. To zaś pociągnęło za sobą wprowadzenie nowych rodzajów broni dalekosiężnej (np. kuszy). Niemniej, podczas zabawy w The Following nie brakuje sytuacji i lokacji, w których pierwsze skrzypce nadal gra parkour i używanie broni białej (np. na terenach rafinerii i nadmorskiego miasteczka).

Tryby gry

Tak jak „podstawka”, Dying Light: The Following umożliwia rozgrywkę zarówno w pojedynkę, jak i w trybie współpracy dla maksymalnie czterech osób, które razem oddają się rozmaitym wyzwaniom (np. wyścigom buggy), przechodzą misje fabularne itd. Nie zabrakło też znanej z pierwowzoru zabawy multiplayerowej Be the Zombie, w której czworo ocalałych realizuje różne cele, broniąc się przed atakami potężnego zombie, kierowanego przez piątego gracza.

Kwestie techniczne

Dodatek The Following w wersji na PC, PS4 i XONE wykorzystuje tę samą technologię (szóstą generację Chrome Engine), co Dying Light. Oprawa graficzna rozszerzenia stoi więc na równie wysokim poziomie, z rozległymi przestrzeniami, dużą liczbą postaci wyświetlanych w tym samym czasie na ekranie, szczegółowymi modelami, bardzo dobrymi efektami specjalnymi i zaawansowanym fizyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 1117 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 383 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Gry podobne do Dying Light: The Following

Klasyfikacja PEGI Dying Light: The Following

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Dying Light: The Following

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-8320 4.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6870 lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-4670K 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1 64-bit
Recenzja gry Dying Light: The Following - ostry skręt w kierunku Far Cry'a
Recenzja gry Dying Light: The Following - ostry skręt w kierunku Far Cry'a

Recenzja 9 lutego 2016, 09:00

Nowa mechanika rozwijania akcji okazuje się w swoich założeniach dość ciekawa, ale daleko idąca swoboda bywa okupiona pewnymi stratami. Nie inaczej jest i w tym przypadku – chwilami zaczynamy się czuć zagubieni w całym tym zadaniowym chaosie. W jednym momencie badamy chmurę dziwnych oparów, w drugim naprawiamy elektrownię, a w trzecim szukamy zaginionego skarbu, wspinając się po latarni... i nagle otrzymujemy losowy komunikat, że właśnie Dzieci Słońca postanowiły nam zaufać. Czasy są ciężkie i należy doceniać każdy gest dobroci, ale kiedy przysłowiowe „zdejmowanie kotka z drzewa” decyduje o tym, że tajemnicza grupa właśnie uznała nas za godnych poznania chronionego od lat sekretu, trudno się nie uśmiechnąć. Otwarta konstrukcja fabuły prowadzi więc do absurdalnych sytuacji, choć jeśli wyłączycie na chwilę szare komórki, nie będzie Was to przesadnie razić.

PC
XONE
PS4