Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4XONEPC
Okładka Virginia (PS4)

Virginia

Gra przygodowa stworzona przez niezależne studio Variable State. Gracz wciela się w rolę świeżo upieczonej agentki FBI, której zadaniem jest zbadanie sprawy zaginięcia pewnego chłopca. Fabuła obfituje w nadnaturalne elementy, a także wątki rodem z nurtu science fiction.

Przygodowe | FPP

Okładka Virginia (PS4)

data premiery gry:

22wrz2016

PC PS4 XONE

Virginia to stworzona z myślą o platformie PS4, PC i XONE gra przygodowa. Opracowało ją niezależne studio Variable State.

Fabuła

W grze wcielamy się w agentkę FBI, która dopiero niedawno rozpoczęła służbę. Wraz z partnerem udają się do sennego miasteczka, aby zbadać sprawę zaginięcia młodego chłopca. Tytułowy stan Virginia ukazany jest w fikcyjnej wersji, pełnej subtelnych elementów nadnaturalnych i lekkich wątków science fiction. Autorzy nie ukrywają, że głównym źródłem inspiracji były dla nich seriale z lat 90. ubiegłego wieku, w tym zwłaszcza Miasteczko Twin Peaks.

Mechanika

Wydane na PS4, PC i XONE Virginia jest przygodówką narracyjną, więc koncentruje się głównie na opowiadaniu historii zamiast na zagadkach. Nie zachodzi tutaj również konieczność podejmowania decyzji moralnych, kierujących fabułę na odmienne tory. Autorzy mieli jedną konkretną historię do opowiedzenia i postarali się to zrobić w jak najbardziej efektowny sposób.

Wydarzenia obserwujemy z oczu bohaterki, ale odbywa się w dosyć nietypowy sposób. Deweloperzy ze studia Variable State postawili bowiem na bardzo kinowy sposób prowadzenia narracji, kładąc szczególny nacisk na sztukę montażu, co owocuje wieloma „filmowymi” ujęciami. Innym rzadko widywanym w tym gatunku rozwiązaniem jest brak dialogów. Sceny zaczynają się zaraz po zakończeniu konwersacji lub kończą przed jej rozpoczęciem. Fabuła jest więc przekazywana głównie za sprawą obrazów. Jednocześnie gra zyskuje dzięki temu dziwną i niepokojącą atmosferę, gdyż gdziekolwiek pojawi się nasza postać, wszyscy milkną.

Kwestie techniczne

Wydana na PS4, PC i XONE Virginia wykonana została w pełnym 3D. Autorzy zastosowali nietypowy styl wizualny, z mocno uproszczonymi obiektami i ciemną kolorystyką, co nadaje całości wygląd ponurego komiksu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 436 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Virginia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Virginia

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium G4400 3.3 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon R7 250 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2300 3.1 GHz/AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce 660/Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Virginia – Twin Peaks spotyka Z archiwum X
Recenzja gry Virginia – Twin Peaks spotyka Z archiwum X

Recenzja 28 września 2016, 13:00

Blasku całości dodaje fantastyczna ścieżka dźwiękowa autorstwa Lyndona Hollanda, nagrana przez Praską Orkiestrę Symfoniczną. Choć pan ten do tej pory ograniczał się do komponowania muzyki do krótkometrażowych filmów i dokumentów, mam nadzieję, że jego gwiazda będzie błyszczeć na firmamencie elektronicznej rozrywki przez dłuższy czas. Zakończenie gry to prawdziwa orgia dźwięków i wypływających z nich emocji. Czegoś równie angażującego nie doświadczyłem co najmniej od czasu Inside, tyle że w Virginii osiągnięty dzięki muzyce klimat jest iście monumentalny.

PC
PS4
XONE