Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4
Okładka Silent Hills (PS4)

Silent Hills PS4

P.T.

Kolejna pełnoprawna odsłona kultowego cyklu survival horrorów Silent Hill. W prace nad produkcją zaangażowani zostali m.in. Norman Reedus i Guillermo del Toro, pod przewodnictwem Hideo Kojimy.

Przygodowe | FPP | horror | eksperymentalne/artystyczne | przygodowe gry akcji | eksploracyjne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Silent Hills (PS4)

producent: Konami

wydawca: Konami

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

anulowana

Podczas targów gamescom 2014 firma Sony zaprezentowała tajemniczy trailer gry zatytułowanej P.T. Krótki materiał wideo utrzymany był w mrocznym klimacie i zachęcał do odkrycia tajemnicy kryjącej się w wersji demonstracyjnej produkcji, udostępnionej równocześnie z prezentacją na konferencji. Po rozwiązaniu serii niełatwych zagadek program odkrywał przed graczem wszystkie karty – P.T. (ang. Playable Teaser) tak naprawdę było preludium do kolejnej gry z serii Silent Hill.

Fabuła

Interaktywny teaser buduje fabułę oraz atmosferę głównie poprzez detale klaustrofobicznego otoczenia. Bezimienny bohater budzi się w niewiadomych okolicznościach w nieznanym mu domu. Po otwarciu skrzypiących drzwi widzi oświetlony korytarz zakręcający w prawo. Już po paru krokach gdzieś w oddali zaczyna słyszeć transmisję radiowych wiadomości, gdzie spiker bez wielkiego entuzjazmu podaje informację o mężczyźnie, który zaopatrzywszy się w karabin, z zimną krwią zabił własną żonę i dziecko. Frontowe wyjście jest zamknięte na głucho, postać decyduje się więc na zejście po paru schodkach zdających się prowadzić do piwnicy, przechodzi przez kolejne drzwi… i powtórnie widzi ten sam korytarz, obrazy, lampę oraz słyszy znajome dźwięki radia. Tym razem jednak drobne elementy otoczenia zaczynają się zmieniać w sposób przeczący wszelkiej logice, a atmosfera gęstnieje z każdym następnym krokiem.

Mechanika

P.T. oparte jest na mechanice przechodzenia kolejnych, zachodzących na siebie wersji tego samego korytarza, przypominających w działaniu pętlę czasoprzestrzenną. Pierwszy „poziom” ma za zadanie zaznajomić gracza z otoczeniem i jasno określić cel – przejście przez drzwi. Już za drugim razem okazują się one jednak zamknięte, a bohater musi wykonać określone czynności, by pchnąć akcję dalej. Autorzy ciągle łamią schematy rozwiązania korytarza-zagadki, a poziom zadań rośnie z każdym kolejnym przejściem. Do ukończenia dema potrzebna jest tęga głowa, bo stopniowo oprócz wskazówek dźwiękowych użytkownik musi zwracać też uwagę na wibracje kontrolera w określonych miejscach domu, stosować się do komend spikera, szukać elementów zagubionego portretu, a nawet liczyć kroki własnej postaci, używać mikrofonu podłączonego do kontrolera czy zwracać uwagę na fakt, że zegar wybija północ.

Demo P.T. a odwołana gra Silent Hills

Uwaga, dalszy opis zawiera informacje o finale dema P.T.

Po rozwiązaniu ostatniej zagadki z „trzema śmiechami” bohater przechodzi przez znajome drzwi po raz ostatni. Przed graczem pojawia się zupełnie czarny ekran, a z głośników dobiega głos młodego mężczyzny opowiadającego historię o swoim ojcu, który „wszystko robił zawsze tak samo” (odnosząc się najprawdopodobniej do uwięzionego w pętli bohatera P.T., ale także do zabójcy z radia). Głos z ekranu odgraża się, że choć został zabity, to wróci wyrównać rachunki „wziąwszy ze sobą nowe zabawki”. Po chwili słychać zaś ciężkie kroki i z widoku pierwszej osoby ukazuje się osnute mgłą miasteczko, a ujęcie śledzi wchodzącego na przedmieścia Normana Reedusa. Napisy końcowe zapowiadają zaś grę Silent Hills.

P.T. zostało ukończone zaledwie jeden dzień po udostępnieniu go dla społeczności graczy. Streamerka SoapyWarping szybko podzieliła się ze światem informacją, że demo jest dopiero preludium tytułu Silent Hills, tworzonego przez Hideo Kojimę we współpracy z Guillermo del Toro. Japoński autor wspominał podobną ewentualność w wywiadach z okolic 2012 roku.

