Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Mass Effect 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia Mass Effect 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry Mass Effect 3 znajdziesz opis przejścia głównego questu Priorytet - Pancernik gethów. Nasza solucja podpowiada m.in. gdzie zlokalizowany jest tytułowy statek gethów, jak zabezpieczyć obszar dokowania, jak skutecznie pokonywać gethy, jak eliminować łowców, jak unikać fal uderzeniowych, jak sabotować pancernik i jak pokonać behemoty.

Dotarcie do pancernika i zabezpieczenie obszaru dokowania

Zleceniodawca questu: Quariańscy admirałowie [Normandia SR-2: Centrum Informacji Bojowych]

Sposób odblokowania questu: Zadanie to otrzymasz automatycznie po zaliczeniu questu Priorytet: Mgławica Perseusza.

Otwórz mapę galaktyki i wybierz się do Mgławicy Perseusza - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Otwórz mapę galaktyki i wybierz się do Mgławicy Perseusza. Po dotarciu do celu (system Tikkun) podleć do pancernika gethów (powyższy screen) i zdecyduj się na rozpoczęcie dokowania (zauważ, że Tali musi wziąć udział w tej misji).

Przed Tobą szereg interaktywnych cut-scenek, z których wyniknie, iż będziesz musiał przejść przez uszkodzony przewód dokowy w celu zabezpieczenia w pojedynkę obszaru dokowania.

Ruszaj w stronę widocznej w oddali śluzy - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Ruszaj w stronę widocznej w oddali śluzy. W trakcie tej przechadzki nie musisz się obawiać przeciwników, ani tego, że buty magnetyczne Sheparda przestaną nagle działać. Jedynym utrudnieniem jest konieczność omijania zniszczonych fragmentów przewodu przechodząc odpowiednio w prawo lub w lewo. Nie powinno Ci to sprawić dużych problemów i już po kilku chwilach dotrzesz do celu.

Gra wyświetli tu nową cut-scenkę, w trakcie której okaże się, że reszta drużyny nie będzie mogła użyć tego samego przewodu. W rezultacie konieczne okaże się manualne odblokowanie dostępu do innego przewodu dokowego.

Początek eksploracji pancernika

Dopiero teraz na poważnie będziesz mógł zbadać [Pancernik gethów], albowiem znalazłeś się w obszarze ze sztuczną grawitacją - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Dopiero teraz na poważnie będziesz mógł zbadać [Pancernik gethów], albowiem znalazłeś się w obszarze ze sztuczną grawitacją. Dokładnie rozejrzyj się wokół miejsca startu, odnajdując niedaleko jednej z konsol ulepszenie broni [Inteligentny czok III (strzelba)]. Dopiero teraz udaj się w przeciwną stronę i skorzystaj z drabiny. Skieruj się następnie w stronę jedynych dostępnych drzwi, wykonując po drodze pojedynczy skok.

Otwórz nowe drzwi i odszukaj po lewej stronie dane gethów [1875 kredytów]. Na koniec podejdź do pobliskiej drabiny, a po znalezieniu się na górze wejdź w interakcję z terminalem sterowania dokowaniem [300 PD].

Po odzyskaniu kontroli nad Shepardem zacznij od zabrania pistoletu [Projektor błyskawic I], który Tali położyła na konsoli - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Po odzyskaniu kontroli nad Shepardem zacznij od zabrania pistoletu [Projektor błyskawic I], który Tali położyła na konsoli. Zgodnie z sugestią quarianki warto wybrać tę broń z poziomu inwentarza, bo cechuje się ona bardzo dużą skutecznością w walkach z gethami.

Skorzystaj z nowo odblokowanego przejścia i kieruj się w stronę centrum operacyjnego, odnajdując po drodze akumulator GARDIAN i ulepszenie broni [Ulepszony celownik III (karabin snajperski)]. Docelowo musisz dotrzeć do sterowni mostka i wejść z nią w interakcję. Radzę też odpowiednio wcześniej zapisać stan gry, bo przed Tobą bitwa z gethami.

