Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

505 Games

Firma producent wydawca

Włoski wydawca i dystrybutor gier wideo, należący do koncernu Digital Bros. 505 Games, którego siedziba mieści się w kalifornijskim Calabasas, wydaje gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Firma posiada oddziały w różnych krajach Europy, a także Kalifornii, Chinach oraz Japonii.

Historia

505 Games zostało założone w 2006 roku przez włoski koncern Digital Bros. Firma, której siedziba mieściła się w Mediolanie (z czasem została ona przeniesiona do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie – do Calabasas), w początkowych latach działalności koncentrowała się na wydawaniu gier przeznaczonych na konsolę Nintendo DS.

W 2015 roku 505 Games poinformowało o przejęciu praw do marki Brothers: A Tale of Two Sons od szwedzkiego Starbreeze. W tym samym roku obydwa podmioty nawiązały współpracę, na mocy której 505 Games zobowiązało się do wydania gier OVERKILL's The Walking Dead oraz Payday 2: Crimewave Edition.

W styczniu 2016 roku włoski wydawca podzielił się swoimi planami na przyszłość, z których wynikało, że od tej pory zamierza skupiać się na wydawaniu produkcji opartych na własnych markach. Niedługo później do katalogu wydawniczego firmy dołączyły między innymi takie pozycje, jak Bloodstained: Ritual of the Night oraz Control.

W styczniu 2021 roku roku pod skrzydłami 505 Games znalazła się australijska ekipa Infinity Plus Two, mająca w swoim portfolio serię Puzzle Quest. W tym samym roku dowiedzieliśmy się, że 505 Games wyda grę Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes, będącą duchowym następcą kultowej serii Suikoden. W czerwcu 2022 roku 505 Games poinformowało natomiast, że nabyło firmę D3 Go!, a wraz z nią – prawa do marki Puzzle Quest.