Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3XONEPS4
Okładka Sniper Elite III: Afrika (PC)

Sniper Elite III: Afrika

Trzecia część cyklu strzelanin w realiach II wojny światowej. W Sniper Elite III: Afrika gracze mają okazję poznać kolejne perypetie amerykańskiego strzelca wyborowego Karla Fishburne'a, który tym razem poluje na nazistów w Północnej Afryce.

Akcji | TPP | II wojna światowa | skradanki | TPS | kooperacja | strzelanki

Okładka Sniper Elite III: Afrika (PC)

producent: Rebellion

wydawca: Rebellion

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

data premiery gry:

27cze2014

PC X360 PS3 PS4 XONE

Sniper Elite III: Afrika to trzecia część serii snajperskich wojennych strzelanin. Grę wyprodukowało studio Rebellion, czyli ten sam zespół, który odpowiadał za dwie poprzednie odsłony.

Akcja ponownie osadzona jest w realiach II Wojny Światowej. Tym razem jednak autorzy porzucili lokacje europejskie i zamiast tego osadzili kampanię na terenach Afryki. Zmianie nie uległa natomiast postać głównego bohatera. Ponownie jest nim Karl Fishburne, czyli strzelec wyborowy pracujący dla dowództwa amerykańskich sił zbrojnych. Tryb dla pojedynczego gracza składa się z serii ośmiu rozbudowanych misji, w większości polegających na wyeliminowaniu konkretnego celu (np. wysoko postawionego oficera). Droga do niego jest zawsze trudna i wymaga często przekradania się między wrogimi oddziałami oraz cichego wykańczania nieprzyjacielskich żołnierzy. Możemy również przypuścić frontalny atak, co ściągnie nam na jednak głowę wszystkie okoliczne patrole.

W Sniper Elite III: Afrika powraca znak rozpoznawczy serii, czyli rozbudowana mechanika snajperska. Na wyższych poziomach trudności bierze ona pod uwagę takie aspekty jak prędkość i kierunek wiatru czy wpływ grawitacji na tor lotu kuli. Autorzy nie ograniczyli się do kopiowania pomysłów poprzedników. Zamiast tego wprowadzili również sporo nowych rozwiązań. Najważniejszym z nich jest pojawienie się sandboksowych map o otwartej strukturze. Zapewniają one graczom dużą swobodę wyboru metod oraz sposobu realizacji zadań i sprawiają, że każdy poziom można przechodzić wielokrotnie bez uczucia nudy, za każdym razem próbując innej taktyki. Jednocześnie większy nacisk położono na elementy skradankowe, które wzbogaciły się o tzw. system relokacji. Powoduje on, że po oddaniu kilku strzałów musimy szybko zmienić pozycję i gra daje nam znać, kiedy oddaliliśmy się wystarczająco daleko, abyśmy w spokoju rozpocząć poszukiwania innych słabych punktów w nieprzyjacielskich patrolach.

Autorzy znacząco ulepszyli również kamerę rentgenowską, która teraz ukazuje nie tylko uszkodzenia szkieletu, ale również mięśni i systemu krążenia. Większy poziom detali objął także pojazdy. Eliminowanie czołgów i opancerzonych ciężarówek wymaga obecnie zniszczenia wpierw kilku elementów składowych zanim otrzymamy okazję wykończenia celu ostatnią kulą. Co ciekawe, również najlepsze trafienia pojazdów ukazywane są za pomocą filmowej kamery, która podąża za pociskiem, a następnie pokazuje uszkodzenia mechaniczne poszczególnych części. Dodatkową atrakcją jest system rozwoju. Zależnie od efektowności naszych akcji przydziela on punkty doświadczenia, które wydajemy następnie na ulepszanie ekwipunku i uzbrojenia.

Całą kampanię możemy przejść samotnie lub wspólnie z jednym kolegą, a dodatkowo dostępne są także dwa inne kooperacyjne tryby. Pierwszym z nich jest Survival, gdzie próbujemy wspólnie z towarzyszami broni wytrwać jak najdłużej przeciwko hordom wrogów. Natomiast drugim jest doskonale znany fanom serii Overwatch, odtwarzający działanie drużyny snajperskiej, gdzie jeden z graczy wciela się w strzelca wyborowego, a drugi odgrywa rolę tzw. spottera, który przekazuje partnerowi cenne informacje, a każdy z nich stara się osłaniać towarzysza broni. Nie zabrakło także licznych trybów rywalizacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1801 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 789 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 114,90 PLN

Gry podobne do Sniper Elite III: Afrika

Klasyfikacja PEGI Sniper Elite III: Afrika

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Sniper Elite III: Afrika

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza)
  • 18 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
Recenzja gry Sniper Elite III: Afrika - hitlerowcy do piachu!
Recenzja gry Sniper Elite III: Afrika - hitlerowcy do piachu!

Recenzja 30 czerwca 2014, 12:01

Owe mankamenty SI nie są tak widoczne przy wyłączonych wszystkich pomocach interfejsu. Sniper Elite III jest grą wręcz stworzoną do grania na wysokim stopniu trudności, bez minimapy i oznaczonych na niej przeciwnikach oraz wskaźników widoczności i wykrycia. Każda partia wymaga wtedy solidnego główkowania, zręczności, celnego oka i wykorzystywania okazji do uszczuplenia zasobów wroga. Wtedy też w pełni przydają się gadżety, lornetka oraz cierpliwość i obserwacja ruchów przeciwnika. Nie zapomniano o dostosowywaniu ekwipunku przed misją - z kolejnymi poziomami doświadczenia odblokujemy chociażby kolejne trzy karabiny snajperskie, które same podlegają też ograniczonej modyfikacji chociażby lunety czy zamka. Profil rozwijamy wspólnie dla wszystkich dostępnych trybów, więc zdobytą w kampanii fabularnej peemkę wykorzystamy chociażby na polach starć sieciowych. Szkoda tylko, że po wbiciu 10 poziomu doświadczenia kolejne rangi mają jedynie symboliczne znaczenie. No chyba że jakieś nagrody przewidziano dla graczy na bardzo wysokich poziomach. Ja pomiędzy 11 a 18 levelem nie otrzymałem nawet jakieś alternatywnej skórki do trybu multi.

PC
X360
PS3
PS4
XONE