Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja Mass Effect 3 poradnik, solucja

Ta strona poradnika do gry Mass Effect 3 zawiera opis przejścia pobocznej misji Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa. Z naszej solucji dowiesz się m.in. kiedy można dowiedzieć się o dezerterach Cerberusa, gdzie można spotkać Jacoba, jak unikać przegrzewania działka i jak przeprowadzić ewakuację.

Wylądowanie na planecie Gellix

Zleceniodawca questu: Specjalistka Traynor [Normandia SR-2: Centrum Informacji Bojowych]

Sposób odblokowania questu: Szansa na rozpoczęcie tego zadania pojawi się po zaliczeniu głównego questu Priorytet: Cytadela #2.

O szansie przystąpienia do tego zadania może poinformować Cię specjalistka Traynor po tym jak podejdziesz do niej na pokładzie [Normandia SR-2: Centrum Informacji Bojowych] - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

O szansie przystąpienia do tego zadania może poinformować Cię specjalistka Traynor po tym jak podejdziesz do niej na pokładzie [Normandia SR-2: Centrum Informacji Bojowych]. Zainicjuj pełnoprawną rozmowę z Traynor celem poznania szczegółów misji, dowiadując się o grupie naukowców Cerberusa, którzy zdezerterowali i których dobrze byłoby zrekrutować do walki ze Żniwiarzami.

Otwórz mapę galaktyki i wybierz się do Pustkowia Minosa. Po dotarciu do celu (system Fortis) przeleć do sąsiedniego systemu Arrae. Podleć tu do planety Gellix (powyższy screen) i zdecyduj się na wylądowanie na jej powierzchni.

Początkowe walki

Gra jeszcze w trakcie lotu wyświetli cut-scenkę ukazującą naukowców staczających zażarte walki z żołnierzami Cerberusa - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Gra jeszcze w trakcie lotu wyświetli cut-scenkę ukazującą naukowców staczających zażarte walki z żołnierzami Cerberusa. Po wylądowaniu przystąp od razu do eksploracji lokacji [Gellix: Laboratorium naukowe].

Ruszaj mianowicie w stronę miejsca, w którym bronią się naukowcy, eliminując napotykanych po drodze wrogów. Kolejni przeciwnicy powinni pojawiać się niedaleko wejścia do bazy i musisz się pilnować, bo dzięki okolicznym pylonom tarcz będą oni dysponowali dodatkową tarczą. Zniszczenie wspomnianych pylonów nie jest absolutnie wymagane, bo możesz wspomagać się mocami lub odczekiwać aż wrogowie sami się do Ciebie zbliżą, tracąc przy okazji osłonę. Prowadź walki do momentu wyeliminowania wszystkich sił wroga [500 PD].

Spotkanie z Jacobem lub Webberem

Pozbieraj amunicję, po czym udaj się do miejsca, w którym bronili się naukowcy, spotykając tu znanego z poprzedniej części serii Jacoba lub (jeśli Jacob zginął) doktora Webbera - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Pozbieraj amunicję, po czym udaj się do miejsca, w którym bronili się naukowcy, spotykając tu znanego z poprzedniej części serii Jacoba lub (jeśli Jacob zginął) doktora Webbera. Zainicjuj rozmowę z Jacobem/Webberem i zaczekaj aż akcja przeniesie się do wnętrza bazy.

Tu czeka Cię rozmowa z doktor Brynn Cole, od której dowiesz się, że w celu zapewnienia pomyślnej ewakuacji naukowców wymagane będzie załączenie działek przeciwlotniczych placówki.

Gra pozwoli Ci teraz na spokojnie zbadać całą pierwszą część bazy naukowców - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Gra pozwoli Ci teraz na spokojnie zbadać całą pierwszą część bazy naukowców. Porozmawiaj z doktor Brown oraz z doktorem Archerem, rozejrzyj się za dwoma datapadami [2500 kredytów] i skorzystaj z pobliskich drzwi. W tym miejscu odnajdziesz stację modyfikacji broni oraz ulepszenie broni [Ulepszenie magazynka II (karabin szturmowy)].

Wyjdź po schodach na górę, docierając do kolejnego obszaru bazy i odnajdując stację medyczną [50 PD]. Skorzystaj z nowych schodów i wysłuchaj rozmowy głównych zainteresowanych, dotyczącej między innymi personelu placówki oraz planu załączenia działek zakładającego dotarcie do konsoli satelitarnej.

Zanim zajmiesz się wykonaniem otrzymanego zadania zbadaj dokładnie drugą część bazy naukowców - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Zanim zajmiesz się wykonaniem otrzymanego zadania zbadaj dokładnie drugą część bazy naukowców. Odnajdziesz tu pięć datapadów [2500 kredytów] [1250 kredytów], dane o turiańskiej toksynie (potrzebne do zaliczenia pobocznego questu Cytadela: Trucizna Cerberusa na turian), ulepszenie broni [Lufa dużego kalibru II (strzelba)], fragment pancerza [Nagolenniki Kassa Fabrication] oraz stację medyczną [150 PD].

