Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. ZA/UM
i
Publicystyka 3 października 2022, 15:35

autor: Marek Jura

Literackie inspiracje gier, o których mogliście nie wiedzieć

Gier „filmowych” (niestety często marnej jakości) zrobiono w ostatnich latach na pęczki. Nie brakuje też tych, które dla odmiany zostały potem zekranizowane. A jak rzecz się ma z tymi, które powstały na bazie dla odmiany literackiej?

Spis treści

Nie ma co gloryfikować literatury – każdego roku ukazuje się masa słabych lub bardzo słabych książek. Na podstawie niektórych z nich powstają nawet hity Netflixa. Inne stają się kanwą gier. Mimo wszystko elektroniczna rozrywka ma chyba większe szczęście do konstruowania fabuły na bazie powieści. Gnioty trafiają się rzadko, a perełek można tu znaleźć co najmniej kilkanaście. Niektóre z nich nazywają się tak samo jak ich pierwowzory i przychodzą nam na myśl od razu, inne to przykłady mniej oczywiste. Kilka z nich opisaliśmy poniżej. Przypomniało Wam się coś jeszcze? Jeżeli tak, koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!

Original War

Original War, Altar Interactive, Virgin Interactive, 2001 - Literackie inspiracje gier, o których mogliście nie wiedzieć - dokument - 2022-10-04
Original War, Altar Interactive, Virgin Interactive, 2001
  1. Premiera gry: 2001
  2. Producent: Altar Interactive
  3. Baza literacka: Ostatni dzień stworzenia
  4. Autor książki: Wolfgang Jeschke
  5. Gatunek gry: strategia

Kiedy Altar Interactive zdecydowało się opublikować Original War, w branży niepodzielnie rządziły Heroesy, Settlersi, Age of Empires, Twierdza i Total War. Czeska produkcja wcale nie była gorsza, jednak mimo uznania fanów w Polsce i kraju macierzystym nigdy nie sprzedała się na tyle dobrze, by doczekać się choćby sequela. A i nad Wisłą nie wszyscy sympatycy RTS-ów zdawali sobie sprawę, czym jest Original War.

Jednym z największych atutów jest tu niebanalna fabuła, która przedstawia dzieje światowego konfliktu. Związek Radziecki, w alternatywnej XXI-wiecznej wersji, zagraża istnieniu zachodniego świata. Aby raz na zawsze zakończyć imperialistyczne dążenia Rosjan, armia USA zostaje wysłana w celu pozyskania ropy z przeszłości. Czarne złoto okazuje się jednak mało istotne w całym tym zamieszaniu, kiedy żołnierze odkrywają alaskit, stanowiący niemal nieskończone źródło energii.

Nawet fani czeskiej produkcji mogą jednak nie wiedzieć, że na pomysł podobnego konfliktu opartego na podróżach w czasie wpadł kilkanaście lat wcześniej pisarz Wolfgang Jeschke. W swojej fantastycznonaukowej mikropowieści przedstawił losy wojny, która zmieniła układ mocarstw na świecie. Niestety, mimo rewelacyjnego pomysłu w książce zabrakło wyrazistych bohaterów, suspensu i ciekawego zakończenia. Dobrze, że tego, co nie udało się Jeschkemu w 2001 roku, dokonali czescy projektanci gier komputerowych.

  1. Więcej o grze Original War

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy grałeś kiedyś w adaptację książki lepszą od samej książki?

Tak, zdarzyło mi się.
67,3%
Nie, nigdy.
32,7%
Zobacz inne ankiety
Najciekawsze, nietypowe inspiracje, dzięki którym powstały znane gry
Najciekawsze, nietypowe inspiracje, dzięki którym powstały znane gry

Co ma wspólnego automat do Coca-Coli z NieR-em i Pac-Man z serią GTA? Czym było Stray przed pomysłem z kotem? Przedstawiamy najciekawsze inspiracje stojące za powstaniem słynnych gier.

Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki

Macie tak, że po obejrzeniu dobrego filmu rodzi się w Was potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o jego fabule czy postaciach? Ja mam – zwykle w przypadku udanych ekranizacji. Dlatego po seansie lubię sięgnąć do źródła.

Najlepsze filmowe ekranizacje książek
Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.