Walki z gethami

To prawdopodobnie Twoje pierwsze spotkanie z gethami, tak więc pamiętaj o stosowaniu amunicji, granatów i mocy skutecznych w pokonywaniu syntetycznych przeciwników - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

To prawdopodobnie Twoje pierwsze spotkanie z gethami, tak więc pamiętaj o stosowaniu amunicji, granatów i mocy skutecznych w pokonywaniu syntetycznych przeciwników.

Zdecydowanie warto polegać na mocach Tali i w zależności od upodobań możesz zwracać gethy przeciw sobie (Sabotaż), uszkadzać je (Wyssanie energii) lub odwracać ich uwagę (Sonda bojowa). Koniecznie chowaj się też za zasłonami, bo w bitwie tej udział wezmą między innymi rakietowi żołnierze gethów (trafienie rakietą zazwyczaj zadaje duże obrażenia).

Po zlikwidowaniu pierwszej grupy przejdź nieco dalej i zaatakuj kolejne gethy, w dalszym ciągu korzystając z okolicznych zasłon oraz pomocy Tali - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Po zlikwidowaniu pierwszej grupy przejdź nieco dalej i zaatakuj kolejne gethy, w dalszym ciągu korzystając z okolicznych zasłon oraz pomocy Tali. Do eliminacji rozstawionych blisko siebie gethów warto ponadto używać granatów.

Kontynuuj przeprawę, korzystając po drodze z drabiny. Nie zdziw się na widok pojedynczego getha, bo kolejne maszyny dołączą do niego tuż po rozpoczęciu bitwy. Po zabezpieczeniu okolicy wznów przemarsz, ale uważaj na rozstawione przez gethy miny, omijając je lub detonując z bezpiecznej odległości.

Sukcesywnie niszcz kolejne miny, odnajdując też po drodze dane gethów [2500 kredytów] - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Sukcesywnie niszcz kolejne miny, odnajdując też po drodze dane gethów [2500 kredytów]. Po dotarciu do niewielkiego pomieszczenia rozejrzyj się za fragmentem pancerza [Osłona Archont], konsolą sygnałową i konsolę czujników.

W kolejnym pomieszczeniu natrafisz z kolei na konsolę sieciową i karabin szturmowy [Karabin pulsacyjny gethów I]. Zapisz stan gry przed otwarciem drzwi prowadzących do centrum operacyjnego (powyższy screen), bo przed Tobą kolejna bitwa z gethami [300 PD].

Konfrontacja z gethami-łowcami

Główne utrudnienie tej bitwy to konieczność radzenia sobie z nowym typem przeciwników, a mianowicie z gethami łowcami - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Główne utrudnienie tej bitwy to konieczność radzenia sobie z nowym typem przeciwników, a mianowicie z gethami łowcami. Maszyny te korzystają z kamuflażu i są przez to bardzo trudne do lokalizowania. Nie możesz im z kolei pozwalać zbyt często na to by zbliżały się do członków drużyny, albowiem używają strzelb.

Łowców radzę lokalizować w trybie pauzy i ostrzeliwać ich w celu tymczasowego wyłączania ich kamuflażu. Dobrze jest też próbować odwracać ich uwagę od tematu zbliżania się do drużyny, na przykład poprzez wysyłanie sond bojowych czy sabotowanie ich tarcz. To właśnie na łowcach skup się w trakcie tej bitwy, pilnując swoich flank.

Po wygraniu bitwy wyrusz na drugi koniec pomieszczenia, ale uważaj na kolejne miny rozstawione przez gethów - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Po wygraniu bitwy wyrusz na drugi koniec pomieszczenia, ale uważaj na kolejne miny rozstawione przez gethów. Rozejrzyj się za konsolą danych, ulepszeniem broni [Celownik III (pistolet maszynowy)] i danymi gethów [1250 kredytów].

Zapisz stan gry i dopiero wtedy wejdź w interakcję w konsolą centrum operacyjnego (powyższy screen). Wysłuchaj teraz rozmowy dotyczącej planu dotarcia do pomieszczenia na pancerniku gethów, z którego wysyłany jest sygnał Żniwiarzy.

Przygotuj się, bo tuż po zakończeniu rozmowy w centrum operacyjnym pojawią się kolejne gethy - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Przygotuj się, bo tuż po zakończeniu rozmowy w centrum operacyjnym pojawią się kolejne gethy. Proponuję rozstawić członków drużyny przy dwóch głównych rampach prowadzących w okolice konsoli. Podobnie jak w przypadku poprzedniej bitwy, skup się przede wszystkim na wykrywaniu i sprawnym eliminowaniu gethów łowców, nie pozwalając na to by maszyny te zbliżały się w okolice konsoli.

Prowadź walki do momentu pozbycia się gethów i następnie skieruj się w stronę nowo odblokowanego przejścia zlokalizowaniu na drugim końcu centrum operacyjnego. Podejdź do zamkniętych drzwi i wejdź z nimi w interakcję celem obejścia ich zabezpieczeń.

Unikanie fal uderzeniowych

Zbadaj teraz kilka pustych korytarzy, korzystając z drabin, a także odnajdując po drodze dane gethów [1250 kredytów] i zestaw medyczny [50 PD] - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Zbadaj teraz kilka pustych korytarzy, korzystając z drabin, a także odnajdując po drodze dane gethów [1250 kredytów] i zestaw medyczny [50 PD]. Przejdź przez dwie pary drzwi, dzięki czemu dotrzesz do pierwszego tunelu głównej baterii dział (powyższy screen).

Począwszy od tego miejsca musisz radzić sobie z dodatkowym utrudnieniem, a mianowicie z regularnie nadciągającymi falami uderzeniowymi. Jedyny sposób na uniknięcie fali to schowanie się za zasłoną i jeżeli zignorujesz ten krok, to osłabisz lub nawet całkowicie zniszczysz swoje tarcze. Warto dodać, że utrudnienie to nie dotyczy reszty drużyny, tak więc nie musisz za każdym razem rozstawiać swoich towarzyszy za zasłonami.

Ruszaj prosto - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Ruszaj prosto. Nie licz na to, że fale uderzeniowe będą jedynym utrudnieniem, bo wkrótce w okolicy pojawią się też kolejne gethy. Co więcej, będą one niewrażliwe na wspomniane fale, tak więc nie będą prowadziły ostrzału zza zasłon, tylko aktywnie uczestniczyły w wymianie ognia.

W trakcie tej bitwy staraj się w pierwszej kolejności eliminować łowców, choć warto też uważać na rakietowych żołnierzy. W zależności od upodobań możesz bronić się przy głównym tunelu lub wybrać lewą boczną ścieżkę, wiążącą się z koniecznością przeskakiwania nad kolejnymi przeszkodami. Nie radzę przesuwać się do przodu do momentu zakończenia bitwy, gdyż zmniejszy to ryzyko otoczenia drużyny przez gethy.

Do dalszej wędrówki przystąp dopiero po tym jak się upewnisz, że zniszczyłeś wszystkie gethy - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Do dalszej wędrówki przystąp dopiero po tym jak się upewnisz, że zniszczyłeś wszystkie gethy. Po drodze radzę zainteresować się amunicją i danymi gethów [1250 kredytów].

Docelowo musisz dotrzeć do obejścia konserwacyjnego i wejść z nim w interakcję. Ruszaj w stronę rdzenia, wykonując po drodze skok. Z opuszczeniem niebezpiecznej strefy powinieneś zdążyć nawet jeżeli nie będziesz się zbytnio śpieszył. Ostatecznie znajdziesz się w nowym długim tunelu z falami uderzeniowymi i zmuszony zostaniesz tym samym do rozpoczęcia kolejnej bitwy.