Oprócz tego warto porozmawiać z doktor Brynn oraz z Jacobem/Webberem. Na koniec skieruj się do jedynych dostępnych drzwi (powyższy screen).

Załączenie działek przeciwlotniczych

Podążaj liniowymi korytarzami, odnajdując po drodze ciężki pistolet [M-6 Kat I] - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Podążaj liniowymi korytarzami, odnajdując po drodze ciężki pistolet [M-6 Kat I]. Po kilku chwilach dotrzesz do obszaru okupowanego przez siły Cerberusa. Zdecydowanie radzę zaatakować wrogów z zaskoczenia, najlepiej poprzez zniszczenie z pomocą granatu lub odpowiedniej mocy jednego z pylonów tarcz. Po zlikwidowaniu przeciwników udaj się nieco dalej.

Pozostań na górnym poziomie i wyślij swoich podwładnych na dół - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Pozostań na górnym poziomie i wyślij swoich podwładnych na dół. Przystąp do atakowania z odległości pojawiających się tu żołnierzy Cerberusa. Także i w tym przypadku warto rozważyć skorzystanie z ofensywnych mocy lub granatów, tak by doprowadzić do wyłączenia okolicznych generatorów i pozbawienia przeciwników zasłon. Pamiętaj też o tym, że wrogów możesz atakować zanim jeszcze wylądują po zeskoczeniu z górnej półki.

Upewnij się, że zabezpieczyłeś okolicę i dopiero wtedy wyjdź z ukrycia. Poświęć kilka chwilę na odnalezienie ulepszenia broni [Lufa dużego kalibru II (pistolet maszynowy)]. Zbliż się następnie do konsoli satelitarnej, natrafiając na datapad [2500 kredytów] i zestaw medyczny [100 PD].

Wejdź w interakcję z konsolą satelitarną i zaczekaj aż cały proces obejścia telemetrii dobiegnie końca [300 PD] - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Wejdź w interakcję z konsolą satelitarną i zaczekaj aż cały proces obejścia telemetrii dobiegnie końca [300 PD]. Szybko odwróć się i schowaj się wraz z resztą drużyny za zasłonami podtrzymywanymi przez aktywne generatory.

Proponuję na spokojnie przystąpić teraz do atakowania wrogów pojawiających się na widocznym w oddali i niezbadanym jeszcze lewym placu. Zza zasłony wyjdź dopiero po wyeliminowaniu wszystkich widocznych żołnierzy Cerberusa. Musisz się oczywiście udać się w stronę wspomnianego placu, gdyż tylko w taki sposób dotrzesz do paneli dostępowych działek przeciwlotniczych.

Bądź gotowy do zaatakowania nowych żołnierzy Cerberusa, którzy będą przylatywali promami - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Bądź gotowy do zaatakowania nowych żołnierzy Cerberusa, którzy będą przylatywali promami. Warto oczywiście przystępować do ataków zanim jeszcze dana grupa wyskoczy z promu i dołączy do walk. Proponuję też poniszczyć okoliczne generatory i pylony tarcz, tak by przeciwnicy nie dysponowali dodatkowymi osłonami.

Jeden z żołnierzy może podjąć próbę przejęcia kontroli nad stacjonarnym działkiem znajdującym się na dachu budynku i jeżeli mu się to uda to trzeba liczyć się z dodatkowymi komplikacjami. Problem ten możesz rozwiązać na dwa sposoby, a mianowicie unikać ostrzału z działka poprzez umiejętne przeskakiwanie między zasłonami lub podjąć próbę zabicia operatora. W tym celu możesz skorzystać ze snajperki lub z jednej z ofensywnych mocy (Osobliwość, Mina zbliżeniowa itp.).

Stopniowo przesuwaj się w stronę widocznych w oddali zabudowań, pamiętając o konieczności korzystania z zasłon jeśli operator działka nie został zlikwidowany - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Stopniowo przesuwaj się w stronę widocznych w oddali zabudowań, pamiętając o konieczności korzystania z zasłon jeśli operator działka nie został zlikwidowany. Po drodze będziesz musiał się parę razy wspiąć, a także odnajdziesz zestaw medyczny [100 PD] i ulepszenie broni [Modyfikacja drążąca II (karabin snajperski)]. Jako że prawa drabinka jest uszkodzona skorzystaj z tej po lewej stronie.

Po znalezieniu się na dachu nie zapomnij o zajęciu się operatorem działka. Dobrze byłoby też na spokojnie porozglądać się, odnajdując datapad [3750 kredytów] i zestaw medyczny [100 PD]. Radzę także zbadać niewielką półkę, która była wcześniej niedostępny z racji uszkodzonej drabiny (musisz na nią zeskoczyć), albowiem pozwoli Ci to pozyskać ulepszenie broni [Zapasowa amunicja III (strzelba)].

Podejdź do panelu bardziej oddalonego od stacjonarnego działka (powyższy screen) i wejdź z nim w interakcję [200 PD] - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Podejdź do panelu bardziej oddalonego od stacjonarnego działka (powyższy screen) i wejdź z nim w interakcję [200 PD]. Po obejrzeniu krótkiej cut-scenki pobiegnij do drugiego panelu i spróbuj powtórzyć tę czynność, dowiadując się o konieczności wyznaczenia członka drużyna do przeprowadzenia napraw.

Radzę upewnić się żeby w nadchodzącej bitwie wziął udział co najmniej jeden biotyk, bo będzie to mogło ułatwić jej przebieg. Od razu po wyznaczeniu kandydata pobiegnij do stacjonarnego działka, albowiem gra pozwoli Ci z niego skorzystać.

Przystąp do atakowania wrogów, którzy będą przylatywali tu promami - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Przystąp do atakowania wrogów, którzy będą przylatywali tu promami. Zdecydowanie radzę strzelać krótkimi seriami, bo działko łatwo może się przegrzać. W trakcie bitwy skupiaj się przede wszystkim na likwidowaniu tych wrogów, którzy będą próbowali się do Ciebie zbliżyć. Radzę także wyczekiwać momentu pojawienia się w okolicy ducha, eliminując go gdy tylko będzie to możliwe.

Niektórzy wrogowie zaczną z czasem pojawiać się na dolnym placu i nie należy ich pod żadnym pozorem ignorować, bo dzięki silniczkom odrzutowym mogą w łatwy sposób dolatywać na dach.

Ewakuacja

Prowadź walki do momentu wyeliminowania wszystkich sił wroga - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Prowadź walki do momentu wyeliminowania wszystkich sił wroga. Powróć teraz do naprawionego panelu dostępowego i wejdź z nim w interakcję [200 PD]. Akcja wkrótce z powrotem przeniesie się do wewnętrznej części bazy. Pytanie czy chcesz od razu rozpocząć ewakuację (prawa dolna opcja dialogowa) czy też zaczekać (prawa górna opcja dialogowa) nie ma wpływu na wynik tego questu, bo chodzi tu jedynie o to czy pragniesz zapewnić sobie możliwość ponownego zbadania głównej części bazy (np. w celu pozbierania pominiętych wcześniej przedmiotów). Jeżeli zdecydowałeś się na taki wariant, to w celu wznowienia questu musisz wejść w interakcję z konsolą ewakuacyjną (warto też zapisać stan gry).

Tuż po zakończeniu nowej scenki przerywnikowej przystąp do atakowania szturmowców, którzy wylądowaniu w tym pomieszczeniu - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Tuż po zakończeniu nowej scenki przerywnikowej przystąp do atakowania szturmowców, którzy wylądowaniu w tym pomieszczeniu. Po ich wyeliminowania skieruj się w stronę schodów prowadzących na niższy poziom, a to dlatego, że musisz powrócić w okolice miejsca, w którym rozpoczynałeś tę misję. Kolejni wrogowie przebywają w pomieszczeniu z odlatującym promem, aczkolwiek główna bitwa czeka Cię po otwarciu wielkiej bramy prowadzącej na lądowisko.

Radzę przeprowadzić agresywny atak na pozycje okupowane przez siły wroga - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Radzę przeprowadzić agresywny atak na pozycje okupowane przez siły wroga. Przemawiają za tym dwa czynniki. Po pierwsze, w hangarze nie ma żadnych zasłon, za którymi można byłoby się chować. Po drugie, wrogowie w przeciwnym wypadku dysponowaliby możliwością wspierania się pylonami tarcz. Zabezpiecz teren wokół otwartej dużej bramy i porozstawiaj w tym miejscu członków drużyny.

Zajmij się teraz sukcesywnym eliminowaniem kolejnych oddziałów Cerberusa, które będą pojawiały się w okolicy. W celu zwiększenia swoich szans możesz poniszczyć pylony tarcz znajdujące się w innych częściach lądowiska. Rozglądaj się także za co najmniej jednym nowym duchem, starając się wyeliminować tego przeciwnika zanim zdoła się zbliżyć do drużyny.

W trakcie walk z hangaru będą wylatywały kolejne promy z naukowcami, ale nie musisz podejmować jakichś specjalnych kroków żeby je ochraniać - Mass Effect 3: Arrae - Byli pracownicy naukowi Cerberusa - solucja - Mass Effect 3 - poradnik do gry

W trakcie walk z hangaru będą wylatywały kolejne promy z naukowcami, ale nie musisz podejmować jakichś specjalnych kroków żeby je ochraniać. Po otrzymaniu ostrzeżenia o dołączeniu do walk przez wrogiego mecha Atlas uzupełnij zapasy amunicji i skup się wyłącznie na zniszczeniu wspomnianej maszyny. Pamiętaj oczywiście o używaniu zasłon, tak by nie odnosić poważnych obrażeń w wyniku rakietowych ataków mecha. Nie musisz zabijać pozostałych wrogów, albowiem zniszczenie mecha [800 PD] powinno zbiec się w czasie z odlotem ostatniego promu. Pozostało Ci już tylko wysłuchanie kilku kończących ten quest rozmów.

Nagrody za ukończenie questu:

  1. [12500 kredytów]
  2. Zasób wojenny [Byli naukowcy Cerberusa]
  3. Zasób wojenny [Dr Brynn Cole]
  4. Zasób wojenny [Jacob Taylor] (tylko jeśli nadal żyje)