Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XSXPS5XONE
Okładka Disciples: Liberation (PC)

Disciples: Liberation

Czwarta część zapoczątkowanej w 1999 roku serii gier z pogranicza RPG-ów i strategii turowych. W Disciples: Liberation trafiamy do krainy Nevendaar, w której realizujemy zadania, rozbudowujemy miasto i toczymy turowe starcia z wrogimi siłami.

Strategiczne | fantasy | turowe | elementy RPG | Find Your Next Game

Okładka Disciples: Liberation (PC)

data premiery gry:

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Disciples: Liberation to czwarta odsłona kultowego cyklu produkcji z pogranicza RPG-ów i strategii turowych, zapoczątkowanego w 1999 roku. Tytuł został opracowany przez zespół Frima Studio (autorów takich gier, jak Carcassonne: Tiles & Tactics oraz Chariot), natomiast jego wydaniem zajęła się firma Kalypso Media.

Fabuła

Disciples: Liberation zabiera nas w podróż do mrocznej, fantastycznej krainy Nevendaar. W trakcie rozgrywki wcielamy się w postać, której zadaniem jest jej tytułowe wyzwolenie. By tego dokonać, bohater (lub bohaterka) musi odkryć jej mroczne sekrety, nawiązywać sojusze z trzęsącymi nią frakcjami oraz podejmować decyzje, które ukształtują zarówno jego dalsze losy, jak i przyszłość całej krainy. Opowiedziana w grze historia może zakończyć się na pięć sposobów, a to, który z finałów zobaczymy, jest determinowane przez nasze działania i wybory.

Mechanika

W Disciples: Liberation akcję ukazano z lotu ptaka. Eksplorując rozległą krainę, wykonujemy różnorodne zadania; wśród ponad 270 misji znajdziemy zarówno takie, które popychają fabułę do przodu, jak i questy poboczne. W miarę postępów nawiązujemy mniej lub bardziej przyjazne relacje z mieszkańcami Nevendaaru oraz różnorodnymi frakcjami pokroju imperium ludzi rządzonego przez religijnych ekstremistów lub nieumarłych dowodzonych przez szaloną królową. Poza tym ważną rolę odgrywa tutaj rozbudowa miasta będącego zarówno naszą bazą wypadową, jak i bezpiecznym azylem. Potrzebujemy do tego surowców, które zdobywamy w zamian za realizację zadań, bądź otrzymujemy od sprzymierzonych z nami sił.

Postać, w którą się wcielamy, może reprezentować jedną z czterech zróżnicowanych klas. Pomimo że zasługuje ona na miano potężnej, a dodatkowo z czasem rozwijamy jej zdolności, w pojedynkę nie byłaby w stanie wyzwolić krainy. Musimy więc wystawić możliwie najbardziej imponującą armię, do której możemy zrekrutować ponad pięćdziesiąt rodzajów jednostek walczących przy użyciu broni białej i dystansowej lub magii bojowej. Starcia z nieprzyjaciółmi toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie należy wykazać się zmysłem taktycznym oraz umiejętnie wykorzystywać mocne strony posiadanych wojsk. Oprócz szeregowych żołnierzy nieprzyjaciela na naszej drodze stają znacznie potężniejsi bossowie, których pokonanie wymaga opracowania skutecznej, unikalnej strategii.

Długość gry

Według zapewnień twórców ukończenie gry Disciples: Liberation jest zadaniem na ponad 80 godzin.

Tryby gry

Filarem gry Disciples: Liberation jest rozbudowana kampania fabularna. Oprócz tego w grze znalazł się tryb PvP, w którym możemy spróbować swoich sił w multiplayerowych starciach z drugim graczem.

Kwestie techniczne

Disciples: Liberation posiada trójwymiarową grafikę utrzymaną w mrocznej stylistyce charakterystycznej dla cyklu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Gry podobne do Disciples: Liberation

Wymagania wiekowe Disciples: Liberation

16+

Czekacie na kolejne Heroes of Might & Magic? Wraca Disciples, jego wielki konkurent. Jest też zwiastun
Czekacie na kolejne Heroes of Might & Magic? Wraca Disciples, jego wielki konkurent. Jest też zwiastun

wiadomość11 lutego 2021

Disciples: Liberation to nowa gra Frima Studio, która jest kontynuatorem znanej serii strategii z elementami RPG. Mamy jej zwiastun, a także wiemy, mniej więcej, czego się po niej spodziewać.

PC
PS4
XONE
PS5
XSX