Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS5XSXPC
Okładka Stray Blade (PS5)
OkładkaStray Blade (PS5)

Stray Blade

Gra RPG akcji TPP, w której wcielamy się w awanturnika przemierzającego Zaginioną Dolinę Acrea. W Stray Blade eksplorujemy barwne lokacje i stawiamy czoła przeciwnikom, tocząc z nimi dynamiczne i efektowne starcia.

RPG | TPP | fantasy | indie | RPG akcji | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Stray Blade Premiera

2023

PC PS5 XSX
E3 2021

Stray Blade jest grą RPG akcji, która zabiera nas w podróż do barwnej krainy pełnej tajemnic i niebezpieczeństw. Produkcja została opracowana przez niezależne niemieckie studio Point Blank Games, a jej wydaniem zajęła się firma 505 Games.

Fabuła

Stray Blade przenosi nas do Zaginionej Doliny Acrea – legendarnego miejsca, którego dawna potęga wzniesiona przez boskich królów upadła w wyniku wyniszczających wojen. Głównemu bohaterowi udaje się ją odnaleźć, jednak ceną, jaką musiał za to zapłacić, była śmierć. Po pewnym czasie protagonista wraca jednak do żywych, odkrywając, że został związany z tą krainą na zawsze. Chcąc odzyskać wolność, heros musi spróbować zniszczyć relikty z przeszłości i przywrócić równowagę w dolinie. Protagonista nie jest przy tym sam, gdyż podąża za nim jego wierny towarzysz – Boji.

Mechanika

W Stray Blade akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Przemierzając gęste lasy, monumentalne ruiny, a także posępne jaskinie czy gigantyczne kaniony, stopniowo odkrywamy kolejne sekrety doliny. W realizacji powierzonego nam zadania przeszkadzają przeciwnicy, z którymi toczymy dynamiczne starcia. System walki kładzie nacisk na szybkość i zręczność, zmuszając nas do błyskawicznego blokowania i unikania wrogich ciosów oraz wyprowadzania szybkich kontrataków. Oprócz standardowych przeciwników mierzymy się także z samymi boskimi królami. Choć potężni, nie są niepokonani, a wygrana z każdym z nich pozwala nam przejąć jego moc.

W miarę postępów rozwijamy zarówno naszego wojownika, jak i jego towarzysza. Co ciekawe, każdy z nich zdobywa doświadczenie na odmienne sposoby. Podczas gdy zaprawiony w bojach heros rośnie w siłę, eliminując kolejnych przeciwników, Boji zwiększa swój potencjał poprzez zdobywanie starożytnej, dawno zapomnianej wiedzy. Z czasem obaj bohaterowie zyskują nowe umiejętności. Poza tym w miarę postępów zdobywamy surowce, przy pomocy których możemy wytwarzać coraz lepsze wyposażenie.

Warto przy tym pamiętać, że w wyniku naszych działań dolina podlega nieustannym przemianom. Dodatkowo zdobywane umiejętności i ekwipunek pozwalają nam dostawać się we wcześniej niedostępne miejsca. Z tego względu warto od czasu do czasu powrócić do już odwiedzonych lokacji, by przekonać się, że wciąż mogą one skrywać przed nami liczne tajemnice, a także stawić czoła nowym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Stray Blade utrzymano w barwnej, kreskówkowej stylistyce, budzącej pewne skojarzenia z grą Kingdoms of Amalur: Reckoning.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Stray Blade: 16+

PC
PS5
XSX