Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Shadows: Awakening (PC)

Shadows: Awakening

Kompletne wydanie gry RPG akcji zatytułowanej Shadows: Heretic Kingdoms – zawarto w nim zarówno pierwszą część opowieści, jak i jej drugi rozdział, który pierwotnie miał trafić do graczy w formie darmowego niesamodzielnego dodatku.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | RPG akcji

Okładka Shadows: Awakening (PC)

data premiery gry:

31sie2018

PC PS4 XONE

Shadows: Awakening to kolejna produkcja spod szyldu Heretic Kingdoms, czyli serii gier RPG akcji zapoczątkowanej w 2004 roku przez Kult: Heretic Kingdoms. Tytuł stanowi kompletne wydanie gry Shadows: Heretic Kingdoms, której pierwszy rozdział zadebiutował w 2014 roku, z kolei drugi miał zostać udostępniony w późniejszym terminie w formie darmowego, niesamodzielnego dodatku. Po bankructwie odpowiedzialnej za jej wydanie firmy bitComposer Games prawa do marki przejęło Kalypso Media, które powierzyło opracowanie opisywanej tutaj pozycji autorom oryginału, czyli zespołowi Games Farm. Co ciekawe, nowy wydawca dotrzymał obietnicy złożonej przez poprzedniego, udostępniając pecetową wersję gry wszystkim posiadaczom Shadows: Heretic Kingdoms w formie darmowej aktualizacji na platformach GOG oraz Steam. Oprócz komputerów osobistych, omawiana produkcja zadebiutowała również na konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Fabuła

Wydane na platformę PC, PS4 i XONE Shadows: Awakening zabiera gracza w podróż do fantastycznego świata pogrążonych w chaosie Heretyckich Królestw. Dusze czterech zamordowanych członków sekretnego stowarzyszenia znanego jako Penta Nera padły ofiarą tak zwanych Pożeraczy (ang. Devourers), czyli demonów zdolnych do pochłaniania ciał astralnych swoich ofiar wraz z ich osobowościami i wspomnieniami. Zyskując w ten sposób dostęp do świata materialnego, rozpoczęły one walkę o władzę i nieśmiertelność, co ostatecznie może sprowadzić zagładę na całą karinę. Jeden z Pożeraczy, będący centralną postacią opowieści, różni się od pozostałych – z uwagi na fakt, że może on pochłonąć nie jedną, a wiele dusz, zostaje przyzwany przez piątego członka Penta Nera. Od tej pory to na jego barkach spoczywa zadanie skompletowania drużyny herosów i powstrzymania nadciągającego zagrożenia, nim będzie za późno… chyba że zdecyduje się podążyć inną ścieżką.

Mechanika

Wydarzenia, w jakich bierzemy udział w Shadows: Awakening, przedstawiono w rzucie izometrycznym. W trakcie zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, walczymy z hordami napotkanych przeciwników oraz wykonujemy rozmaite zadania fabularne i misje poboczne, zlecane przez postacie neutralne. Twórcy oddają do naszej dyspozycji piętnastu grywalnych bohaterów zróżnicowanych nie tylko pod kątem specjalizacji i umiejętności bojowych, ale i osobowości. Mowa zarówno o herosach sławionych w pieśniach, jak i o rozmaitych typach spod ciemnej gwiazdy, a nawet potworach.

Z tej pokaźnej puli wybieramy trzech protagonistów, gwarantując sobie możliwość przełączania się pomiędzy nimi w dowolnym momencie – dzięki unikalnym zdolnościom naszego demona może on przeobrazić się w wybranego przez nas herosa. Oprócz tego w każdej chwili można wcielić się bezpośrednio w Pożeracza, co przenosi nas do alternatywnego świata upiorów – w ten sposób możemy stawić czoła przeciwnikom nieobecnym w fizycznej rzeczywistości, przekradać się za ich plecami, a także rozwiązywać niektóre zagadki logiczne, tym samym popychając akcję do przodu.

W miarę postępów w przygodzie otrzymujemy dostęp do coraz potężniejszego ekwipunku – mowa o uzbrojeniu i pancerzach chroniących prowadzonego do boju śmiałka przed obrażeniami; posiadane przedmioty można dodatkowo ulepszyć, wykorzystując rozbudowany system craftingu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają punkty doświadczenia zdobywane zarówno w zamian za eliminację adwersarzy, jak i za realizację misji – bohaterowie awansują na kolejne poziomy, gwarantując sobie dostęp do coraz potężniejszych umiejętności bojowych.

Kwestie techniczne

Shadows: Awakening na platformie PC, PS4 i XONE cechuje się trójwymiarową grafiką przyzwoitej jakości. Pomimo że nie prezentuje ona najwyższego poziomu, na niektórych jej elementach, takich jak choćby efekty towarzyszące rzucaniu silniejszych zaklęć, można zawiesić oko. Warto zwrócić uwagę również na warstwę audio – wszystkie dialogi zostały udźwiękowione, a zmaganiom towarzyszy specjalnie skomponowana, klimatyczna muzyka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Gry podobne do Shadows: Awakening

Klasyfikacja PEGI Shadows: Awakening

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Shadows: Awakening

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3 2.1 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, Windows 7/8/10 64-bit

Zapowiedziano Shadows: Awakening – kontynuację Shadows: Heretic Kingdoms
Zapowiedziano Shadows: Awakening – kontynuację Shadows: Heretic Kingdoms

wiadomość17 sierpnia 2017

Shadows: Heretic Kingdoms doczekało się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów. Twórcy gry, czyli studio Games Farm oraz firma Kalypso Media, postanowili wreszcie dopisać drugi rozdział do tej opowieści i zapowiedzieli Shadows: Awakening. Jest to swoisty pakiet, w którym znajdzie się pierwowzór i jego obiecana dawno temu kontynuacja.

PC
PS4
XONE