Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mass Effect 3: Porady na start Mass Effect 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika możesz znaleźć zestaw porad na start do gry Mass Effect 3. Przygotowaliśmy różnorakie wskazówki i podpowiedzi dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z grą po raz pierwszy. Pozwoli to uniknąć potencjalnych poważnych błędów.

Postaraj się przenieść postępy z Mass Effect 2

Mass Effect 3 jest zwieńczem trylogii i kontynuuje wiele wątków rozpoczętych w Mass Effect 1 i Mass Effect 2. Jeśli tylko masz taką możliwość to zaimportuj sejwy z ME2. Pozwoli ci to przede wszystkim przenieść wszystkie ważne wybory dotyczące np. Rady, sprawy leku na genofagium czy losów ważnych postaci z poprzednich gier. W przypadku prowadzenia rozgrywki na "świeżym" sejwie gra podejmie wszystkie decyzje za ciebie. Może cię to zmusić do przechodzenia gry z wcześniejszymi decyzjami, z którymi niekoniecznie się zgadzasz.

Istotną informacją może też być to, że przeniesienie postępów może być wymagane do kontynuowania niektórych romansów rozpoczętych w Mass Effect 2. W przypadku utworzenia zupełnie nowego profilu postaci okazja do rozegrania tego typu romansów może bezpowrotnie przepaść.

Spotykaj się z załogą po każdej ukończonej misji

Jest to schemat, który powinien być doskonale znany z poprzednich odsłon cyklu. Po tym jak zaliczysz każde większe zadanie (przede wszystkim główne, choć dotyczyć to może też niektórych pobocznych) przejdź się po wszystkich pokładach Normandii i postaraj się zagadać do wszystkich interaktywnych członków załogi.

Dzięki odbywaniu nowych rozmów możesz nie tylko lepiej poznawać załogę Normandii, ale również rozwijać romanse oraz szukać okazji do odblokowywania pobocznych zadań.

Podobnym pomysłem może też być częste powracanie na Cytadelę. Możesz rozglądać się po niej za zleceniodawcami nowych questów, jak również na bieżąco sprawdzać oferty lokalnych sklepów.

Wysyłaj na misje drużynę o zróżnicowanych umiejętnościach

W Mass Effect 3 tak samo jak w dwóch poprzednich częściach do walk dochodzi bardzo często i potrafią być one wymagające, zwłaszcza jeśli masz ustawiony wysoki poziom trudności. Staraj się wysyłać na misje zróżnicowaną drużynę po to żeby być gotowym na różnorakie zagrożenia i być w stanie atakować napotykanych wrogów na różne sposoby.

W składzie aktywnej drużyny zawsze powinna się znajdować co najmniej jedna osoba o zdolnościach biotycznych oraz co najmniej jedna osoba o zdolnościach technologicznych. Dobór ekipy zależy oczywiście od klasy bohatera. Przykładowo jeśli twój Shepard jest biotykiem, to nie ma sensu zabierać na kolejne misje innej osoby specjalizującej się w biotyce.

Uważaj na Żniwiarzy na mapie galaktyki

Jest to bardzo ważna zmiana w stosunku do poprzednich gier, w których eksploracja galaktyki nie wiązała się z zagrożeniem ze strony Żniwiarzy. Musisz zwracać uwagę na pasek Czujności Żniwiarzy z lewego dolnego narożnika ekranu, który może zapełniać się m.in. gdy zeskanujesz jakiś obiekt z okolicy.

Po zapełnieniu się paska czujności na mapie pojawiają się jednostki latające Żniwiarzy. Jeżeli doszło do ich przybycia, to koniecznie musisz rzucić się do ucieczki i opuścić dany system poprzez podlecenie do jego krawędzi lub wejście w interakcję z przekaźnikiem masy.

Nie wszystkie drobne questy pojawiają się w dzienniku

Jest to dość przydatna podpowiedź, gdyż opierając się wyłącznie na informacjach pojawiających się w dzienniku Sheparda możesz pominąć ważne spotkania czy sceny, które mogą wiązać się ze zdobyciem jakichś nagród czy zyskaniem sojuszników.

Z "problemem" tym można sobie na szczęście dość łatwo radzić - staraj się zagadywać do wszystkich interaktywnych NPC-ów i zawsze wyczerpuj wszystkie dostępne opcje dialogowe. Jest to szczególnie ważne podczas kolejnych powrotów na Cytadelę, gdyż to właśnie na niej odblokowuje się najwięcej "nieoficjalnych" questów. Wszystkie dodatkowe misje uwzględniliśmy oczywiście w naszym opisie przejścia gry, dzięki czemu niczego nie przegapisz.

Nie atakuj zbyt wcześnie kwatery głównej Cerberusa

W Mass Effect 3 jest bardzo wyraźnie zaznaczony tzw. punkt bez powrotu i jest nim atak na główną kwaterę Cerberusa, do którego dochodzi w końcowej części kampanii. Nie radzimy śpieszyć się z wyruszeniem na tę misję, tylko wcześniej pozałatwiać jak najwięcej opcjonalnych spraw.

Zanim awansujesz do ścisłego finału gry postaraj się pozaliczać wszystkie poboczne questy (zwłaszcza te, w których pojawiają się ważne postacie niezależne), zbadać galaktykę w 100%, zebrać jak najwięcej zasobów wojennych i wydać wszystkie posiadane kredyty. Dodatkowo jeśli grasz w oryginalną wersję gry ME3, która posiada tryb multiplayer, zadbaj również o podwyższenie procentowego wskaźnika gotowości.

Staraj się zapisywać grę przed każdą większą sceną

Mass Effect 3 zawiera wiele ważnych wyborów i w rezultacie powinieneś zabezpieczać się zapisując swoje postępy przed rozpoczęciem każdej nowej misji oraz przed każdym większym spotkaniem. O ważnych scenach możesz dowiedzieć się z naszej solucji, przy czym nawet jeśli grasz bez dodatkowych pomocy możesz rozpoznawać ważne momenty np. widząc, że zbliżasz się do celu misji albo wkroczysz za chwilę do większej lokacji.

"Złe" wybory mogą doprowadzać do śmierci i utraty potencjalnych sojuszników, jak również do osłabiania lub całkowitej utraty niektórych zasobów wojennych. Warto starać się minimalizować tego typu potknięcia po to żeby dotrzeć do finału przygody z możliwie największą liczbą sojuszników i najsilniejszą flotą.