W marcu 2015 roku media branżowe obiegła fala nieoficjalnych informacji na temat konfliktów między Kojimą a wydawcą jego gier – firmą Konami. Japończyk parę razy zaznaczał chęć pracy na własnych warunkach, więc miał jedynie zakończyć produkcję gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain i pozostać zatrudniony do końca roku kalendarzowego. W kwietniu 2015 z dnia na dzień ze stron Konami zniknęły wszelkie wzmianki oraz loga związane ze „zbuntowanym” autorem, co potraktowano jako pierwszy niepokojący znak. Pod koniec kwietnia P.T. zniknęło z PlayStation Store i stopniowo anulowanie projektu potwierdzili del Toro, potem Norman Reedus, a w końcu dwuznaczne milczenie przerwało także Konami, przypieczętowując los produkcji.

Kojima i grono jego najbliższych współpracowników opuściło szeregi Konami. Uprzednia firma-matka ogłosiła zaś zmianę strategii biznesowej, w tym ograniczenie skupienia na grach wideo.

Pozostałe informacje

Demo P.T. wykorzystywało silnik Fox Engine, czyli narzędzie stworzone przez studio Kojima Productions. Ze względu na tajemniczy charakter teasera, logo silnika pojawiło się dopiero w trakcie napisów końcowych.

Firma Sony postanowiła zdjąć P.T. z oficjalnego sklepu konsoli PlayStation 4 w dniu 29 kwietnia 2015 roku. Fani jednak przygotowali się na ten dzień, ściągając teaser przed jego usunięciem z serwerów (dzięki czemu nadal mogą grać w demo). Nikt nowy nie może się jednak w nie zaopatrzyć. Od tego czasu powstała rzesza horrorów zainspirowanych P.T., zwłaszcza motywem osadzenia akcji w pozornie normalnym mieszkaniu, które z czasem okazuje się coraz bardziej niepokojące.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 188 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Silent Hills

18+

Konami wciąż nie lubi Hideo Kojimy, usuwa wsparcie P.T. na PS5
Konami wciąż nie lubi Hideo Kojimy, usuwa wsparcie P.T. na PS5

wiadomość7 listopada 2020

Gracze zadawali sobie pytanie, czy demo Silent Hills (P.T.) działa na PS5. Okazało się, że przez jakiś czas było grywalne, jednak prawdopodobnie po interwencji Konami zostało zablokowane.

Silent Hills pożyczyło budżet Metal Gear Solid 5? Kojima komentuje
Silent Hills pożyczyło budżet Metal Gear Solid 5? Kojima komentuje

wiadomość25 czerwca 2020

Studio Kojima Productions odniosło się do ostatnich pogłosek na temat Silent Hills. Chodzi o artykuł serwisu Gameblog.fr, według którego twórcy wzięli pieniądze na projekt z budżetu Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, a demo powstało bez wiedzy Konami.

P.T. - demo Silent Hills trafiło na PC jako mod do Half-Life Alyx
P.T. - demo Silent Hills trafiło na PC jako mod do Half-Life Alyx

wiadomość5 czerwca 2020

Fan przeniósł demo anulowanej odsłony serii horrorów Silent Hill (znane jako P.T.) do gry Half-Life: Alyx. Zrobił to za pomocą autorskiej modyfikacji, którą zamierza jeszcze rozbudować w najbliższym czasie.

Silent Hill jednak powróci? Konami zaprzecza, insiderzy wiedzą swoje
Silent Hill jednak powróci? Konami zaprzecza, insiderzy wiedzą swoje

wiadomość10 kwietnia 2020

Znowu pojawiły się plotki o powrocie serii Silent Hill. Według nich prace nad projektem powierzono wewnętrznemu studiu Sony znanemu z serii Gravity Rush. Wiarygodności doniesieniom dodał japoński artysta komiksowy, który niedawno odwiedził siedzibę firmy Konami.

Silent Hill – Konami dementuje plotki o dwóch nowych częściach serii
Silent Hill – Konami dementuje plotki o dwóch nowych częściach serii

wiadomość24 marca 2020

Firma Konami zdementowała niedawne doniesienia, wedle których seria Silent Hill miałaby powrócić w dwóch nowych grach. Niemniej, japoński wydawca przyznaje, że „nie zamyka marce drzwi”.