Nie radzę pozostawać przy głównym tunelu, tylko skorzystać wraz z resztą drużyny z lewej rampy prowadzącej na górne balkoniki - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Nie radzę pozostawać przy głównym tunelu, tylko skorzystać wraz z resztą drużyny z lewej rampy prowadzącej na górne balkoniki. Nie rozstawiaj się jednak za daleko, tak by nie znaleźć się nagle pod zmasowanym ostrzałem. Pozwól swoim sojusznikom by przystąpili do atakowania wrogów obecnych na górnym poziomie, zaś sam pilnuj głównego tunelu, nie pozwalając łowcom na wyprowadzanie ataków z zaskoczenia.

Powoli eliminuj kolejne gethy, przesuwając się jednocześnie do przodu. Nie podejmuj jednak żadnych ryzykownych działań i pamiętaj o konieczności unikania fal uderzeniowych.

W celu kontynuowania misji musisz skorzystać ze znajdującej się na górnym poziomie drabinki (radzę wykonać tę czynność tuż po przejściu jednej z fal uderzeniowych) - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

W celu kontynuowania misji musisz skorzystać ze znajdującej się na górnym poziomie drabinki (radzę wykonać tę czynność tuż po przejściu jednej z fal uderzeniowych). Musisz ponadto być gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia jeszcze jednej bitwy z gethami. W zależności od preferencji możesz walczyć na dolnym poziomie, broniąc się przy głównym tunelu lub przy bocznej prawej ścieżce (to też dobry sposób na atakowanie gethów od flanki), bądź też szybko ponownie użyć drabiny i ostrzeliwać gethy z górnego poziomu.

Niezależnie od wybranego sposobu działania rozglądaj się przede wszystkim za łowcami, nie pozwalając im się zbliżać do drużyny.

Po zakończonych walkach odszukaj rampę prowadzący na lewy górny poziom i następnie zlokalizuj drzwi, które należy otworzyć z pomocą omni-klucza - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Po zakończonych walkach odszukaj rampę prowadzący na lewy górny poziom i następnie zlokalizuj drzwi, które należy otworzyć z pomocą omni-klucza. Po dotarciu do pomieszczenia z windą odszukaj dane gethów [1875 kredytów] i dopiero wtedy wejdź w interakcję z terminalem sterowania platformą. Tuż po obejrzeniu cut-scenki z ataku gethów szybko podbiegnij do Tali (powyższy screen). Uwaga! Jeżeli nie zdążysz, to zmuszony zostaniesz do powtórzenia całej poprzedniej bitwy!

Spotkanie z Legionem lub WI gethów

Kontynuuj eksplorację pancernika, tym razem używając drabin do docierania na wyżej położone półki - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Kontynuuj eksplorację pancernika, tym razem używając drabin do docierania na wyżej położone półki. Nie zapomnij też podnieść zestawu medycznego [50 PD].

Już wkrótce dotrzesz do głównego pomieszczenia rdzenia. W zależności od decyzji podjętych w poprzedniej części serii spotkasz tu Legion lub (jeżeli Legion został zniszczony) "anonimowe" WI gethów. Wysłuchaj rozmowy, w trakcie której dowiesz się w jaki sposób możesz zatrzymać wysyłanie sygnału Żniwiarzy [600 PD].

Rozejrzyj się za danymi gethów [2500 kredytów] i ulepszeniem broni [Celownik precyzyjny III (karabin szturmowy)], a następnie podejdź do windy celem dołączenia do reszty drużyny - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Rozejrzyj się za danymi gethów [2500 kredytów] i ulepszeniem broni [Celownik precyzyjny III (karabin szturmowy)], a następnie podejdź do windy celem dołączenia do reszty drużyny.

Po znalezieniu się na górnych balkonikach podejdź do terminalu obejścia rdzenia danych i wejdź z nim w interakcję. Wykonanie tej czynności zaowocuje uwolnieniem Legiona/WI gethów oraz wyłączenia broni i osłon pancernika, ale przed Tobą jeszcze niełatwa ucieczka ze statku gethów, wiążąca się z koniecznością stoczenia ostatniej bitwy z gethami [300 PD].

