Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5PS4XONEXSX
Okładka Disciples: Liberation (PC)
OkładkaDisciples: Liberation (PC)

Disciples: Liberation

Czwarta część zapoczątkowanej w 1999 roku serii gier z pogranicza RPG-ów i strategii turowych. W Disciples: Liberation trafiamy do krainy Nevendaar, w której realizujemy zadania, rozbudowujemy miasto i toczymy turowe starcia z wrogimi siłami.

Strategiczne | fantasy | turowe | elementy RPG | Find Your Next Game | E3 2021

Disciples: Liberation Premiera

21paź2021

PC PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Disciples: Liberation

King's Bounty II

Might & Magic: Heroes VII

Endless Legend

Disciples: Liberation to czwarta odsłona kultowego cyklu produkcji z pogranicza RPG-ów i strategii turowych, zapoczątkowanego w 1999 roku. Tytuł został opracowany przez zespół Frima Studio (autorów takich gier, jak Carcassonne: Tiles & Tactics oraz Chariot), natomiast jego wydaniem zajęła się firma Kalypso Media.

Fabuła

Disciples: Liberation zabiera nas w podróż do mrocznej, fantastycznej krainy Nevendaar. W trakcie rozgrywki wcielamy się w obdarzoną magicznymi mocami Avyannę, której zadaniem jest tytułowe wyzwolenie kraju. By tego dokonać, bohaterka musi odkryć jego mroczne sekrety, nawiązać sojusze z trzęsącymi nim frakcjami oraz podjąć decyzje, które ukształtują zarówno przyszłość całego Nevendaaru, jak i dalsze losy jej samej. Opowiedziana w grze historia może zakończyć się na pięć sposobów, a to, który z finałów zobaczymy, jest determinowane przez nasze działania i wybory.

Mechanika

W Disciples: Liberation akcję ukazano z lotu ptaka. Eksplorując cztery regiony rozległej krainy (The Plains of Widows, Heurik, Grayleaf oraz Whitelands), wykonujemy różnorodne zadania; wśród ponad 270 misji znajdziemy zarówno takie, które popychają fabułę do przodu, jak i questy poboczne. W miarę postępów nawiązujemy mniej lub bardziej przyjazne relacje z mieszkańcami Nevendaaru oraz różnorodnymi frakcjami pokroju imperium ludzi rządzonego przez religijnych ekstremistów lub nieumarłych dowodzonych przez szaloną królową. Poza tym ważną rolę odgrywa tutaj rozbudowa miasta Yllian’s Castle, będącego zarówno naszą bazą wypadową, jak i bezpiecznym azylem. Potrzebujemy do tego surowców, które zdobywamy w zamian za realizację zadań, znajdujemy na mapie świata, otrzymujemy od sprzymierzonych z nami sił bądź pozyskujemy z budynków produkcyjnych.

Avyanna może reprezentować jedną z czterech zróżnicowanych klas. Pomimo że zasługuje ona na miano potężnej, a dodatkowo z czasem rozwijamy jej zdolności i zdobywamy dla niej coraz lepszy ekwipunek, w pojedynkę nie byłaby w stanie wyzwolić krainy. Musimy więc pozyskać towarzyszy i wystawić możliwie najbardziej imponującą armię, do której da się zrekrutować ponad pięćdziesiąt rodzajów jednostek walczących przy użyciu broni białej i dystansowej lub magii bojowej. Starcia z nieprzyjaciółmi toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie należy wykazać się zmysłem taktycznym oraz umiejętnie wykorzystywać mocne strony posiadanych wojsk. Oprócz szeregowych żołnierzy nieprzyjaciela na naszej drodze staną także znacznie potężniejsi bossowie, których pokonanie wymaga opracowania skutecznej, unikalnej strategii.

Disciples: Liberation posiada trójwymiarową grafikę utrzymaną w nieco mniej mrocznej stylistyce niż poprzednie odsłony cyklu.

Długość gry

Według zapewnień twórców ukończenie gry Disciples: Liberation jest zadaniem na ponad 80 godzin.

Tryby gry

Filarem gry Disciples: Liberation jest rozbudowana kampania fabularna. Oprócz tego znalazł się w niej tryb PvP, w którym możemy spróbować swoich sił w multiplayerowych starciach z drugim graczem.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 155 głosów czytelników.

Disciples: Liberation cena w dniu premiery: 142,99 PLN

Wymagania wiekowe Disciples: Liberation: 16+

Disciples: Liberation Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (30 fps / 1080p) Intel Core i5-6402P 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i5-7600K 3.8 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX