Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Death Stranding (PS4)
OkładkaDeath Stranding (PS4)

Death Stranding

Przygodowa gra akcji TPP, której głównym projektantem jest legenda branży i współtwórca serii Metal Gear, Hideo Kojima. Fabuła Death Stranding obraca się wokół tematu "połączenia". Rolę głównego bohatera zagrał zaś znany z serialu The Walking Dead amerykański aktor Norman Reedus.

Akcji | TPP | science fiction | postapokalipsa | transport | eksperymentalne/artystyczne | przygodowe gry akcji | eksploracyjne | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Death Stranding to przygodowa gra akcji. Tytuł wyszedł spod rąk pracowników studia Kojima Productions i został wydany przez Sony Interactive Entertainment.

Głównym projektantem i scenarzystą jest ojciec cyklu Metal Gear, Hideo Kojima, dla którego była to pierwsza gra opracowana po opuszczeniu szeregów firmy Konami, gdzie spędził ponad trzy dekady swojej kariery w branży. Głównego bohatera Death Stranding zagrał Norman Reedus, znany z roli Daryla Dixona w serialu The Walking Dead. Aktor wcześniej współpracował z Kojimą przy skasowanym horrorze Silent Hills.

Fabuła

Scenarzyści przedstawili groteskową wizję bliskiej przyszłości. Światem wstrząsnęła seria wybuchów, które sprowadziły serię nadprzyrodzonych zjawisk określanych mianem „Death Stranding”. Wśród powstałych w ten sposób anomalii wyróżnić można deszcz o niezwykłych właściwościach. Wszystko, co zostanie zmoczone przez tzw. Opad temporalny (Timefall), ulega przemieszczeniu w czasie. Oznacza to ekstremalne przyśpieszenie procesu starzenia się u wszystkich żywych organizmów, w tym nawet i roślin. Kolejnym istotnym elementem jest obecność niewidocznych gołym okiem istot określanych mianem Wynurzonych (Beached Things - BT). Stanowią one realne zagrożenie dla wszystkich mieszkańców planety. Do ich wykrycia wymagany jest specjalny sprzęt, noszony na ramieniu skaner o nazwie „odradek”, który wskazuje ich dokładną lokalizację. Zjawiska sprawiły, że ludzkość podzieliła się na niewielkie, rozproszone grupki.

Głównym bohaterem Death Stranding jest Sam Porter. Należy on do organizacji zwanej Bridges, która specjalizuje się w transportowaniu towarów między miastami.

Opowiedziana w grze historia w dużej mierze skupia się na ukazaniu związku pomiędzy życiem i śmiercią. Sam tytuł nawiązuje do niepokojącego zjawiska, które znamy z prawdziwego świata, czyli do nieoczekiwanego pojawiania się waleni na brzegach zbiorników wodnych, co przeważnie skutkuje ich śmiercią.

Wielu bohaterom gry głosu i wizerunku użyczyli znani aktorzy i postacie ze światowej kinematografii. Głównym antagonistą Sama jest Clifford Unger (Mads Mikkelsen), a w czasie wędrówki poznamy takie osoby jak Fragile (Léa Seydoux), Deadman (Guillermo del Toro) czy Heartman (Nicolas Winding Refn). W grze epizodyczne role mają również m.in. Conan O’Brien oraz Geoff Keighley.

Mechanika

Death Stranding jest grą akcji z otwartym światem i z widokiem TPP. Gracz może dowolnie eksplorować otoczenie, pieszo czy też za pomocą różnego rodzaju środków transportu. Ma to jednak swoje ograniczenia – na swojej drodze może on napotkać na szereg przeszkód terenowych, które utrudniają dotarcie do części lokacji. Pokonać je można za pomocą specjalnego sprzętu, takiego jak np. lina wspinaczkowa, którą można zakotwiczyć w wybranym miejscu, albo przenośna drabina. Posiadany ekwipunek również wpływa na mobilność postaci.

W Death Stranding istotną rolę odgrywa toczona w czasie rzeczywistym walka. Chociaż można wykorzystywać elementy otoczenia do skradania się i unikania wzroku przeciwnika, to nie zawsze zda to egzamin. Do dyspozycji graczy oddano szereg różnego rodzaju broni, a w ostateczności można się także uciec do użycia pięści. W czasie potyczek należy uważać na ekwipunek – wrogowie mogą nam wytrącić część elementów wyposażenia.

Śmierć postaci nie oznacza końca gry. Zamiast tego wprowadza w stan pomiędzy życiem a śmiercią, w którym należy odnaleźć drogę powrotną. Gdy wracamy do życia ze stanu przejściowego, każdy ślad, który pozostawiliśmy w świecie gry, wciąż pozostaje w tym samym miejscu.

Istotną mechaniką są także funkcje sieciowe. Z ich pomocą gracze mogą udostępniać sobie zapasy i broń, a także konstrukcje ułatwiające przemieszczanie się po świecie (na przykład tyrolki czy kryjówki).

Kwestie techniczne

Gra powstała w oparciu o silnik Decima, który został stworzony przez specjalistów ze studia Guerrilla Games i użyty m.in. w Horizon Zero Dawn. W procesie produkcji wykorzystano fotogrametrię oraz technologię motion capture.

Ostatnia modyfikacja 3 października 2019

Tryb gry: single player  

Nośnik: 47 GB

Ocena użytkowników: 6,1 / 10 na podstawie 2348 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,1 / 10 na podstawie 1716 głosów czytelników.

Death Stranding cena w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Death Stranding

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Death Stranding Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1050 / 4 GB Radeon RX 560 lub lepsza
 • 80 GB HDD
 • Windows 10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 80 GB HDD
 • Windows 10
PS4
PC