Ucieczka z pancernika gethów - behemoty

Ignoruj słyszane w tle komunikaty quarian, bo nie musisz się śpieszyć z opuszczeniem jednostki latającej gethów - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Ignoruj słyszane w tle komunikaty quarian, bo nie musisz się śpieszyć z opuszczeniem jednostki latającej gethów.

Ruszaj przed siebie, umiejętnie rozstawiając drużyną za słupami i innymi odnajdywanymi zasłonami. W bitwie tej oprócz znanych Ci już odmian gethów udział wezmą także dwa behemoty. Na pierwszego behemota wpadniesz już za kilka chwil i koniecznie skorzystaj z zasłon, albowiem jego ataki dystansowe zadają bardzo duże obrażenia. W trakcie pojedynku z behemotem musisz najpierw zniszczyć jego tarcze, a następnie zająć się uszkadzaniem jego pancerza. Warto dodać, że możesz też wykorzystać obecność tej maszyny na swoją korzyść i zamiast niszczenia jej użyć mocy Sabotaż, tak by zwrócić ją przeciw innym gethom.

Nie radzę skupiać się wyłącznie na atakowaniu behemota, tym bardziej, że powoli się on przemieszcza i nie jest w rezultacie w stanie błyskawicznie zmniejszyć dystansu dzielącego go od Twojej drużyny - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Nie radzę skupiać się wyłącznie na atakowaniu behemota, tym bardziej, że powoli się on przemieszcza i nie jest w rezultacie w stanie błyskawicznie zmniejszyć dystansu dzielącego go od Twojej drużyny. Równie istotne jest regularne eliminowanie innych gethów, ze szczególnym uwzględnieniem (znienawidzonych) łowców.

W dalszej części przemarszu wpadniesz na drugiego behemota i w tym przypadku ogólna taktyka działania nie ulega żadnym zmianom. Zatosuj w rezultacie właściwe odmiany amunicji, granatów i mocy do pozbawienia behemota osłon i zniszczenia jego pancerza.

Po zakończonej bitwie skieruj się w stronę schodów, dzięki którym powrócisz do miejsca pobytu Legionu/WI gethów - Mass Effect 3: Priorytet, Pancernik gethów - solucja, opis przejścia - Mass Effect 3 - poradnik do gry

Po zakończonej bitwie skieruj się w stronę schodów, dzięki którym powrócisz do miejsca pobytu Legionu/WI gethów. Obejrzyj krótką cut-scenkę i ruszaj w stronę nowo odblokowanego przejścia do hangarów. W trakcie samej ucieczki nie musisz przesadnie kombinować, bo będziesz podążał bardzo liniową ścieżką, doświadczając po drodze licznych eksplozji.

Powrót na Normandię

Po dotarciu do miejsca pobytu Legionu/WI Gethów czeka Cię dłuższa scenka i powrót na Normandię. Wysłuchaj tu kolejnych rozmów z udziałem admirała Hacketta, quarian oraz Legionu/WI gethów.

Godne odnotowania jest to, że gra odblokuje trzy nowe zadania, przy czym quest Priorytet: Rannoch (odnalezienie bazy Żniwiarzy na Rannochu) pełni nadrzędną rolę. Będziesz mógł go rozpocząć po ukończeniu questu Rannoch: Admirał Koris lub Rannoch: Eskadry myśliwskie gethów. Warto oczywiście przed wznowieniem głównej kampanii zaliczyć obie wspomniane wyżej misje, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie, przedmioty i zasoby.

Uwaga - Korzystając z okazji warto wysłuchać sygnału SOS i ostrzec admirał Raan, a także porozmawiać z Legionem/WI gethów. Obie te czynności wykonuje się w sali wojennej na pokładzie [Normandia SR-2: Centrum Informacji Bojowych].

Nagrody za ukończenie questu:

  1. Odblokowanie questu Priorytet: Rannoch
  2. Odblokowanie questu Rannoch: Admirał Koris
  3. Odblokowanie questu Rannoch: Eskadry myśliwskie gethów
  4. Nowy członek Normandii: Legion lub WI gethów
  5. [12500 kredytów]