Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

JoWooD Entertainment AG

Firma producent wydawca

JoWooD Entertainment AG (pierwotnie JoWooD Productions Software GmbH) to funkcjonujący w latach 1995-2011 niezależny austriacki producent oraz wydawca gier wideo na komputery PC i konsole. Przez większość lat siedziba firmy mieściła się w zaledwie kilkutysięcznym mieście Liezen, w samym centrum Austrii, choć pod sam koniec istnienia została przeniesiona do Wiednia. W roku 2011 JoWooD Entertainment AG ogłosiło bankructwo, zaś własność intelektualna firmy została przejęta przez firmę Nordic Games (obecnie THQ Nordic).

JoWooD Entertainment jako producent gier

Swoją działalność producenta gier JoWooD Entertainment prowadziło poprzez własne oraz przejmowane studia deweloperskie, określane ogólnie mianem JoWooD Studios. Wśród najważniejszych ekip ze stajni JoWooD Entertainment wymienić należy przede wszystkim:

Najważniejsze tytuły stworzone przez studia JoWooD Entertainment to głównie strategie ekonomiczne Industry Giant, Traffic Giant oraz Transport Giant oraz wzorowany na słynnej serii The Settlers cykl Alien Nations. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, w wyniku pogarszającej się kondycji finansowej, JoWooD Entertainment praktycznie zaprzestał własnej działalności deweloperskiej.

JoWooD Entertainment jako wydawca gier

JoWooD Entertainment rozpoczynał działalność wydawniczą na lokalnym rynku austriackim oraz niemieckim, by stopniowo rozszerzać ją na teren Wielkiej Brytanii i całej Europy, stając się jednym z najważniejszych wydawców gier na Starym Kontynencie. W późniejszym czasie, wraz z przejęciem Dreamcatcher Interactive, firma wkroczyła również na rynek amerykański, a w kolejnych latach udostępniła swe nowsze i klasyczne tytuły na platformie dystrybucji cyfrowej Steam.

W portfolio wydawniczym firmy JoWooD Entertainment przeważały tytuły z tzw. średniej półki, które pomimo dobrej jakości wykonania trudno było zaliczyć do wielkich hitów komercyjnych. Wyjątkami od tej reguły i zarazem najważniejszymi markami w historii firmy stały się serie Gothic, SpellForce oraz The Guild, które po bankructwie firmy w 2011 roku zostały przejęte przez holding Nordic Games (obecnie THQ Nordic).

Historia

Firma JoWooD Productions Software GmbH została założona w roku 1995, w niewielkim targowym miasteczku Ebensee, a jej twórcami byli Johann Schilcher oraz Andreas Tobler. Niedługo później jej siedziba została przeniesiona do oddalonego o niecałe 100 km miasta Liezen. Wśród pierwszych gier wydanych przez JoWooD znalazły się zarówno produkcje własne (np. Industry Giant, Traffic Giant czy The Sting! Kariera Gangstera), jak i gry deweloperów zewnętrznych (np. Panzer Elite oraz cykl Alien Nations). W roku 2000 firma zmieniła formę prawną, przekształacając się w JoWooD Productions Software AG.

W latach 2001-2005 kapitał pozyskany dzięki emisji akcji przyczynił się do dynamicznego rozwoju firmy, która ze spółki lokalnej stała się jednym z liczących się wydawców europejskich. Do najważniejszych gier z tego okresu zaliczyć należy takie produkcje, jak Rally Trophy, Transport Giant, ARX Fatalis, Silent Storm, serie Aquanox, Etherlords oraz Sąsiedzi z Piekła Rodem. JoWooD współpracowało również chętnie z polskimi deweloperami, wydając m.in. takie tytuły, jak Archangel i Gorky Zero: Fabryka Niewolników studia Metropolis Software, czy Cold Zero: Ostatni Sprawiedliwy autorstwa Drago Entertainment. W tym samym czasie w portfolio wydawniczym firmy pojawiły się też jedne z jej najważniejszych marek: Gothic, SpellForce oraz The Guild.

W listopadzie 2006 roku JoWooD Productions ogłosiło przejęcie amerykańskiego Dreamcatcher Interactive, co w dużym stopniu ułatwiło firmie ekspansję na tamtejszy rynek. W kolejnych latach JoWooD zaprezentowało jednak światu stosunkowo niewielką liczbę nowych, liczących się gier, wśród których na wyróżnienie zasługuje w zasadzie tylko seria Painkiller (przejęta od Dreamcatcher Interactive). W okresie tym praktycznie zanikła też własna działalność deweloperska firmy. Główny nacisk położono zaś na kolejne odsłony kluczowych dla firmy marek, a także stopniowe poszerzanie sieci dystrybucji, czego efektem było m.in. podpisanie w roku 2009 umowy z firmą Valve, obejmującą sprzedaż cyfrowych wersji gier JoWooD na platformie Steam. W tym samym roku nazwa firmy została zmieniona na JoWooD Entertainment AG. W październiku 2010 roku spółka przeniosła swą siedzibę do Wiednia.

Niestety od tego czasu kondycja finansowa firmy zaczęła drastycznie się pogarszać, zmuszając ją do przeprowadzenia gruntownej restrukturyzacji. 21 kwietnia 2011 roku, wobec fiaska rozmów z potencjalnymi inwestorami, JoWooD Entertainment ogłosiło bankructwo. Dwa miesiące później własność intelektualna firmy wraz z podległym jej studiem Quantic Lab zostały nabyte przez firmę Wingefors Invest oraz jej spółkę zależną GO Game Outlet AB. W sierpniu 2011 roku powiązany z nią holding Nordic Games AB (obecnie THQ Nordic) oznajmił, że przejął prawa do wszystkich marek i produktów JoWooD oraz części jej podmiotów zależnych (w tym firmy Dreamcatcher Interactive i jej marki The Adventure Company). Jednocześnie ogłoszono, że nazwy JoWooD oraz The Adventure Company pozostaną w użyciu jako marki wydawnicze Nordic Games.