Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Death Stranding (PS4)

Death Stranding PS4

Dostępna ekskluzywnie na PlayStation 4 przygodowa gra akcji, której głównym projektantem jest legenda branży i współtwórca serii Metal Gear, Hideo Kojima. Fabuła Death Stranding obraca się wokół tematu ewolucji ludzkiej rasy oraz motywu "połączenia".

Akcji | TPP | science fiction | eksperymentalne/artystyczne | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Death Stranding (PS4)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

2020

Death Stranding to wydana na konsole PlayStation 4 przygodowa gra akcji. Tytuł wyszedł spod rąk pracowników studia Kojima Productions, a jego wydawcą jest firma Sony.

Głównym projektantem i scenarzystą jest ojciec cyklu Metal Gear Hideo Kojima, dla którego była to pierwsza gra opracowana po opuszczeniu szeregów firmy Konami, gdzie spędził ponad trzy dekady swojej kariery w branży. Głównego bohatera Death Stranding zagrał Norman Reedus, znany z roli Daryla Dixona w serialu The Walking Dead. Aktor wcześniej współpracował z Kojimą przy skasowanym horrorze Silent Hills.

Fabuła

Autorzy tej gry przedstawili groteskową wizję świata w nieokreślonej bliżej przyszłości. Fabuła krąży między innymi wokół śmiertelnych zjawisk pogodowych, a w szczególności deszczu, który w tym świecie ma niezwykłe właściwości. Wszystko, co zostanie zmoczone przez deszcz, znany jako Timefall, ulega przemieszczeniu w czasie. Oznacza to ekstremalne przyśpieszenie procesu starzenia się u wszystkich żywych organizmów, w tym nawet i roślin.

Kolejnym istotnym elementem jest obecność niewidocznych gołym okiem istot, które są realnym zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców planety. Protagonista gry wraz ze swymi towarzyszami używa specjalnego, futurystycznego urządzenia do tego, by wykrywać obecność owych stworów i unikać konfrontacji.

Opowiedziana w grze historia w dużej mierze skupia się na ukazaniu związku pomiędzy życiem i śmiercią. Sam tytuł nawiązuje do niepokojącego zjawiska, które znamy z prawdziwego świata, czyli do nieoczekiwanego pojawiania się waleni na brzegach zbiorników wodnych, co przeważnie prowadzi do ich śmierci.

Mechanika

Podczas rozgrywki przemierzamy nieprzyjazny świat, starając się unikać bezpośrednich starć z mrocznymi, niewidzialnymi potworami. Główny bohater gry jest wyjątkowy, ponieważ śmiercionośny Deszcz nie wpływa na niego w takim stopniu, jak na inne żywe organizmy.

Śmierć postaci nigdy nie oznacza końca gry. Pochłonięcie przez wrogie istoty wprowadza nas w stan pomiędzy życiem, a śmiercią. Sam moment konfrontacji z wrogami doprowadza do potężnej eksplozji, która zostawia po sobie sporych rozmiarów krater. Gdy wracamy do życia ze stanu przejściowego, każdy ślad, który pozostawiliśmy w świecie gry (łącznie z kraterem po eksplozji), wciąż pozostaje w tym samym miejscu.

Kwestie techniczne

Gra powstała w oparciu o silnik Decima, który został stworzony przez specjalistów ze studia Guerrilla Games i użyty m.in. w Horizon Zero Dawn. W procesie produkcji wykorzystano fotometrię oraz technologię motion capture.

Zobacz pełny opis gry

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 317 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Death Stranding

18+

Reddit: PlayStation 5 w 2020 roku; nowa wersja PlayStation VR w drodze
Reddit: PlayStation 5 w 2020 roku; nowa wersja PlayStation VR w drodze

wiadomość19 listopada 2018

Pojawiły się kolejne plotki dotyczące PlayStation 5. Użytkownik Reddita o pseudonimie RuthenicCookie zdradził, że konsola Sony zadebiutuje w 2020 roku, a Death Stranding, The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima oraz... Anthem będą jej tytułami startowymi (ten ostatni zresztą ma rzekomo zaliczyć opóźnienie). Ponadto w produkcji jest PlayStation VR 2.

Wszystko o Death Stranding (ciekawostki o aktorach, zwiastun z TGS2018) - akt. #1
Wszystko o Death Stranding (ciekawostki o aktorach, zwiastun z TGS2018) - akt. #1

wiadomość24 lipca 2018

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat gry Death Stranding. Jest to innowacyjna gra akcji stworzona przez studio Kojima Productions z myślą o konsoli PlayStation 4. Tekst będzie uzupełniany o kolejne informacje oraz materiały udostępniane przez twórców.

Nowy trailer Death Stranding z TGS 2018 pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi
Nowy trailer Death Stranding z TGS 2018 pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi

wiadomość23 września 2018

Nowy, trwający minutę zwiastun Death Stranding – gry znanego z serii Metal Gear Hideo Kojimy – zadebiutował dziś na targach Tokyo Game Show 2018. Co przedstawia? Musicie odpowiedzieć sobie sami.

Pierwsze fragmenty rozgrywki z Death Stranding na nowym zwiastunie
Pierwsze fragmenty rozgrywki z Death Stranding na nowym zwiastunie

wiadomość12 czerwca 2018

Podczas swojej konferencji Sony zaprezentowało obszerny materiał filmowy z Death Stranding, czyli nowego projektu Hideo Kojimy. Znalazły się w nim elementy gameplayu.

Death Stranding nakłoni graczy do współpracy
Death Stranding nakłoni graczy do współpracy

wiadomość25 maja 2018

Mads Mikkelsen, aktor wcielający się w jedną z postaci w Death Stranding, zdradził, że produkcja wymagać będzie współpracy między graczami. Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób ma to wyglądać, ale Mikkelsen jest zachwycony tym rozwiązaniem.