Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Kalypso Media

Firma producent wydawca

Niemiecki wydawca gier wideo, którego siedziba mieści się w Worms. Kalypso Media wypuszcza gry na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne; wśród nich prym wiodą przede wszystkim strategie. Pod skrzydłami firmy działa szereg studiów deweloperskich, a w jej rękach znajdują się między innymi takie marki, jak Tropico, Commandos, Port Royale czy Patrician.

Historia

Dzieje firmy Kalypso Media rozpoczynają się w sierpniu 2006 roku; jej założycielami byli Simon Hellwig oraz Stefan Marcinek. Wydawca, którego siedziba mieściła się w niemieckim Worms, szybko się rozwijał, toteż już w kolejnym roku w Bracknell wyrósł jego brytyjski oddział, do którego w 2009 roku dołączyło drugie biuro w Leicester; w tym samym roku firma doczekała się również amerykańskiej dywizji, ulokowanej w Ridgewood.

Szybki rozwój

W międzyczasie Kalypso Media zaczęło tworzyć wewnętrzne studia deweloperskie i przygarniać pod swoje skrzydła już istniejące zespoły. W 2008 roku firma utworzyła Realmforge Studios w Monachium, które połączyła z Boxed Dreams. Ponadto w tym czasie wydawca przejął od firmy Take-Two Interactive prawa do serii Tropico, której trzecia część zasiliła jego portfolio. W 2009 roku do grona marek znajdujących się w rękach Kalypso Media dołączyły DarkStar One, Patrician oraz Port Royale, przejęte od upadającego Ascaron Entertainment; ponadto byli członkowie ostatniego z wymienionych zespołów utworzyli drugie studio działające pod skrzydłami Kalypso Media, czyli Gaming Minds Studios. W 2010 roku w rękach opisywanej firmy znalazł się trzeci zespół deweloperski, czyli Silver Style Entertainment, który do 2014 roku działał jako Noumena Studios, a następnie został przemianowany na Skilltree Studios. W kwietniu 2014 roku Kalypso Media powołało do życia Kalypso Media Mobile – dywizję, która miała koncentrować się na grach mobilnych. W marcu 2016 roku podjęto zaś decyzję o zamknięciu Skilltree Studios.

Powrót komandosów

W lipcu 2018 roku gruchnęła wiadomość o tym, że Kalypso Media przejęło od Pyro Studios prawa do marek Commandos, Imperial Glory oraz Praetorians. Na pierwsze efekty tego przedsięwzięcia nie trzeba było długo czekać, bowiem na początku 2020 roku do sprzedaży trafiły zremasterowane wersje gier Commandos 2: Ludzie odwagi oraz Praetorians; niedługo później dowiedzieliśmy się natomiast, że firma otworzyła jeszcze jedno studio deweloperskie – Claymore Game Studios – którego zadaniem będzie stworzenie Commandos Origins, czyli nowej odsłony tego kultowego cyklu. W październiku 2021 roku ogłoszono natomiast, że na branżowej mapie pojawiło się jeszcze jedno studio należące do Kalypso Media; celem Nine Worlds Studios było opracowanie siódmej części serii Tropico.


Wyprodukowane i wydane gry

Plany wydawnicze na przyszłość

The Inquisitor2024

Commandos: Origins2024

Współpracujący z Kalypso Media producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Kalypso Media


Gaming Minds Studios

Realmforge Studios

Torus Games

Raylight Games

Frima Studio

Yippee! Entertainment

Palindrome Interactive

The Dust

Claymore Game Studios

Bulkwark Studios

Limbic Entertainment

Independent Arts Software

W Polsce Kalypso Media współpracuje z:


Plaion Polska / Koch Media Poland