Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONESwitch
Okładka Underworld Ascendant (PC)

Underworld Ascendant

Określana jako duchowy następca słynnej Ultimy Underworld pierwszoosobowa gra RPG akcji (immersive sim) studia OtherSide Entertainment, na czele którego stanął Paul Neurath – współtwórca pierwowzoru.

RPG | FPP | fantasy | dungeon-crawler | crowdfunding | przygodowe gry akcji | RPG akcji | immersive sim

Okładka Underworld Ascendant (PC)

data premiery gry:

anulowana

Switch

15lis2018

PC

20cze2019

PS4

26cze2019

XONE

Underworld Ascendant to gra RPG akcji, będąca duchowym spadkobiercą kultowej serii Ultima Underworld. Za opracowanie produkcji odpowiada studio OtherSide Entertainment, dowodzone przez Paula Neuratha – współtwórcę cyklu Ultima, a także późniejszego szefa firmy Looking Glass Technologies (stojącej za takimi hitami, jak System Shock czy Thief: The Dark Project). Opisywany projekt powstał między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Underworld Ascendant zabiera nas w podróż do fantastycznej podziemnej krainy zwanej Stygijską Otchłanią. Miejsce to zamieszkują trzy inteligentne rasy, czyli Krasnoludy, Mroczne Elfy i będący człekokształtnymi rybami Shamblerzy. Poszczególne frakcje toczą wojnę o wpływy, a na domiar złego nad mieszkańcami podziemi wisi widmo niebezpieczeństwa ze strony nieumarłych. Gracz trafia w sam środek tego tygla; decyzje podjęte przez niego w toku zmagań odcisną piętno na dalszych losach krainy.

Mechanika

Wydarzenia, w których bierzemy udział ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). W trakcie zabawy możemy wcielić się w maga, wojownika lub łotrzyka; opracowany przez deweloperów system rozwoju postaci pozwala jednak na swobodny dobór rozmaitych umiejętności związanych z walką, skradaniem i magią. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by w miarę postępów w przygodzie nauczyć łotrzyka rzucania czarów ofensywnych, maga – władania mieczem, z kolei dzierżącego ciężką broń osiłka – korzystania z zaklęć leczniczych. Ponadto w toku zmagań zwiększamy potencjał bojowy naszego herosa, zaopatrując go w coraz potężnie uzbrojenie, magiczne przedmioty oraz inne przydatne elementy ekwipunku.

Na świat gry składają się podziemne miasta i osady, starożytne świątynie czy też rozległe systemy jaskiń przypominające labirynty. Przemierzając Stygijską Otchłań, wykonujemy rozmaite zadania zlecane przez jej mieszkańców; wśród nich nie brakuje zarówno prostych misji, jak i skomplikowanych intryg. Poszczególne questy można realizować na rozmaite sposoby – produkcja nagradza bowiem spostrzegawczość, kreatywne wykorzystywanie okazji oferowanych przez otoczenie oraz improwizację. Na przykład stojącą nam na drodze pułapkę można unieszkodliwić, unieruchamiając ją przy pomocy kleistego owocu, przeszkodę w postaci drewnianych drzwi – zneutralizować przy pomocy ognia, z kolei oddalony przełącznik możemy aktywować, rzucając w niego jednym ze znalezionych przedmiotów.

To samo tyczy się konfrontacji z przeciwnikami, z którymi starcia toczymy w czasie rzeczywistym, korzystając z szerokiego arsenału broni białej (miecze, sztylety), dystansowej (łuki) oraz zaklęć ofensywnych i defensywnych. Często jednak lepszym pomysłem od pojedynku jest przekradnięcie się w cieniu (co ułatwia obecność strzał z wodą, którymi niczym we wspomnianym Thiefie gasimy pochodnie) lub zwabienie adwersarza w zastawione wcześniej sidła.

Kwestie techniczne

Underworld Ascendant korzysta z technologii Unity, której możliwości zostały należycie wykorzystane przez autorów. Trójwymiarowa grafika tej produkcji została utrzymana w specyficznej stylistyce, lokacje są różnorodne, a modele przeciwników okraszono dużą liczbą detali; dopełnieniem całości jest fakt, że w grze mają zastosowanie prawa fizyki – przykładowo każdy przedmiot ma swoją wagę, przez co drewnianą skrzynią nie rzucimy tak daleko, jak choćby glinianym wazonem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 107,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Underworld Ascendant

Klasyfikacja PEGI Underworld Ascendant

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Underworld Ascendant

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Data premiery i cena Underworld Ascendant – duchowego następcy Ultimy Underworld
Data premiery i cena Underworld Ascendant – duchowego następcy Ultimy Underworld

wiadomość20 sierpnia 2018

Underworld Ascendant, czyli duchowy następca kultowej Ultimy Underworld, trafi na komputery osobiste w listopadzie. Z okazji targów gamescom 2018 opublikowano klimatyczny zwiastun tej produkcji i zapowiedziano jej konsolowe wersje (PS4, XOne, Switch).

Underworld Ascendant ukaże się we wrześniu tego roku
Underworld Ascendant ukaże się we wrześniu tego roku

wiadomość2 czerwca 2018

Studio OtherSide Entertainment ogłosiło, że Underworld Ascendant, czyli gra będąca spadkobiercą serii Ultima Underworld, trafi do sprzedaży we wrześniu tego roku. Udostępniono również nowy zwiastun.

Zakończyła się zbiórka na Underworld Ascendant
Zakończyła się zbiórka na Underworld Ascendant

wiadomość10 marca 2015

Zbiórka na Underworld Ascendant, grę będącą duchowym następcą kultowej serii RPG Ultima Underworld, w serwisie Kickstarter została zakończona. Studio OtherSide Entertainment zdołało zebrać 860 tysięcy dolarów - o ponad ćwierć miliona więcej, niż oczekiwane 600 tysięcy.

Underworld Ascendant - sukces Kickstartera spadkobiercy Ultima Underworld
Underworld Ascendant - sukces Kickstartera spadkobiercy Ultima Underworld

wiadomość28 lutego 2015

Studio OtherSide Entertainment udało się zebrać na Kickstarterze minimalną kwotę potrzebną do wyprodukowania Underworld Ascendant, czyli gry będącej spadkobiercą serii Ultima Underworld.

W Underworld Ascendant wystąpi Stephen L. Russell - głos Garretta z serii Thief
W Underworld Ascendant wystąpi Stephen L. Russell - głos Garretta z serii Thief

wiadomość16 lutego 2015

Deweloperzy ze studia OtherSide Entertainment ujawnili, że w procesie produkcji Underworld Ascendant weźmie udział Stephen L. Russell - aktor znany z rozmaitych gier, ale przede wszystkim z roli Garretta w serii Thief..

PC
PS4
XONE
Switch